ElbiseModa

Bir Gardırop Klasiği; Küçük Siyah Elbise


“Her zevkten kadının üniforması olacak.”

Coco Chanel 1926 yılında bu sözü söylediğinde, her şey için çok erkendi. Ta ki; 1960’lı yıllarda Holywood’ un zarif yıldızı Audrey Hepburn, onu giyene kadar.

Hubert de Givenchy, sinema tarihinde unutulmaz bir yer edinen “Breakfast at Tiffany’s” filminde Hepburn’ un giymesi için siyah bir elbise tasarladı. İnci bir kolye ile tamamlanan stili ile milyonları etkilemeyi başaran Hepburn, böylece yeni bir akımın da öncüsü olmuş oldu.

O yıllardan itibaren birçok kadının vazgeçilmezi haline gelen küçük siyah elbise, aynı zamanda gardıroplarında baş tacı oldu. Kadınlar, ne zaman hızlı bir giyim önerisine ihtiyaç duysalar ya da o özel günlerinde kendilerini şık ve iyi hissetmek isteseler “onu” yanında buldular.  Her yaşa ve her zevke hatta her bedene yakışan bu mucize giysi Coco Chanel’ in de dediği gibi bir üniforma haline geldi…

Küçük siyah elbiseden vazgeçemeyen kadınlar arasında tabii ki birçok ünlü isim de yer alıyor. Her yaptıkları ve giydikleri ile göz önünde olan bu isimler, kendilerini içinde iyi hissettikleri küçük siyah elbiselerinden vazgeçemiyorlar. Bakalım ünlüler bu konuda nasıl seçimler yapmışlar:

kucuk-siyah-elbise-01

Kate Borsworth / Valentino

Straples formda görünen fakat üst kısmı transparan detaylarla kapatılmış uzun kollu bir elbise tercih eden Borsworth, saçlarını toplayarak elbisesini ön plana çıkarmış. Bel kısmındaki kocaman fiyonk detayının şirinleştirdiği elbiseyi belli ki çok severek giyiyor. Tabii belde böyle büyük hareketler kullanabilmek için böylesine zarif ve ince bir yapıya sahip olmak gerekiyor.

kucuk-siyah-elbise-02

Liv Tyler / Stella Mc Cartney

Bu sezon moda dergilerini çokça karıştıranlar bu elbiseye aşina olabilirler. Cartney’ in imzasını taşıyan yarı transparan ve puantiyelerle zenginleştirilen elbise, bel kısmındaki volanlarla beli vurguluyor. Liv Tyler’ ın fit vücuduna iyi bir şekilde oturmuş olan küçük siyah elbise ilgi odağı olmayı başarıyor.

kucuk-siyah-elbise-03

Rosie Huntington Whiteley / Tom Ford

Modayı ve trendleri yakından takip edenler iyi bilir ki; bu kış kadife çok moda ve her yerde gözümüze çarpıyor. Rosie’ nin tercihi olan Tom Ford’ a ait kadife elbise diz altı boyuyla ve kapalı hatlarıyla birçok mekânda tercih edilebilir. Kadifenin verdiği ihtişam ve huzur hissi zaten yeterli bir ayrıntı olacaktır.

kucuk-siyah-elbise-04

Elizabeth Banks / Versace

Cut-out adını verdiğimiz pencerelerle dolu elbisesiyle ilgi çekici ve eğlenceli olmayı başaran Banks, tarzını yansıtıyor dersek yalan olmaz herhalde. Versace imzalı siyah elbise vücudunda oldukça hoş görünüyor ancak o altına giydiği ayakkabılara hiçbir anlam veremedim!

Eğer sizde dolabınıza bir küçük siyah elbise eklemek ve bu mucizevi etkiden yararlanmak istiyorsanız, size ilham vereceğini düşündüğüm elbiselere bir göz atmanızı tavsiye ederim. Unutmayın ona alıştıktan sonra hiç vazgeçemeyeceksiniz…

kucuk-siyah-elbise-05

Dolce Gabbana

Staples kesimli elbiselerden hoşlanıyorsanız, içinizde hala yerinde duramayan küçük bir kız çocuğu olduğuna inanıyorsanız bu elbise tam da size göre olabilir. Üst kısmı drapelerle hareketlendirilmiş bel kısmı ise küçük bir fiyonk kemer ile şekillendirilmiş elbise aşağıya doğru genişleyen etek kesimi ile sonsuz hareket özgürlüğü sağlıyor.

kucuk-siyah-elbise-06

Moschino

Omuzlarınıza güveniyorsanız ve kendinizi Helen dönemine ait hissediyorsanız neden olmasın! Hem çok sade hem de çok şık görünen bu elbise kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Tek omuz kısmında yer alan büzgüleri ortaya çıkarmak adına, saçlarınızı arkadan toplamayı unutmayın…

kucuk-siyah-elbise-07

Valentino

Günlük olarak giyebileceğiniz hatta iş yerinde dahi kullanmayı isteyeceğiniz çok da fazla dekoltesi olmasın dediğiniz bir elbise arıyorsanız doğru yerdesiniz. Sadece yaka ve kol kenarlarında kullanılan beyaz geçişlerle ve yakasında yer alan küçük fiyonk ile hareket kazanan bu elbise ihtiyaç duyduğunuz birçok anda yanınızda olacaktır.

kucuk-siyah-elbise-08

Michael Kors

İşte küçük siyah elbisenin en eğlenceli ve en tercih edilebilir yanı… Sırtındaki oval pencere ile tarzınızı ortaya koyarken sade ve konforlu kesimi ile gün boyu rahat edeceksiniz. İsterseniz hoş bir topuklu ayakkabı ile tamamlayın ya da istemezseniz parlak renkli bir babetle, tercih sizin!

Source link

Başa dön tuşu