ModaTasarım ve Koleksiyon

2013 İlkbahar Yaz Modası – 3


2013 İlkbahar Yaz modasına ait yepyeni fikirler ve en son trendler…

1.GEYŞA TARZI

jap1

ETRO

jap2

EMILIO PUCCI

Japoncada “ki” sözcüğü giymek “mono” ise şey anlamına gelir. Kimono; giyilen şey anlamına gelir. Kimono yeni sezonda bizlerin dolaplarını da süslemeye hazır. Kiraz çiçeği, şakayık ve lotus gibi Japon kültüründe kutsal sayılan ipekli giysiler adına dolaplarınızda yer açın!

jap3

**Yıl 1978, yer New York… Tasarımcı Yves Saint Laurent, Uzakdoğu’ya özgü oryantal baharatların birleşmesiyle yaratılan ‘Opium’ parfümünün tanıtım gününde, Asya’nın geleneksel kıyafetlerini giyen modelleri ile bir arada…

jap5

Kimono her ne kadar karmaşıkmış gibi görünse de aslında altı kumaş parçasının bir araya gelmesiyle yaratılan Japonlara özgü bir giysi türü… Bir kimononun dikişlerini söktüğünüzde ikisi ön, ikisi arka ve birer tanesi kollara asit olmak üzere elinizde altı adet kumaş parçası kalır. Bu geleneksel Japon kıyafetinin ortaya çıkışı ise milatta önce 200’lü yıllara dayanır. Bu yıllarda Çin’de hüküm süren Han Hanedanlığı sayesinde bornozu anımsatan bu ipekli giysiler iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler sayesinde Japonya’ya taşınır. Ve Japon halkı kendi yorumlarını katarak yeniden oluştururlar kimonoyu… Yeni yorumuyla kimono kadın erkek çocuk demeden 20. Yüzyıla kadar tüm Japon halkını hâkimiyeti altına alır. 20. Yüzyılın başlarından itibaren halk Batılı kıyafetlerle tanışmaya başlayınca kimono; özel günler, festival ve seremonilerde giyilmek üzere raflara kalkar. Ta ki 2013 yılı İlkbahar Yaz sezonunu moda dünyasını etkisi altına alıncaya kadar…

jap4

Alexander Mcqueen Kimono Ceket Fiyatı: 595 Euro

jap6

**Etro, 2013 İlkbahar Yaz defilesinde kuşaklar yalnızca kimono ceketler üzerinde kullanılmamıştı. Ensede toplanan atkuyrukları da kalın kuşaklarla bağlanmıştı.

jap7

Topshop Kimono Ceket

jap9

Haider Ackermann

jap10

Prada

Haider Ackermann defilesinde beyaz pantolon ve ceket takım kuşaklı bir samurayın modern hayata geçişini yansıtıyordu. Prada’da ise origamiyi akıllara getiren kumaş katlamalı elbiseler ve hatmi çiçeğiyle bezenmiş modeller boy gösteriyordu. Kuşaklı ceketleri günlük hayatta giydiğiniz her tarzda pantolon ile en iyi şekilde buluşturan marka ise kesinlikle Etro’ydu. Emili Pucci defilesinde ise kalçanın tam altında biten kimonolar tek başlarına giyildiklerinde gece kostümüne dönüşürken gündüz her yerde giyilebilen şık ve kullanışlı parçalar arasındaydı. Kimonoyu ister satın alın ister kendiniz dikin hiç fark etmez unutmamanız gereken tek bir şey var ki o da her zaman sol taraf sağın üzerine kapacak ve beli sımsıkı bir kumaş kemer orijinal adıyla “obi” saracak!

2.SİMETRİYE YER YOK!

jap11

BALENCIAGA

jap12

GIVENCHY

Her ne kadar simetrik takım ceket takımları çok hoşumuza gitse de yeni sezonda asimetrinin dayanılmaz cazibesi bizi kendi dünyasına davet ediyor. Tek düze kıyafet modellerine meydan okuyan bir elbiseyle aykırı bir kadın olmaya yeni sezonda çok daha yakın bir mesafede duruyorsunuz. Haberiniz olsun!

3.GERİ DÖNÜŞ!

jap13

Versace Fiyatı: 1444 Euro

jap14

Jimmy Choo Fiyatı: 1086 Euro

jap15

Salvatore Ferragamo Fiyat istek üzerine

Gladyatör sandaletler yaz sezonunun vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birkaç sezondur gözlerden uzak duran bu sandaletler yeni sezonda topukları ve iddiaları en üst seviyeye taşıyıp geri dönüş yaptılar. Bu trend için dikkat etmeniz gereken tek bir konu var ki o da eğer bacaklarınız ince değilse bu trendden mutlaka uzak durmalısınız!

4.YAMALI LÜKS

jap16

PROENZA SCHOULER

jap17

RODARTE

jap18

PREEN

Yamalı denince akıllara yırtık, sökük giyilmeye zorlanan kıyafetlerimiz gelir. Yeni sezonda ise yamalı imajı tamam değişiyor ve bambaşka bir görüntü çıkıyor karşımıza… Öyle ki yama artık giyilecek durumda olmayan kazak dirseklerini gizlemek adına kullanılan bir kamuflaj aracı değil artistik defilelerin en has parçası haline geliyor. Çizgili, ekoseli kumaşlardan kesilmiş gibi değiller artık! Aralarında ta Amazonlardan kopup podyumlara gelmişler bile var hatta!

jap19

Jimmy Choo Fiyatı: 1350 TL

Tarz anlamında diğerlerine göre çok daha fütüristik bir havaya sahip olan Londra ve New York moda haftalarında bu lüks ve havalı yamalardan oldukça fazla bir şekilde karşımıza çıkıyor. En fazla da Jack McCollough ve Lazaro Hernandez ikilisinin tasarımlarını yaptıkları Proenza Schouler defilesini etkisi altına alıyor bu trend… Turkuaz, limon çiçeği ve kiremit rengine boyanan piton derileri, cepli kısa yeleklere, önden fermuarlı diz boyu elbiselere yamanmış görünüyor. 2013 İlkbahar Yaz Proenza Schouler koleksiyonunda yama trendini sıkça kullanan tasarımcıların yama konusunda bir usta olduklarını söylemeye gerek yok!  Zira tasarımcıların koleksiyonunda zaman zaman yamaların arasına koyulan fotoğraf baskıları öylesine soyut bir hale getirilmiş. Ve giyen üzerinde bir kaos havası yaratmıyor sanki bir bütünmüş havası veriyor.

jap20

Nicholas Kirkwood Fiyatı: 1532 TL

Yeni sezon için yama trendini defilelerinde gördüğümüz bir diğer ikili de Kate ve Laura Mulleavy’nin markası Rodarte… Ancak bu ikilinin yorumunda yama bambaşka bir hava kazanmış. İkilinin yeni sezon koleksiyonlarında Ortaçağ düşü yaratılmış. Deri yamaları elbiselerin gövdelerine bir zırhmış gibi işlemiş ikili. Püsküllü ceketlere yoldaşlık eden karo şeklinde kesilmiş deri parçaların bir araya getirilmesiyle tasarlanmış eteklerde bulunuyor koleksiyonda.

jap21

Pierre Hardy Fiyatı: 3700 TL

Londra moda haftasında ise yeniden karşımıza çıkan ve Erdem markasının şovunu açan bu yamalı parçalar, yama trendinin sezona damgasını vuracağını müjdeleyen diğer temsilcileri arasında yer alıyor. Erdem Moralıoğlu; yamayı koleksiyonuna koyarken yazar Zenna Henderson’ın “The People” hikâyesinden ilham aldığını söylüyor. Bu hikâyede uzak gezegenden gelen ve dünyaya ayak uydurmaya çalışan uzaylılar bulunuyor. Tasarımcı yabancı varlıklardan aldığı ilhamın etkisini daha güçlü verebilmek adına yeni sezon koleksiyonunda dantellerle birlikte egzotik deriler de kullanmış. Gök mavisi hassas ve romantik dantellerin arasına karışan duman renginde piton yamalar, dönüşmeye çalışan ancak yine de öz benliklerinden kopamayan yaratıkların hikâyesini Erdem koleksiyonuna taşımış.

jap23

ERDEM

Moda şovunu 5 yıl boyunca New York moda haftasında sunduktan sonra yeni sezonda Londra’ya taşınan Preen markasının koleksiyonunda da göze çarpıyordu egzotik yamalı kıyafetler. Çizgiler ve gül desenlerinin arasına serpiştirilen piton derisi ve piton desenli ipekler oldukça şık bit bütünlük oluşturmuştu. Markanın tasarımcıları Justin Thornton ve Thea Bregazzi’nin isteği üzerine de şov koleksiyondaki parçalarla bütünlük sağlayan bir mekânda yapıldı: “Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin ek binası Darwin Merkezi’nde”…

5.SERT HATLAR

jap24

CHALAYAN

jap25

BURBERRY PRORSUM

Yeni sezonda bildiğiniz her şeyi unutturacak bir trend daha… Nerede o romantizm kokan kıyafetler, natürel tonlara boyanmış danteller ve çiçek bahçesini anımsatan elbiseler… İlkbahar Yaz tasarımlarında kadınsı hatlara dair en ufak bir ayrıntı neredeyse yok denecek kadar az! Lanvin’in geçen sezon yarattığı çiçek bahçesi yeni sezonda sert hatlara sahip kısacık elbiselere dönüşürken; Alexander Mcqueen’in kabarık volanlı etekleri yerini cesareti ve özgüveni bol kadınlara yönelik büstiyer şort ikilisi ve file çizmelerine bırakmış. Her ne kadar keskin hatlar feminenliği yok edermiş gibi görünse de modeller her şeye rağmen oldukça seksi görünüyorlar. Ya da bizler henüz farkında değiliz de tasarımcılar seksiliğin sözlük anlamını değiştiriyorlar. Ne dersiniz?

jap26

**Alexander Mcqueen’in oldukça cesur bir dokunuşa sahip olan ‘Ultra’ isminin verildği koleksiyonundaki keskin hatlara sahip şapkaları ve PVC’den yapılmış büstiyerleri koleksiyona farklı bir zıtlık kattı.
Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu