GenelSağlık

AB tarafından finanse edilen Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi 2022’de hizmete girecek


Avrupa Birliği’nin 40 milyon Avro desteğiyle, Sağlık Bakanlığı ile Fransız Kalkınma Ajansı’nın işbirliği ile Hatay Dörtyol Devlet Hastanesinin yeni binasının inşası projesinde son aşamaya gelindi. İnşa çalışmaları tamamlanan, iç donanım ve sistemlerinin montajı aşamasına gelen projede, 2022 baharında faaliyete başlanılması planlanıyor. Projeye yönelik olarak Hatay’da tarafların katılımıyla bir basın toplantısı ve inşaat sahası gezisi düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Dursun Duyar, projenin örnek nitelikli olduğunu vurgulayarak, sağlık alanında AB ile yeni işbirliklerinin önünü açmasını beklediklerini vurguladı.

Dursun Duyar, “Bütçesi Avrupa Birliği, yürütmesi de Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje. 2019 yılında Bina Deprem Yönetmeliği yürürlüğe girince, proje revizyonu yaparak hastanemizi depreme dayanıklı olarak yapıyoruz. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ülke genelindeki bütün hastanelerimizi depreme dayanıklı hale getiriyoruz. Ayrıca daha nitelikli hale getiriyoruz. Tam donanımlı ve altyapısı kaliteli hale getiriliyor. Projenin AB dostlarımız ile işbirliği içinde hibe kapsamında yapılması önemli. Umarım ileriki projelerde işbirliğinin önünü açar” dedi.

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Direktörü Serge Snrech ise Ajans olarak Türkiye’de 2005’ten bu yana faaliyet yürüttüklerini belirterek, Dörtyol Devlet Hastanesi projesi ile Suriyeli mültecileri de hedefleyen bir AB projesinde ilk kez rol üstlendiklerini kaydetti. Snerch, “Elbette bu hastane sadece mültecilere hizmet vermeyecek.

Mülteci kaynaklı ilave olarak gelen yükü karşılamak amacını da taşıyor. Bölge halkı da yararlanacak. Proje 40 milyon Avro tutarında. Hastanenin geldiği aşamadan mutluyuz. Bir yandan Covid ile boğuşurken, bir yandan bu proje ilerledi” diye konuştu. Serge Snerch, bölgeye sağlık dışında bir başka projede de destek vermek için çalışmaların sürdüğünü belirterek, Hatay’da içme suyu şebekesinin iyileştirilmesi ve kapasitesinin artırılması için 11 milyon Avro tutarında bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Kapsamlı sağlık hizmeti verilecek

Dörtyol Devlet Hastanesi Başhekimi Adem Takış da verdiği bilgide, 2019 yılında temeli atılan projede, 34 bin metrekare arsada, 52 bin metrekare kapalı alana sahip üç bloktan oluşan yeni hastanenin yapıldığını kaydetti. Adem Takış, bütün branşlarda hizmet vereceklerini, yüksek nitelikli ameliyathane, görüntüleme sistemleri ve yoğun bakım üniteleri bulunduğunu vurguladı. Projede, yeni doğum yapan anneler için “anne oteli” adını verdikleri bir ünitenin de bulunduğunu vurgulayarak, “Gebe okulu, ‘anne oteli’ kreş ve oyun parkı da bulunan bir hastane olacak. Hastanede, 88 adet tek kişilik, 47 adet çift kişilik oda yer alacak. Eğitim ve konferans salonu gibi alanlar da yer alacak” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hanbolat da, AB finansmanı ile yapılan hastanenin işletmesinin tamamen Sağlık Bakanlığı bünyesinde olacağını ifade etti. Mevcut B grubu hastanenin yeni bina ve yatırım ile A2 grubuna yükselerek hizmet vereceğini belirten Hanbolat, Dörtyol’un aynı zamanda endüstriyel bir bölge olması nedeniyle yanık ve travma gibi sağlık ihtiyaçlarının da olduğunu vurgulayarak, “Tüm branşlarda hizmet verecek. İhtisas hastanesi değil, genel hizmet hastanesi olacak” dedi. Hanbolat, eski binanın nasıl değerlendirileceği yönünde çeşitli planlar da yaptıklarını ancak henüz net bir kararın ortaya çıkmadığını bildirdi.

Dörtyol’da düzenlenen basın toplantısına, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Dursun Duyar, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Fransız Kalkınma Ajansı Türkiye Direktörü Serge Snrech, Dörtyol Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Dörtyol Devlet Hastanesi Başhekimi Adem Takış, Sağlık Bakanlığı İnşaat Uygulamaları Daire Başkanı Muzaffer Geleri katıldı.

Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi

Dörtyol Devlet Hastanesi, AB finansmanıyla, Fransız Kalkınma Ajansı ile Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı anlaşma çerçevesinde yapılıyor. 2017’de anlaşması sağlanan ve 2018’de fiilen başlanan projede inşaatın temeli 2019’da atıldı. Avrupa Birliği yatırım bedeli olan 40 milyon Avro’yu hibe destek olarak verdi. İnşaat çalışmaları tamamlanan hastanenin içi donanım ve tıbbi cihazlarının montajı aşamasına gelindi. Haziran ayı itibariyle projenin yüzde 72,5’i tamamlanmış durumda. 2022 ilkbahar aylarında taşınma başlayacak.

Tek ve çift kişilik odalarda 250 nitelikli yatak, gerekli görülmesi halinde 400’e kadar artırılabilecek. Deprem izolatörleri ile güvenlikli hale getirilen hastanede, özel klima sistemi, iç banyo yapıları özel olarak tasarlandı. Tam donanımlı ameliyathaneleri bulunan hastane bütün branşlarda poliklinik hizmeti verecek. Yeni doğan ünitesinde ‘anne oteli’ yaklaşımıyla özgün bileşenler oluşturuldu. Hastane Dörtyol yanında, Erzin, Payas ve çevre bölgelerde 250 bin kişilik nüfusa hizmet verecek. Hastanenin günlük 6 bin hastaya hizmet sunabileceği belirtildi.


Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı