AksesuarModa

Aksesuar Modasının Son Modası: Yaka Kolye


Basic bir görünümden şıklığa geçişte sihirli bir değnek görevi taşıyan yaka kolyeler çoğu markanın koleksiyonuna girmesinin yanı sıra blog yazarlarınca “Nasıl Yaptım?” köşelerine bile konu oldu.

Yaka kolyelerin sihirli dokunuşundan bahsetmiştik. İşte o sihirli dokunuş; bir jean ve üzerine giydiğimiz basic bir t-shirt kombinini balkabağından arabaya dönüştürecek olması! Ve tabii ki şık bir topuklu ayakkabının desteğiyle…

Yaka kolyeleri kullanabileceğimiz farklı kombinler de vardır elbette. Bisiklet yaka basic bir triko kazak, yakası açık bir bluz, sade-düz bir elbise veya şık bir blazer ceket…

Yaka kolyeler yaz-kış tercih edilebilir. Her sezona uyum sağlayabilir olması sayesinde dolabımızda uzun ömürlü bir yer edinmesine sebep olur. Ki bu da bütçemiz açısından olumlu bir etkendir. Dolabınızdaki basic parçaları arttırarak yaka kolyelerinizle farklı tarzlar oluşturabilirsiniz.

Yaka kolyelerin değerli taşlar detaylı ve altın olarak şekillendirilmiş olanlarının yanında metal, yarı değerli taşlar, boncuklar, pullar ve zincirler gibi materyallerle de tasarlanmış çeşitleri bulunmaktadır.

Lüks markalardan, ekonomik açıdan daha ulaşılabilir olan markalara kadar çoğu koleksiyon içinden handmade ürünlerin satıldığı alışveriş sitelerine kadar kendine bir yer edindi söz konusu sihirli değneklerimiz.

Birbirinden güzel yaka kolyesi olması seçim şansınızı arttırırken ve kendi zevkinize göre bir tane edinebilmenizi sağlarken diğer yandan hiçbiri size hitap etmiyorsa; eğer el işlerinde de yetenekliyseniz kendinize yepyeni bir tane tasarlayıp yapabilirsiniz. Bunun için internette çeşitli web sitelerinde nasıl yapılacağını adım adım anlatan görsellikle desteklenmiş dersler de mevcut. İhtiyacınız olan biraz boncuk, zincir, kurdele, iğne, iplik gibi materyallerle hayal gücünüz; işte bu kadar kolay.

Ve şimdi de birkaç yaka kolyesine göz gezdirelim…

Bu yaka kolye örneğinde olduğu gibi erkek gömlek yakası şeklinde ve metal materyalden tasarlanmış olanlar maskulen tarzı destekler bir kombinasyona çok yakışacaktır.

yakakolye-model-02

Ve bu kolye de yine diğerinde olduğu gibi keskin hatlar verilerek tasarlanmış olmasından dolayı maskulen bir duruş sergilemenizi sağlar. Aynı zamanda zımba detaylarıyla hard ve rock tarza da yakın durmaktadır

yakakolye-model-03.

Yine keskin hatlarla şekillendirilmiş bir yaka kolye örneği…

yakakolye-model-04

Yaka kolyeleri nasıl kullanabileceğimize güzel ve farklı bir örnek… Bu sezonun modası olan bebe yaka gömleklerle yakalanan masum görüntüyü, bahsettiğimiz  keskin çizgilerle tasarlanmış  yaka kolyelerle maskulenliği ekleyerek tarzımızı hem biraz yumuşatmış oluruz hem de karşı cinse çok da hoş gelmeyen çocuksuluğu ortadan kaldırırız.

yakakolye-model-06

Ceketle kullanımına bir örnek… Sert hatları ve sert materyali beyazla – yumuşak, şekil verilebilen siyahın tezatıyla vurgulanarak oluşturulan hoş bir yaka kolye kombini. Zıtlıkların biraradalığı ve vazgeçilemez siyah-beyaz uyumu…

yakakolye-model-07

Yine gömlekle kombinlenmiş bir yaka kolyesi; fakat bu kez duble erkek yakayla sert çizgilere sahip bir kolye tercih edilmiş. Ki bu da daha keskin bir ifade katabilecekken yaka kolyenin tasarımı dolayısıyla sıcak ve esprili bir tarz meydana getirmiş.

yakakolye-model-08

Erkek gömlek yakası formundaki bu  “collar necklace” kullanılan kumaş cinsiyle de desteklenerek hard bir görüntü oluşturabilir…

yakakolye-model-09

Ve bu şekilde basic bir triko kazakla birlikte kullanılarak maskulen bir tarz ortaya çıkarılabilir. Ayrıca yukarıdaki örnekte olduğu gibi kemik çerçeve güneş gözlükleriyle doğal bir makyaj ve saçla son derece şık olmanızın yanı sıra zorlama olmayan, rahat ve kişilik sahibi bir tarz ortaya koymuş olursunuz.

yakakolye-model-10

Sezonun trend renklerinin bir arada kullanıldığı bir kombin ve yaka kolye… Bakır payetlerle işlenmiş erkek yaka formundaki yaka bir bluzla eşleştirilip saçlar doğal bırakılmış ve sıfıra yakın bir makyajla feminenlikle maskulenlik arasında tatlı bir geçiş sağlanmıştır… Ki erkek yakanın sertliği, doğallığın masumiyetiyle törpülensin…

yakakolye-model-11

Erkek yaka formundaki yaka kolyelerin blazer ceketle kombinine birkaç örnek… Soldaki örnekte hard bir tarz vurgulanmak istenerek yüksek yaka şeklinde tasarlanmış olan metalik siyah kolye yine parlak siyah bir blazer ceketle kullanılmıştır. Eğer siz de hard ve maskulen bir tarza bürünmek isterseniz modelde olduğu gibi bir kombin uygulayın. Saç şekillendirmesinde dikkatleri yakaya çekebilmek için özenle ve sıkıca toplanmış sade, düşük bir topuzla; fondöten,rimel ve dudak parlatıcısıyla hazırlıklarınızı sonlandırın. Böylelikle üzerinizde patlaması ve dikkatleri çekmesi gereken yaka kolyeye şeffaf  ve dikkatleri dağıtmayan bir fon hazırlayabilmiş olursunuz.

Sağdaki örnekteki maskulen kombin içinse sanırım dolabınızdaki eski bir gömleğinizin yakasını kullanabilirsiniz. Tabii renkli bir kişilikseniz ve dikkatleri bu yönünüzle çekmek istiyorsanız sezonun moda renklerinden bir yaka kolye edinin; siyah bir blazer ceket, beyaz basic bir atlet ve bir jeanden fazlasından uzak durun.

yakakolye-model-12

Yukarıdaki kombinde olduğu gibi klasik tarzdaki bir bluz ile de birleştirebilirsiniz. Payetler klasik tarzınıza ışık katarken yaka kolyeniz de modern ve modayı takip eden yanınıza dikkat çeker.

yakakolye-model-13

Ve bebe yaka formunda kolyeler… Bu kombinasyonda şeffaf bir zemin üzerine metal ve taş materyaller kullanılarak hareket katılmış. Şeffaf fon üzerinizdeki bluz veya triko ile kolaylıkla eşleşir ve şık bir uyum sağlar. Eğer masum görüntünüze vurgu yapmak isterseniz siz de böyle bebe yaka bir kolye tercih edebilirsiniz. Masum kız çocuğu görüntüsünün içinde kaybolmak istemiyorsanız eğer daha fazla metal detayı olan bir yakayla ifadenizi az da olsa sertleştirebilirsiniz.

yakakolye-model-14  

Deri bebe yaka formunda tasarlanmış bir kolye basic bir triko kazakla günlük şıklık için tercihlerinizin arasında olmalı. Sade, spor,genç ve  biraz da hard bir görünüm için mutlaka denemelisiniz.   

yakakolye-model-15

yakakolye-model-16  

Bebe yaka formunda tasarlanmış payetli bir kolyeyle basic beyaz bir atlet bile mükemmel uyum sağlayabilir. Yukarıdaki eşleştirmede olduğu gibi zorlamadan şık olabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde bir yaka kolyeyle beyaz hakim yaka ipek bir gömlek,zarif sade bir triko kazak, besic bir atlet üzerine bisiklet yaka triko bir hırka, straples klasik kesimli bir elbise ile de çok hoş bir görünüme bürünmenizi sağlayabilir.

yakakolye-model-17

Bebe yaka kolyenin zincir ve renkli taşlarla tasarlanmış bir örneği de yine bir ceketle ne kadar elegan bir görüntü yakalayabileceğinizi gösteriyor.

yakakolye-model-18

Bebe yaka formunun verdiği masumiyeti zincir materyallerle sertleştirmiş bir tasarım… Basic atletiniz bu yaka kolyeye aşık olacak!!!

yakakolye-model-19

Derin v yaka bir bluz aynaya baktığınızda sanki bir şeyler eksikmiş izlenimi verebilir. Ama bir yaka kolyeyle şıklığınızı anında tamamlayabilirsiniz. Özellikle bebe yaka formundaki bir kolye derin bir v yakanın getirdiği seksapeli yumuşatabilir. Ayrıca incilerle işlenmiş bir yaka yanında asil bir şıklık da getirecektir.

YAKAKOLYE-MODEL-20

Işıl ışıl payetlerle süslü yaka kolyenizi isterseniz gece bir davete katılırken isterseniz iş yerindeyken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mutlaka bir tane edinmelisiniz. Çok zarif bir aksesuar…

yakakolye-model-21

Renkli bir kişiliğe sahipseniz sezonun renklerinden modern çizgilere sahip böyle bir yaka şıklığınızın tamamlayıcısı olur. Sade bir tunik üzerine  yakanızı takıp istediğiniz tarza bürünebilirsiniz spor ya da klasik o anki ruh halinize bağlı…

yakakolye-model-22

Sezonun trendleri arasında etnik desenler yerini aldığına göre aksesuarlarımızı seçerken buna dikkat etmeliyiz. Saçakları olan boncuklu rengarenk bir kolye demode olmamızı engeller.

yakakolye-model-23

Son olarak favorilerimden olan yaka kolye… daha çok kolye formunda olanlardan; fakat kıvrımlı çizgilerden oluşan tasarımı yaka hissi yaratıyor. Enerjik, renkli ve asi…

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu