GenelSağlık

Aşı 60 yaş altında etkili ama bazı veriler yetersiz


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Stratejik Aşı Uzmanlar Grubu, Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısının verilerini açıkladı. Türkiye’de de kullanılan Çin menşeli korona virüsü aşısı Sinovac’a ilişkin değerlendirmeye göre, Sinovac aşısının 60 yaş altındaki kişilerde Covid-19’u engellemekte etkili olduğu belirtildi. Ancak DSÖ, Sinovac’ın klinik denemelerinde ciddi yan etkilere dair verileri yetersiz buldu. Kurumun aşının etkisine güvendiği yaş aralığını ’18-59′ olarak vermesi dikkat çekti.

Değerlendirme, DSÖ’nün aşılarla ilgili verileri inceleyip tavsiyelerde bulunan Stratejik Aşı Uzmanlar Grubu (SAGE) tarafından yapıldı. Bağımsız uzmanlardan oluşan SAGE, Sinovac’ın CoronaVac isimli aşısının Çin, Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Şili’deki Faz-3 klinik denemelerinin sonuçlarını inceledi.

Pfizer/BioNTech aşısının koruma oranlarına dair yeni bulgu: İkinci dozlar kritik önemde

DSÖ’nün internet sitesinde yayımlanan raporda, “CoronaVac’ın iki dozunun yetişkinlerde (18-59 yaş arası) PCR teyitli hastalığı önlediğine çok güveniyoruz” denilse de, verilerde bazı eksiklikler olduğu görüşü paylaşıldı. Raporda, Sinovac aşısının hamilelik, daha ileri yaştaki kişiler ile başka hastalıkları olan kişilerde güvenlik ve klinik koruma, aşı sonrası görülebilecek nadir yan etkilerin izlenmesi gibi alanlardaki verilerinde ‘boşluklar’ olduğu belirtildi.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu