GenelSağlık

Bağışıklık için beta glukan


Beta glukan, ekmek mayasından elde edilen, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle tanınan doğal bir maddedir. Bağışıklık cevabını artırarak vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir ve patojenlerin yok edilmesine destek olur. Yulaf, çavdar gibi birçok lifli besinin ve mantarın yapısında beta glukan bulunsa da saflaştırılmadığı sürece klinik bir etki alınamaz. Tam tahıllar, mantarlar ve mayalı ürünler beta glukan açısından oldukça zengin. Doğal ekmek mayasındaki 1.3/1.6 bağ yapılı beta glukan bağışıklık için önemliyken, tahıllarda bulunan 1.4 bağ yapılı beta glukan sindirime destek amaçlı tercih edilmekte. Vücudun işleyebilmesi için beta glukanın mikronize ve saf olması oldukça önemli. Vücudumuzun sadece partikül boyutu mikronize olan beta glukanı işleyebildiği yapılan çalışmalarda belirtilmiştir.

Doğal bir takviye olan beta glukanın bilinen bir yan etkisi yok. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan sınıflandırmada da genel olarak emniyetli olduğu kabul edilen (GRAS) ürünler statüsünde yer alıyor. Bu statü, beta glukanın takviye olarak emniyetli olduğu gibi yan etki ve toksik etkilerinin bulunmadığı anlamına geliyor.

Bağışıklık sistemi için, etkinliği kanıtlanmış Beta Glukan 1,3/1,6 bağ yapısı olan Beta-glukan’dır. Beta-glukan’ın miktarı değil, partikül büyüklüğü önemli denilebilir. Çünkü vücut savunma hücreleri tarafından kullanılabilmesi için Beta-glukan partikül büyüklüğünün 10 mikrondan küçük olması gerekir.

Beta glukan ile ilgili 3 merak edilen soru:

Beta-Glukan kullanımına bağlı herhangi bir yan etki var mıdır?

Beta-Glukanın bildirilen herhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur. ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından GRAS(Genel Olarak Emniyetli) kategorisinde değerlendirilen Beta-Glukanın bildirilen herhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur.

Beta-glukan doğada bulunur mu?

Evet, doğada birçok lif (çavdar, yulaf) ve mantar yapısında bulunmasına karşın saf halde olmadığından (altın madeni de toprakta bulunur ama işlenmesi gerekir) aynı etkiyi vermez, saflaştırılması gerekmektedir. Ancak saflaştırıldığı durumda klinik olarak etkili bir cevap alınabilir.

Beta-glukan yeni bir ilaç mıdır?

Beta-glukan, ilaç değil % 100 doğal bir maddeden üretilen beslenme desteği bağışıklık güçlendiricidir. Kaynak: https://bagisiklik.com/bagisiklik/bagisiklik-sisteminin-savunma-kalkani-beta-glukan/Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu