GenelSağlık

Beta-Glukan nedir, nasıl kullanılır?

Beta-Glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan beyaz kan hücreleri üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive eder. Bu sebeple bağışıklık sistemi destekleyici olarak bilinen tamamen doğal bir besin desteğidir. Enfeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu hücrelerini aktive ettiğinden yabancı hücreleri sarıp yok eden ve vücudun koruma mekanizmasını harekete geçiren bir seri etkiyi başlattığı gözlenmiştir. Bunun sonucu da güçlü bir bağışıklık sistemidir. Sağlıklı bireylerde kullanıldığında hastalıklara karşı dayanıklılık oluşturur.

Beta-Glukan, virüs, bakteri, mantar ve parazit enfeksiyonlarına karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin iyi bir düzenleyicisidir. Ancak her Beta-Glukan aynı değildir. Bağışıklık sistemi için, etkinliği kanıtlanmış 1,3/1,6 bağ yapısı olan Beta-Glukan’dır. Miktarı değil, partikül büyüklüğü önemli denilebilir. Çünkü vücut savunma hücreleri tarafından kullanılabilmesi için Beta-Glukan partikül büyüklüğünün 10 mikrondan küçük olması gerekir.

Beta-Glukan Hangi Durumlarda Kullanılır?

• Grip ve soğuk algınlığında,
• Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında,
• Tekrarlayan enfeksiyonlarda,
• Okul, işyeri gibi kapalı ortamlarda hızla bulaşan enfeksiyonlarda,
• Yoğun temponun (iş, sınav dönemi, seyahat) yarattığı stresli dönemlerde,
• Düzensiz ve sağlıksız beslenilen dönemlerde,
• Tekrarlayan aft ve uçuklarda,

Bağışıklık sistemini güçlendirecek yapı taşları:

Sağlıklı beslenme, bağışıklık destekleyici takviyeler, spor yapma ve zihni rahatlama olmazsa olmazlarımız.

Bağışıklık güçlendirici doğal besinler:

Sarımsak, ıspanak, narenciye, bitter çikolata, nar, kuruyemiş, tatlı patates, yaban mersini, brokoli, zerdeçal, balık ve her türlü probiyotik besin bağışıklığı güçlendirir. Bu doğal besinleri soframıza daha sık dahil etmeye özen göstermeliyiz.

Bağışıklık güçlendirici başlıca takviyeler:

Doğal besinlere ek olarak, beta glukan (mikronize), çinko, C vitamini ve D vitamini gibi takviyelerle bağışıklık sistemimizi daha güçlü kılabiliriz. Bu takviyeler besinlerde de bulunmasına karşın saf olmadığı için aynı etkiyi vermez. Ancak saflaştırılınca klinik bir cevap beklenebilir.

İmuneks Micro-glucan Plus nedir?

Beta glukan (Mikronize), Çinko, C Vitamini,D vitamini içeren bir takviyedir. Bu takviyeler besinlerde bulunmasına karşın saf olmadığı için aynı etkiyi vermez. Ancak saflaştırılınca klinik olarak bir cevap beklenebilir. Özellikle son günlerde daha da önem kazanmıştır.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu