GenelSağlık

Bir kez daha uyarıyoruz, grip aşısında vakit daralıyor

Yurt dışından getirilecek grip aşılarıyla ilgili uyarı yapan Türk Eczacıları Birliği, grip aşısı için vaktin daraldığını ve sahadan gelen bilgilere göre, grip aşısına talebin Covid-19 pandemisi sebebiyle geçtiğimiz yıllara oranla bir hayli yüksek seviyede olduğunu vurguladı. Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından yapılan açıklamada, henüz ülkeye gelmemesine rağmen aşıya talebin fazlalığına işaret ederek, “Türkiye’nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyaç bulunduğunu” belirtildi.

TEB’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bir kez daha uyarıyoruz: Grip aşısında vakit daralıyor! Sahadan edindiğimiz bilgiler, grip aşısına talebin Covid-19 pandemisi sebebiyle geçtiğimiz yıllara oranla bir hayli yüksek seviyede olduğunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Tedarikçi firmalar tarafından yapılan açıklamalar ise ülkemize gönderilecek aşı miktarının talebi karşılamayacağını açıkça gösteriyor. Geçtiğimiz yıl grip aşıları aralık ayında ülkemize gelmiş ve pandemi olmamasına rağmen ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmıştı. Ülkemizde pek çok farklı coğrafi bölgenin bulunması sebebiyle yaşanan iklim farklılıkları da göz önüne alındığında grip mevsimi başlamış durumda. Grip aşılarının ise 15 Ekim tarihinden sonra, 1,5 milyon doz civarında geleceği bilgisi mevcut. Halk sağlığı uzmanları salgın sürecinde 65 yaş üzeri, 5 yaş altı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin zatürre ve grip aşısı olmasının önemine dikkat çekiyor.

Bunun yanı sıra 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanların, hamilelerin, bakımevinde veya toplu yaşam alanlarında yaşayanların, ilaç kullanan şeker hastalarının, böbrek yetmezliği olan kişilerin, bağışıklık sistemlerini zayıflatacak bir hastalığı olanlar ya da ameliyat olanların sağlık çalışanlarının grip aşısı olmaları tavsiye ediliyor. Tüm bu parametreler göz önüne alındığında Türkiye’nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyacı olduğu söylenebilir.”
Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu