GenelSağlık

Collanex Kolajen (içten gelen güzellik) cilt sağlığını destekliyor

Vücudumuzda kemik, kıkırdak, lif ve eklem gibi hareket sistemlerini oluşturan tüm yapıları proteinler oluşturmaktadır. Bu proteinlerden olan Tip 1 ve Tip 3 Kollajen, ayrıca cilde verdiği gerginlik ve elastik görünüm sebebiyle cilt sağlığı ve güzellik sektöründe giderek yaygınlaşıyor. İnsan vücudunda bilinen 16 türü olmasına karşın, vücudumuzun toplam kollajen miktarının yaklaşık %85’i tip 1, tip 2, tip 3, tip 10’dan oluşmaktadır. Cilt sağlığı ve güzellik sektöründe ise Tip 1 ve Tip 3 kollajen kullanılıyor. Kollajen kelimesini köken olarak incelediğimizde, ”tutkal, bir arada tutucu, birleştirici” anlamlarından türediğini görüyoruz. Vücudumuz ve hücrelerimiz için birleştirici, bütünleştirici olarak anılması da bu yüzdendir. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin yaklaşık %30’u kollajenlerden oluşmaktadır. 

Tip 1 ve Tip 3 Kollajen, Cilt Sağlığını Destekliyor

Vücudumuzda en çok bulunan kollajen türü olan Tip 1 ve Tip 3 Kollajen, organlar ve dokulara yaptığı katkıyla birlikte daha çok cilt bölgesinde konumlanarak, cildi gerginleştiriyor ve daha elastik bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Cilt sağlığı kadar önemsediğimiz saç / tırnak sağlığı, kalp / damar sağlığı, eklem ve doku sağlığı da kollajen takviyesi ile desteklenebilir.

Kolajenin insan vücudunda sindirilebilir olması ve en iyi şekilde emilebilmesi için küçük moleküler yapıya sahip olması gerekmektedir. Aksi halde kolajenin etkisinden tam olarak yararlanılamamaktadır. Bu daha küçük moleküler hale gelmiş kolajene de Hidrolize Kolajen, yani diğer bir adıyla Kolajen Peptit denmektedir. Hidrolize kollajen peptitleri mideden ve bağırsaklardan daha rahat geçer, hücreler tarafından daha kolay özümsenir.

L-Glutatyon: Yaşlanmayı Geciktirici Etkileriyle Güçlü Bir Antioksidan!

Bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan L-Glutatyon, cilt sağlığını destekleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkilere de sahiptir. Diğer canlılarda olduğu gibi insan hücreleri de mitokondri denilen enerji santralleri sayesinde yaşamını sürdürebilir. Bu enerji santrallerinin normal fonksiyonlarını sürdürmesi için Glutatyon önemli bir rol üstlenir. Yapılan bir klinik çalışmada, Glutatyon verilen kişilerin cildindeki melanin indeksi ve ultraviyole lekeleri kırışıklıklarında önemli azalmalar meydana geldiği görülmüştür. Cilt elastikiyetinde artış ve yeni leke oluşumunda azalmalar gözlemlenmiştir. (Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2017:10 147–153)

L-Glutatyon’un antioksidan özellikleri uzun zamandır herkes tarafından biliniyordu. Ancak, yaşlanma karşıtı kullanım alanı, son zamanlarda yapılan araştırmalardan sonra keşfedildi. Son olarak Japonya’da yapılan bir çalışma sonucu, ağız yoluyla alınan L-Glutatyon takviyesi ile cilt yaşlanmasının yavaşladığı, ciltteki kırışıkların azaldığı gösterilmiştir. Hidrolize kollajen ile birleştiğinde ise yaşlanma karşıtı etkileri artıyor, antioksidan özellikleri sayesinde detoks ürününe dönüşüyor, hem de bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekleyici süreçlere katkıda bulunuyor.

Makui Berry Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Makui berry (delphinol), UVB ışınlarından kaynaklı foto-hasara karşı etkilidir. Cildin oksijen radikallerinden zarar görmesini engeller. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Klinik çalışmalarda oksidatif stresi ve kan şekerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. İnsan göbek damarında endotel delfinidin konsantrasyonuna bağlı olarak hücre içi oksijen radikallerini azaltır. Enerji artırıcı etkileri de bulunmaktadır.

Makui Berry (dephinol), Güney Amerika’da yetişen çok değerli bir antioksidandır. UVB ışınlarından kaynaklanan foto-hasara karşı etkilidir. Cildin, oksijen radikallerinden zarar görmesini engeller ve cilt yaşlanmasını geciktirir. (Minerva Cardioangiol 2015;63)

C Vitamini, Kollajen Sentezini Artırıyor

Vitamin C, vücudumuzun savunma sistemini güçlendiren en önemli organik maddelerden biridir. Doğru miktarlarda tüketimi kandaki antioksidan miktarını %30 oranında artırır. Antioksidanlar, virüs gibi serbest radikallerle bağ kurarak hücrelere verilecek zararı önemli ölçüde engeller. Böylece bağışıklık sistemimiz normal fonksiyonlarını sorunsuzca sürdürebilir.

Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına yaptığı katkıların yanında C Vitamini, kollajen sentezini artırıcı özellikler de gösterir. Kollajen içerikli gıda takviyesi içerisinde yer alması durumunda iki yönlü bir faydayla ürünü çok daha çekici bir hale getirir.

Collanex İçeriği bilgisi:

   Etken Madde Günlük alım dozu Miktar 1 Saşe BRD*
   Hidrolize kollajen peptitleri (Collasel®) 5000 mg
   L-Glutatyon 250 mg
   Vitamin C 80 mg % 100
   Makui meyve ekstresi (Delphinol®) 5 mg
  • Günümüzde yeni nesil gıda takviyelerinden beklenen ilk şey, ürünün klinik çalışmalarla ispatlanmış birden fazla etkiyi aynı anda göstermesi oluyor.
  • Collanexin içinde kullanılan hidrolize kollajen peptitlerinin moleküler ağırlığı 2000 daltonun altındadır, bu sayede normal kollajenlere göre daha yüksek biyoyararlanım gösterir.
  • İçeriğinde bulunan L-Glutatyon ve Makui Berry’nin antioksidan özellikleri ile de ürün daha da kompleks hale gelir.
  • Buna ek kolajen sentezini artırmak için 80 mg C vitamini barındırır. Bu sayede bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını sürdürmek için ihtiyaç duyulan vitamin takviyesi de alınmış olur.
  • Collanex, Hidrolize Kollajen peptitleri, L-Glutatyon, C Vitamini ve Makui Berry içeren takviye Edici gıdadır.


Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı