GenelSağlık

Coronavac’ın Türkiye 3. Faz araştırmasında kod kırıldı


Hacettepe Üniversitesi’nde, Türkiye’nin aşılama için ithal ettiği Sinovac şirketinin Coronavac ticari isimli aşısına yönelik Faz-3 çalışmasında kodlar açıldı ve plasebo olanlar aşılamaya çağırılmaya başlandı. Bu aşamadan sonra aşı olan gönüllülerden hasta olanların hangilerinin plasebo, hangilerinin gerçek aşı olduğuna bakılacak ve gerçek aşı olup da hasta olanların oranına göre etkinlik açıklanacak. Araştırmayı yöneten isimlerden olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, “Şu anda aşı olan kişilerin hasta olanlarına bakıyoruz. Etkinlik sonuçlarının Şubat ayı ortasına kadar ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. Hasta olanların sonuçları geldikçe hesaplamaları yapacağız” dedi.

Prof. Dr. Ünal, bu aşamada artık herhangi bir ara sonuç vb. açıklamanın olmayacağını vurguladı. Yan etkiler konusunda ise zaten Sağlık Bakanlığı’nın 1,5 milyon kişiye ulaşan bir aşılama yaptığını hatırlatarak, veri açısından geniş bir kitlenin olduğunu anlattı.

Çalışmanın metodolojisine göre gerçek istatistiki veriler bu aşamadan sonra üretilebilecek. Aşı olan kişilerden enfeksiyon kapanların hangileri gerçek aşı oldu, hangileri plasebo aşı oldu bakılarak, aşının etkinliği belirlenecek. Normal aşı Faz-3 aşaması yıllar alabiliyor ancak salgın nedeniyle bu araştırmanın zamanı sıkıştırılmış durumda. İstatistiki anlamlı sonuç elde edilebilecek bir denek grubuyla etkinlik sonucu elde edilmeye çalışılıyor.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu