GenelSağlık

Covid-19 bakım hizmeti Sağlık Uygulama Tebliğinde özel ücret düzenlemesi kapsamından çıkarıldı

Covid-19 hastaları bakım hizmetleri geri ödeme listesinden çıkarıldı. Resmi Gazete’de 21 Nisan günü yayınlanan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararıyla, salgın bakım hizmetleri satırları SUT eki listelerinden çıkarıldı. Böylece özel sağlık kuruluşları açısından Covid-19 enfeksiyonlu hastalara verilen bakım hizmeti, herhangi bir hastalık kadar geri ödeme kapsamında olacak.

Salgın döneminde tartışma konusu olan, Covid-19 enfeksiyonlu hastaların özel sağlık kuruluşlarındaki bakım-tedavi hizmetlerinin geri ödemesi konusu tekrar gündeme taşındı. Özel sağlık kuruluşları, Komisyonun bu kararı almadan önce sektörle herhangi bir görüş alış-verişi olmadığını vurguluyor. Özel sağlık kuruluşlarının Covid-19 enfeksiyonlu hastalara bakım ücreti salgın döneminde de tartışma konusu olmuştu. İlk başta bu hastalara yönelik özel bir satır açılarak ücret karşılanırken, daha sonra bu ilave geri ödeme kaldırılmış, sektörün ısrarlı talepleriyle yeniden uygulanmaya başlanmıştı.

Alınan yeni kararla özel sağlık kuruluşları için Covid-19 hastalarına bakmanın avantajlı bir yönü olmayacak. Kararın, salgının etkilerinin azalmasıyla özel sağlık kuruluşlarının kapasitesine ihtiyaç kalmadığı, kamu hastanelerinin bu yükü kaldırabileceği varsayımına dayalı alındığı tahmin ediliyor. SGK veya Sağlık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu