GenelSağlık

Covid-19 çocukların sağlığını nasıl etkiledi? Koşullar eğitim için uygun mu?


Tarih: 22 Şubat 2021

Saat: 20:00

Süre: 50 dakika

Medikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşimizin bu haftaki buluşmasında ‘Covid-19 Pandemisi çocukların sağlığını nasıl etkiledi? Koşullar yüz yüze eğitim için uygun mu?’ konusunda Türk Toraks Derneği Üyesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı,  Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan‘ın sorularını yanıtlayacak. Yayınımızın sonunda izleyici sorularına da yer verilecektir. Sorularınızı şimdiden yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Kayıt butonuna tıklayarak etkinliğe kayıt yaptırabilir ve yayın öncesinde hatırlatma maili alabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınacak başlıklar:

 1. Çocuklarda Covid 19 enfeksiyonu ne sıklıkta görülüyor? Yaş gruplarına göre bakıldığında en riskli yaş grubu hangisi? Güncel veriler bize ne söylüyor?
 2. Covid 19’un çocuklarda klinik tablosu nasıl seyrediyor? Başlıca belirtisi nedir? Tüm çocuklarda belirti veriyor mu? Çocuklara özgü atipik belirtiye rastlanıyor mu?
 3. Covid 19 solunum yolu ve akciğerleri nasıl etkiliyor? Büyüme çağındaki çocuklarda ileriki yaşlar için tehdit oluşturuyor mu?
 4. Altta yatan hastalığı olan çocuklarda (astım, kronik bronşit vs) risk artıyor mu?
 5. Covid-19 mutasyonu çocukları nasıl etkiledi? Vaka sayıları çocuklarda yükselişte mi?
 6. Covid 19’un çocuklardaki mortalite oranı nedir?
 7. Türkiye’de pandemi koşulları okulların açılması için uygun mu? Yüz yüze eğitim için sağlanması gereken bilimsel kriterler ne olmalı?
 8. Salgın stratejisinde okulların açılmasına öncelik tanınmalı mıdır? Öğretmenlerin de aşı kapsamına alınmasıyla birlikte bahar aylarında yüz yüze eğitim başlar mı?
 9. Okulların salgın koşullarına göre düzenlenmesi mümkün mü? Kapalı ortamlarda havalandırma şartlarıyla ilgili neler önerirsiniz?
 10. Hastalığın okul çağındakilerde bulaşma – bulaştırma oranları biliniyor mu?
 11. Uzaktan eğitimin çocukların psiko-sosyal gelişimi için sakıncalı mı?
 12. Sigara kullanımı ve Covid 19 arasındaki ilişki hakkında yapılan çalışmalar ne gösteriyor? Sigara hastalık riskini ne oranda ağırlaştırıyor?
 13. Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklarda da risk artıyor mu? Bu yönde bir veri var mı?
 14. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu