GenelSağlık

Covid-19 Pandemisinde 3. Dalga Riski ve Normalleşme Süreci

Tarih: 27 Şubat 2021

Saat: 19:00

Süre: 40 dakika

Medikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşimizin bu haftaki buluşmasında ‘Covid-19 Pandemisinde 3. Dalga Riski ve Normalleşme Süreci’ konusunda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TTB Covid 19 İzleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan‘ın sorularını yanıtlayacak. Yayınımızın sonunda izleyici sorularına da yer verilecektir. Sorularınızı şimdiden yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Kayıt butonuna tıklayarak etkinliğe kayıt yaptırabilir ve
yayın öncesinde hatırlatma maili alabilirsiniz . Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınacak bazı başlıklar:

  1. Salgında 3. dalga uyarısı yapılıyor. Bir yandan mutant varyantlar yayılıyor. Normalleşmeye hazırlanırken öncelikli olarak hangi adımlar atılmalı?
  2. Haziran’da 827 vaka ve 23 ölüm (hasta vaka ayrımı yapılıyordu ) test sayısı 31 bin civarındayken ve normalleşme adımları tartışılırken halen 7 bin 400 vaka 116 bin test günlük 82 ölüm yaşanırken yeni açılma hakkında neler söylersiniz? Vaka sayısını ve riski ne oranda artırır?
  3. Yüzbinde 35 ve üzerinde vaka olan illerde kontrollü normalleşmeden bahsediliyor. “Kontrollü normalleşme”den ne anlamak gerekir?
  4. İl bazında açıklanan veriler salgının durumu hakkında bize neler söylüyor? İllere göre normalleşme adımları atılması doğru ve yeterli bir yaklaşım mı?
  5. Salgının seyrine göre iller arası geçiş kısıtlaması gerekli mi?
  6. Karadeniz Bölgesi’ndeki hızlı vaka artışına karşı neler yapılmalı? Hangi önlemler alınmalı?
  7. 18 şubat itibariyle 37 ilde mutant virüsün yayıldığı belirtiliyor. Ancak yapılan gen analizinin yeterli sayıda olmadığı belirtiliyor. Gerek PCR testleri gerekse mutant varyantları saptamak için gen analiz sayısı ne oranda artırılmalı?
  8. Okulların açılması için uygun zemin ve şartlar ne olmalı? 1 Mart’tan itibaren başlayacak yüz yüze eğitim konusunda uyarı ve önerileriniz nelerdir?
  9. Öğretmenlerde de başlanan aşı uygulamasının hızla tamamlanabilmesi için neler önerirsiniz?
  10. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi
Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu