GenelSağlık

Covid-19 tedavisinde FDA’dan kullanım onayı alan Paxlovid, İngiltere’de onaylandı

Covid-19 tedavisi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylalan Paxlovid adlı ilaca İngiltere’de de kullanım onayı verildi. Hap şeklindeki ilacın, yüksek riskli Covid-19 hastalarında erken evrede kullanılması öneriliyor. Klinik deneyler, Paxlovid‘in riskli yetişkinlerde ölüm ve hastaneye yatışı %89 oranında azalttığını gösteriyor. Pfizer ilaç firması tarafından geliştirilen Paxlovid, İngiltere İlaç Düzenleme Kurumu, tarafından Covid-19 tedavisinde onaylanan ikinci ilaç oldu. Kurum, Kasım ayında MSD ilaç firması tarafından geliştirilen Molnupiravir isimli Covid-19 hapına da onay verilmişti.

Covid-19 ile enfekte olan 12 yaş ve üzerindeki riskli kişiler için kullanılması tavsiye edilen Paxlovid’in kullanımı yaygınlaşıyor. İngiltere hükümeti, Pfizer ilaç firmasından şimdiden 2,7 milyon kutu Paxlovid ilacı sipariş etti. İngiltere hükümeti, daha önce Molnupiravir isimli Covid-19 hapını onaylamış ve bu ilaç için verdiği siparişi, 2,3 milyon kutuya çıkarmıştı.

Pfizer, geliştirdiği yeni Covid-19 hapının hastaneye yatma ve ölüm riskini %89 azalttığını açıkladı

Sağlık Bakanı Sajid Javid, hatırlatıcı covid aşısı dozları ile birlikte kullanıma giren yeni antiviral ilaçların, İngiltere’yi 2022’de Omicron tehdidine karşı güçlendireceğini söyledi.

Proteaz inhibitörü

Enzim inhibitörü, bir enzime bağlanan ve onun etkinliğini azaltan bir moleküldür. Proteaz inhibitörü olarak bilinen Paxlovid de virüsün çoğalması için ihtiyaç duyduğu bu enzimi bloke ediyor. Ritonavir adlı düşük doz bir başka antiviral hapla birlikte alındığında vücutta daha uzun süreli kalıyor.

Paxlovid’in İngiltere’de hafif veya orta şiddette Covid-19 enfeksiyonu geçiren ama hastalığın ağırlaşması riski taşıyan 18 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımına onay verildi. Bu durumda olan 1219 kişi üzerinde yapılan klinik deneylerden elde edilen ilk verilere göre, Paxlovid riskli yetişkinlerde hastaneye yatışı %89 oranında azaltıyor.

Covid-19 tedavisi için kullanıma giren ilaçlar, aşıların yerini alabilir mi?

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (MHRA) Başkanı Dr. June Raine, Paxlovid’in hap şeklinde olması sayesinde, Covid ilerlemeden evde tedaviyi olanaklı kılmasını avantaj olarak değerlendiriyor. MHRA, bu ilacın etkili olması için semptomlar başladıktan sonraki ilk beş gün içinde alınması gerektiğini belirtiyor.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu