GenelSağlık

Covid-19’u atlatan kişiler 3 ay sonra bile akciğer hasarıyla mücadele ediyor

Yeni yayımlanan bir araştırmaya göre hastanede tedavi gören Covid-19 hastaları, eve gönderildikten üç ay sonra bile akciğer hasarından mustarip kalabiliyor. Uzmanlar çoğu hastanın durumunun 6 hafta içinde düzeldiğini söylese de yeni çalışmada, bazı kişilerin öksürük ve nefes darlığıyla daha uzun süre mücadele ettiği gösteriyor. Avusturya’nın Tirol bölgesindeki farklı kurumlardan araştırmacılar, hastanede tedavi gören koronavirüs hastalarından taburcu olduktan 6, 12 ve 24 hafta sonra tekrar değerlendirdiler. Söz konusu araştırmanın, Nisan ve Haziran arasında çalışmaya katılan ve Covid-19’u şiddetli şekilde geçirmiş 86 kişinin verilerine dayandığı bildirildi.

İlk değerlendirmelerin sonucunda hastaların %65,9’unda en az bir kalıcı semptom görüldü. Hastalar ağırlıklı olarak nefes darlığı ve öksürükten mustaripti ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında akciğer hasarı tespit ediliyordu. Çalışmada yer alan, Innsbruck’taki Üniversite Kliniği’nden Dr. Sabina Sahanic, bulgularını şöyle özetledi: BT sonuçlarına göre çalışmaya katılanların %88’i ilk ziyarette hala patolojik bulgular gösteriyordu. İkinci ziyarette ise bu oran, %56’ya düştü.

Dr. Sahanic ayrıca, “Kötü haber şu ki insanlar taburcu olduktan haftalar sonra Covid-19 kaynaklı akciğer kapasitesindeki düşüşle mücadele ediyor. İyi haberse bu düşüş zamanla iyileşme eğilimi gösteriyor. Bu da akciğerlerin kendini onarmak için bir mekanizmaya sahip olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu