ModaTrendler

Deniz Kuvvetleri TrendiKış mevsimi kendini hissettirmeye başlamış ve hazır soğuyorken yeni sezona yepyeni bir trendle girmeye ne dersiniz?

Yepyeni bir sunuma sahip; evrim geçirmiş hali ile karşımıza çıkan Breton tişörtler, rugan detaylara sahip denizci paltoları, apoletli denizci kıyafetleri ve mavi rengin her hali… Bu kış uzak denizlerin rüzgarını karada hissetirmeye hazır olun! Hadi gelin hep beraber moda tasarımcılarının dümene çoktan oturduğu gemilerle açık denizlere doğru yol alalım…

 

im

Stil ikonlarının başını çeken Audrey Hepburn. Yıl 1956, Hepburn “Funny Face” adlı filminde Breton çizgili trikosuyla…

im16

MCQ BY ALEXANDER MCQUEEN

Mevki, güç, konum ya da yalnızca bir resmi kıyafet… Birleşik Krallık’ın 16. yüzyılda kurduğu kraliyet donanması olan Armada, günümüzde hala daha dünyanın en güçlü ve yerleşik donanmaları arasında sahip olduğu yeri 5 asırdır koruyor. Armada’nın denizdeki gücü kadar moda dünyası üzerindeki yeni sezon etkisi de konuşuluyor bu aralar. Armada’nın üniformaları yeni sezondaki mottomuz haberiniz olsun.

im15

Stella McCartney

Ne midir bu Armada’nın büyüsü öyle ki moda dünyasının en ünlü tasarımcıları 2013 2014 Sonbahar Kış sezonu için kendi koleksiyonlarını aralarında ağız birliği etmişçesine denizci kıyafetlerine adamış durumdalar… Hatta donanma moda dünyasında kendine öylesine sağlam bir yer edindi ki apoletler, düğmeli pantolonlar, mavi beyaz çizgiler soğuk kış mevsimin iç ısıtan en hit parçaları arasına liste başına kondular bile. İngiliz kraliyet donanmasının soylu geçmişini saygıyla anan tasarımcılar yeni sezonda siyahı lacivertle denk tutuyorlar. Böylelikle de güçlü ama bir o kadar da mütevazi ve karakterli siluetlerin anahtarını bizlere sunmuş oldular. Şimdi zaman desenleri ve ayrıntıları bir araya getirip mavinin tonlarına kendinizi bırakma zamanı! Zira hiç bir korkunuz olmadan mavinin her tonunu gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Geçmişten gelen asaletlerine farklı bir yorum katılıp bizlere suulan denizcilik trendi yeni sezonda dolabınıza kesinlikle bambaşka bir hava katıcak bizden söylemesi… Miu Miu`dan Stella McCartney`e Lanvin’e kadar birçok marka İngiliz Kraliyet Donanması Armada’nın gücüne kendini bırakmış açık denizlere karşı yol alıyor bu kış… Maskülen ve feminen arasında çizginin saydamlaşıp neredeyse yok olduğu stil ön plana çıkıp fırtınalar estirdiği bu sert harekat başlasın o zaman!

im14

Moda tasarımcılarının ilhamını aldığı İtalyan çizer Hugo Pratt’ın yaratmış olduğu Corto Maltese karakteri…

im13

Ralph Lauren

Denizcilik ruhunun geçtiğmiz asırda bile moda dünyasında ne denli büyük bir etki yaratmış olduğunu anlamak için tarihin tozlu sayfalarını biraz karıştırmak yeterli oluyor. Neden mi öyle ki 1954 yılına baktığımızda Ted Barton’un fotoğrafını çektiği Marilyn Monroe, 1930 yılında köpeği La Pausa ile objektiflere gülümseyen Coco Chanel, Breton çizgili tişörtleri ile Brigitte Bardot bugün dahi stillerini örnek aldığımız isimlerin başını çekiyor. Peki, bu Breton tişörtleri günümüze taşıyan ne? Breton tişörtler Andy Warhol ve Pablo Picasso gibi sanatçıların ve 1960’lı yıllarda Beat sanatçılarının da vazgeçilmezi olunca o dönemin alt kültürleri tarafında da kısa süre içinde benimsenmiş oldu. Kurt Cobain, John Lennon ve daha nice ünlü isim donanmanın simgesi haline gelen bu çizgileri kendi tarzları doğrultusunda günlük kıyafetleri ile birleştirdi.

im12

JOHN GALLIANO

Jean Genet’in yazmış olduğu arka planda Fransa’nın Brest şehrinin kullanıldığı ve Genet’in baş eseri olarak bilinen “Denizci” adlı kitabı donanmanın stil oyunlarında kullandığımız bir diğer rehber… Kitapta yer alan Denizci Querelle karakteri edebiyatta hem ruhsal olarak hem de fiziksel açıdan maskülen ve feminen arasındaki ince çizgiyi yok etmişti. Ünlü tasarımcıların çıkış noktalarından biri olan Querelle karakteri, yeni sezon trendinin mesajını oldukça açık bir biçimde sunuyor bizlere; mavi beyaz çizgili bir tişört, altın rengi düğmelere sahip bir denizci mantosu… Tabiki de bu trendi kendi tarzınıza entegre ederken bir denizci gibi özgür düşünmeniz şart! Elbette bu stilin size sunacağı rüzgar ve dalgaları da göz önüne alıp biraz sert bir imaj sergilemeye hazır olmanız lazım. “Geçmişimiz öylesine önemli ki o olmadan karşınıza çıkan güzellikleri farketmeniz neredeyse imkansız.” Bu sözler Miu Miu 2013 2014 sonbahar- kış koleksiyonunu hazırlarken Britanya Deniz Kuvvetlerinin gücünden ilham alan Miuccia Prada’ya ait. Miuccia Prada’nın koleksiyonunda karşımıza çıkan ayak bileğine kadar uzanan paltoyu gördüğümüzde onun ne demek istediğini ve deniz kuvvetlerinin moda dünyasındaki gücünü çok daha iyi anlıyoruz. 

im11

Marilyn Monroe 1954

Prada’nın koleksiyonunda gördüğümüz bu palto hemen aklımıza Hugo Pratt’ın 1971 yılındaki çizgi romanının kahramanı olan Corto Maltese’yi getiriyorgetiriyor akıllara. Ancak yeni sezonda Maltese bir çizgi roman kahramanı olmaktan çıkıp moda tasarımcımlarının stilini örnek aldığı bir ilham perisi oluyor. Öyle ki moda tasarımcıları onun denizci şapkasını, düğmeli paltosunu, kırmızı yeleğini ve beyaz pantolonunu çoktan koleksiyonlarına kattılar bile. Hatta öyle ki Joseph Altuzarra geçtiğimiz sezon yarattığı kış koleksiyonunu tamamıyla Maltese’ye adamıştı. Christian Dior ise Eau Savage parfümünün yüzü olarak onu kullanmıştı. 

im10

Lanvin

2013 2014 Sonbahar Kış sezonunda denizci Maltese’in karizmatik ve stil sahibi silueti Tommy Hilfiger’dan Hermes’e kadar birçok markanın koleksiyonlarında yerini aldı.

im9

Ann Demeulemeester

im8

Calvin Klein

Ann Demeulemeester çizmelerin içine soktuğu beyaz pantolonu, yerlere kadar uzanan bir paltoyla buluşturdu ve bizlere modern denizciyi tanıttı. Isabel Marant, Calvin Klein, Marni ve Lanvin gibi tasarımcılar ise düğmeli denizci paltolarına kemer ekleyerek bu siluete biraz feminenlik kattı. 

im7

Marni

im6

Lanvin

im5

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent’in kreatif direktörlüğüne oturduğu günden bugüne dişilik ve maskülen silueti ustaca birleştiren Hedi Slimane ise transparan bir kombinezonu denizci paltosu ile birleştirmişti. Sarah Burton’un Alexander McqueeMcqueen adına tasardığı volan detaylarına sahip düğmeli ceketi, Chloe’nin tek omzu tül olan elbisesi veya Isabel Marant’ın imzası haline gelen düğmeli bootie ayakkabıları… Stella McCartney ise renk yelpazesine donanmanın koyu mavi tonunu ekleyerek Breton çizgilerin en ince halini sundu bizlere. Dries Von Noten’in lacivert çizgilerine ise kırmızı renk arkadaşlık ediyordu. 

im4

Derek Lam

Kış mevs’iminin en gözde trendlerini dolabınıza eklerken sıradan fikirleri bir kenara itin ve denizci mavisi ile siyahı bir arada kullanın. Tarz ipucu için 2013 2014 Sonbahar Kış sezonununda lacivert takımını siyah palto ve ayakkabı ile birleştiren Derek Lam’dan, parlement mavisi paltosunun yaka kısmına kürk yerleştiren Marni’den ya da laciverti siyaha entegre eden Calvin Klein’e şöyle bir göz atmanız yeterli olacaktır. 

im3

Miu Miu

Kar kış demeden, soğuk havalara hiç aldırış etmeden deniz temasının sezona damga vurmasını sağlayan tasarımcılara kulak verin. Zira Tommy Hilfiger ve John Galliano donanma siluetlerine bir de bir ordunun olmazsa olmazı denizci şapkalarınıda eklediler. Siz de Coco Chanel’i örnek alarak sert siluetinize feminen dokunuşlar ekleyebilirsiniz. 

-Deniz temalı tasarımların kumaş seçimleri ve şekilleri sayesinde donanma gücünü rahatlıkla gece kıyafetlerinizi de ekleyebilirsiniz. 

im2

Alexa Chung

im1

Emma Watson

Ünlu kadınlar donanma resmi kıyafetinden ilham alan tasarımları kendi kıyafet dolaplarına çoktan eklediler bile. Öyle ki Cambridge düşesi Kate Middleton Alexander McQueen imzalı gemici düğmeli etek ve bluzu ile objektifler karşısına geçmişti. Alexa Chung ise neredeyse her sezon asla vazgeçemediği gemici paltosu ile her daim bizlerle. Emma Watson ve Liv Tyler gibi ünlü kadınlar da gemici trendini en az bizim kadar sevenler arasında yer alıyor.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu