GenelSağlık

Dörtyol Yeni Devlet Hastanesi yakında hasta kabulüne başlayacak

Hatay Dörtyol Yeni Devlet Hastanesi faaliyete geçmek için gün sayıyor. Avrupa Birliği’nin 2017 yılında Türkiye’ye sağladığı 40 milyon Avroluk finansman ile yapılan Dörtyol Yeni Devlet Hastanesi yakın zamanda hasta kabulüne başlayacak. Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yönetimi altında inşaatı bitirilen hastane, Dörtyol, Erzin, Payas ve çevre bölgede yaklaşık 250 bin kişiye hizmet verecek.

AFD Türkiye Direktörü Tanguy Denieul, Dörtyol Yeni Devlet Hastanesini ziyaret etti. Fransız Kalkınma Ajansı Türkiye AFD’nin yeni Direktörü Tanguy Denieul, 2018’den beri devam eden hastane yapımının son aşamasını yerinde incelemek üzere Dörtyol’da bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bina gezisi sırasında AFD Direktörü Denieul, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, mevcut Dörtyol Devlet Hastanesi yöneticileri, yüklenici firma Dört K İnşaat ve Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş.’nin temsilcileri ve proje danışmanı TÜMAŞ’ın biomedikal mühendisi ile birlikte yeni hastane binası ve yeni tıbbi cihazlarla ilgili bilgi aldı.

Poliklinikler, ameliyathaneler ve hasta odaları incelendikten sonra, tıbbi cihazların kurulumu ve genel ilerleyişle ilgili son detaylar görüşüldü.

Hastane ziyareti sonunda bir açıklama yapan Tanguy Denieul, uzun yıllardır hizmet veren mevcut Devlet Hastanesinin yerini alacak olan Dörtyol Yeni Devlet Hastanesi’nin bölge halkına daha güçlü sağlık hizmetleri ve daha modern bir altyapı sağlayacağını ifade etti. Denieul, “AFD’nin böylesi önemli bir projede yer almasından dolayı çok mutluyum. Proje ortağımız Sağlık Bakanlığı’na ve bu süreçte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İnşaatı biten ve son cihazların da yerleştirilerek geçici kabule hazır hale getirilen yeni hastanenin, önümüzdeki bahar aylarında hasta kabulüne başlaması bekleniyor.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu