GenelSağlık

Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocukları için yapılan bağış kampanyası engelleniyor


Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocukları için bir bağış kampanyası başlatan İstanbul Tabip Odası kısa süre içinde 160 bin TL civarında bağış toplandığını ancak resmi izinli olmasına rağmen kampanyanın bazı yetkililer tarafından engellenmeye çalışıldığını duyurdu. Konu ile ilgili dün bir açıklama yayınlayan İstanbul Tabip Odası, şu bilgileri paylaştı: ”Kampanyanın duyurulmasından bir gün sonra, 17 Temmuz 2020 günü İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden bir görevli arayarak “Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet” Bağış Kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından durdurulduğunu sözlü olarak tarafımıza iletti.” 

İstanbul Tabip Odası üyesi Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Dr. Yavuz Kalaycı, 19 Nisan 2020’de koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmişti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Dr. Yavuz Kalaycı, evli ve iki küçük kız çocuğunun babasıydı. Dr. Kalaycı’nın hayatını kaybetmeden önceki son mesajı, “Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız, değil mi?” olmuştu.

Koronadan ölen Dr. Kalaycı’nın son mesajı: Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız değil mi?

İstanbul Tabip Odası (İTO), 22 Nisan’da, Dr. Yavuz Kalaycı’nın ailesi için bir bağış kampanyası açmak üzere gerekli müracaatı yapacaklarını açıkladı. Daha sonra İTO Yönetim Kurulu 28 Nisan’da Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitim ve öğretim masrafları ile sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak için üç ay süreli bir bağış kampanyası için karar aldı. “Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet” ismiyle başlatılan kampanya için banka hesapları açıldı. Büyük ilgi gören kampanyanın ilk gününde 160 bin lira para toplandı.

Bazı yetkililer kampanyayı engellenmeye çalışıyor

Konu ile ilgili İstanbul Tabip Odası tarafından yayımlanan açıklamanın tam metnini okurlarımızın dikkatine sunuyoruz: 

Meslektaşımız, meslek örgütümüzün üyesi, Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Dr. Yavuz Kalaycı’yı 19 Nisan 2020 günü COVİD-19 nedeniyle kaybetmiştik. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1988 yılı mezunlarından Dr. Yavuz Kalaycı evli ve iki küçük kız çocuğu babasıydı. Dr. Yavuz Kalaycı’nın hayatını kaybetmeden önceki son mesajının “Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız, değil mi?” olduğu şeklinde bir haber sosyal medyada yaygın olarak paylaşılmış, geride bıraktığı çocuklarıyla ilgili bir yardım kampanyası açılması talebi meslektaşlarımız tarafından yoğun olarak meslek örgütümüze iletilmişti.

İstanbul Tabip Odası (İTO) olarak 22 Nisan tarihinde yaptığımız açıklamada ailenin de izni alınarak, bağış kampanyası açmak için gerekli müracaatın tarafımızdan yapılacağını açıklamıştık. https://www.istabip.org.tr/5750-yitirdigimiz-meslektaslarimizin-ailelerine-bagis-kampanyalari-hakkinda.html

İTO Yönetim Kurulu 28 Nisan 2020 tarihli toplantısında Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitim ve öğretim masrafları ile sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak üzere üç ay süreli bir bağış kampanyası açılmasına karar verildi. Kampanya için Dr. Yavuz Kalaycı’nın eşinden yazılı muvafakat alınıp diğer gerekli belgeler de hazırlanarak 7 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu.

İlgili Müdürlük’ten tarafımıza gönderilen 09.07.2020 tarihli yazı ile kampanyamıza İstanbul Valilik Makamının 08.07.2020 tarihli ve 60064 sayılı Olur’ları ile izin verildiği ve yardım toplama faaliyetinin denetimi amacıyla bir görevlinin denetçi olarak görevlendirildiği bildirildi. Bunun üzerine sadece “Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet” Bağış Kampanyasında kullanılmak üzere banka hesapları tarafımızdan açıldı ve 16 Temmuz günü web sitemizden duyuruldu. https://www.istabip.org.tr/5987-bagis-kampanyasi-dr-yavuz-kalayci-nin-cocuklarina-sahip-cikiyoruz.html

Kampanya hekimler ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı daha ilk bir gün içinde 160.000 TL’nin üzerinde bağışta bulunuldu.

Kampanyanın duyurulmasından bir gün sonra, 17 Temmuz 2020 günü ise hiç beklemediğimiz bir olay yaşandı. İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden bir görevli arayarak “Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet” Bağış Kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından durdurulduğunu sözlü olarak tarafımıza iletti.

Öncelikle İstanbul Valiliği tarafından tarafımıza yapılmış yazılı bir bildirim olmadığını, bağış kampanyamızın devam ettiğini, kampanyanın durdurulduğuna dair yazılı bir bildirim olması durumunda da gerekli hukuki süreci başlatacağımızı bildiriyoruz.
COVİD-19 nedeniyle sadece İstanbul’da on dört meslektaşımızı kaybettiğimiz, mesleki dayanışmanın fevkalade önemli olduğu bu dönemde bağış kampanyamıza daha ilk günden büyük ilgi göstererek destek olan bütün meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

İstanbul Valiliği’ne soruyoruz:

COVİD-19 nedeniyle yaşamını kaybeden bir hekimin geride kalan çocuklarıyla ilgili, gerekli bütün belgelerin hazırlanıp, başvurusu yapılıp, gerekli izin alınarak başlatılan “Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet” Bağış Kampanyasını niçin engellemeye çalışıyorsunuz? Bütün hekimlerin ve vatandaşların vicdanlarında büyük tepkiye yol açmaya mahkûm bu engelleme girişiminden derhal vaz geçiniz.
Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

İSTANBUL TABİP ODASI
YÖNETİM KURULUSource link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu