GenelSağlık

Dünya Sağlık Örgütü, ‘Omicron’ ismi verilen yeni Covid-19 varyantı için uyardı!

Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika’da tespit edilen ve oldukça bulaşıcı olan yeni Covid-19 varyantına ‘Omicron’ ismini verdi. DSÖ yeni ortaya çıkan ve “ağır mutasyona uğramış” korona virüsü varyantını tartışmak için özel bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Omicron” adı verilen yeni varyantın yapılan ön bulgulara göre daha yüksek bulaşma riski taşıdığı belirtildi.

Bilim insanları, varyantın, virüsün hücrelere girişinde önemli bir rol oynayan spike proteininde çok sayıda mutasyona uğradığını belirtiyor. Bu durumun mevut aşıların etkisi konusunda endişeye neden olduğunu belirten uzmanlar, ‘Omicron’ isimli yeni varyantın yayılımın engellenmesi için yoğun çaba sarf edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Türkiye, Covid19’un yeni varyantı Omikron nedeniyle 5 Afrika ülkesine seyahat yasağı getirdi

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, yeni varyantın  “pandeminin yeniden endişe verici boyutlara ulaşamasına neden olabileceği ve bu varyantın hızla yayılma avantajına sahip olabileceği” belirtildi.

Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla, dün yaptığı açıklamada, ilk olarak 11 Kasım’da sıralanan varyantın ciddi endişe kaynağı olduğunu ve birçok ülkenin duyuruyu bölgeye seyahat kısıtlamaları ile takip ettiğini söyledi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’nın baş tıbbi danışmanı Dr. Susan Hopkins, yeni varyantı şimdiye kadarki en endişe verici durum olduğunu söyledi.

Yeni varyant şu ana kadar ayrıca, Botsvana, Belçika, İsrail ve Hong Kong gibi ülkelerde de tespit edildi. DSÖ, yaptığı açıklamada seyahat kısıtlamalarından bahsetmedi. Bunun yerine ülkelere, endişe yaratan değişkenleri daha iyi takip etmek ve anlamak için gözetim ve sıralama çabalarını geliştirmelerini, bulgularını halka açık bir veri tabanına sunmalarını ve her vakayı DSÖ’ye bildirmelerini tavsiye etti.

Bu arada en yaygın kullanılan Covid aşılarının BioNTech firmasından yapılan açıklama yeni varyantı araştırmaya başladıklarını ve iki hafta içinde aşısıyla nasıl etkileşime girdiğine dair laboratuvar testlerinden ilk verileri beklediklerini belirttiler.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu