GenelSağlık

Eligard’ın Avrupa ve pek çok ülkelerde ki lisans anlaşması yapıldı


Recordati, Avrupa, Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerde Eligard®’ın (leuprorelin asetat) pazarlanması amacıyla, Tolmar International Ltd. ile gerçekleştirilen Lisans ve Tedarik Anlaşması’nın tamamlandığını duyurdu. Eligard®, hormon bağımlı ilerlemiş prostat kanserinin tedavisinde ve yüksek riskli lokalize ve lokal olarak ilerlemiş hormon bağımlı prostat kanserinin radyoterapi ile kombinasyon tedavisinde kullanılmak üzere pazarlanan bir tıbbi üründür.

Eligard®’ın aktif bileşeni, deri altı enjeksiyon yapılabilmesi için bir çözücü vasıtasıyla çözünen toz halindeki leuprorelin asetattır. Eligard®, iki şırınga içeren tek bir kit olarak üç farklı dozajda (sırasıyla 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık tedavi dozajları) sunulmaktadır. Ürünün daha kolay bir şekilde uygulanabilmesine yönelik olarak Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) talebi doğrultusunda yeni bir cihazın geliştirilmesine ilişkin faaliyetler halihazırda devam etmektedir. İlgili düzenleyici değişiklik başvurusunun 31 Ekim 2021 tarihine kadar yapılması beklenmektedir.

Ürün, Recordati’nin lisans sahibi olduğu bölgelerde yaklaşık 100 milyon Avro civarında yıllık satışla Astellas tarafından pazarlanmıştır. Tolmar, ürünü Recordati için üretecek olup, Astellas ise Recordati’ye üzerinde mutabık kalınacak bir süre boyunca belirli geçiş hizmetlerini sağlayacaktır. Recordati, Tolmar’a ilk başta 35 milyon Avro tutarında peşin ödeme yapacak olup, söz konusu tutar ilerleyen dönemlerde Tolmar’ın almaya hak kazanabileceği toplamda 105 milyon Avro’yu bulabilecek olan hak ediş ödemeleri ve satışlar üzerinden elde edebileceği gelirlere ek olarak ödenecektir.

Recordati İcra Kurulu Başkanı Sn. Andrea Recordati konuyla ilgili olarak şunları söylemiştir: “Tolmar ile varılan, Recordati’nin coğrafi ayak izine çok iyi uyan ve Recordati’nin üroloji alanında varlığını güçlendirecek yeni bir ürünü Recordati’ye sağlayacak olan bu anlaşmadan dolayı çok memnunuz. Eligard®, 65 yaş üstü popülasyonda yüksek insidansıyla yaşamı tehdit eden bir hastalığın tedavisine yönelik köklü bir ilaçtır ve Recordati bu alandaki hastalara ve doktorlara kesintisiz destek sağlamaya kararlıdır. Ayrıca, Astellas’ın ürünün bugüne kadar olan dönemde hastaların kullanımına sunulabilmesindeki rolünü ve de hastaların bu önemli tedaviden kesintisiz olarak yararlanmaya devam edebilmeleri için Recordati ve Tolmar ile işbirliği yapma noktasındaki iyi niyetli yaklaşımını takdir ettiğimizi de belirtmek isterim”.

Tolmar International, ABD’deki bağlı şirketleri ile birlikte, özel ilaçların yenilikçi gelişimi, üretimi ve ticarileştirilmesi odaklı tam entegre bir ilaç şirketidir. Tolmar International’ın genel merkezi İrlanda’da olup, ABD’de üretim tesisleri bulunmaktadır.

AstellasPharmaInc., yenilikçi ve güvenilir farmasötik ürünler sunmak suretiyle dünyanın her yerindeki insanların sağlığını iyileştirme hedefi doğrultusunda faaliyet göstermekte olan Japonya’nın Tokyo şehri merkezli bir şirkettir. Astellas Pharma Inc. şirketi ile ilgili olarak daha fazla bilgi için lütfen şirketin resmi internet sitesi astellas.com/eu’yı ziyaret ediniz.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu