GenelSağlık

Epilepsi tanı ve tedavisi & Pandemi Dönemi ile İlişkisi ve Toplumsal Algı

Tarih: 09 Şubat 2021

Saat: 18:00

Süre: 60 dakika

Medikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşilerimizin yeni bölümünde “Epilepsi tanı ve tedavisi & Pandemi Dönemi ile İlişkisi ve Toplumsal Algı” konusunda Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni ve Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nerses Bebek, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtlayacak. Yayınımızın sonunda izleyici sorularına da yer verilecektir. Sorularınızı şimdiden yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Kayıt butonuna tıklayarak etkinliğe kayıt yaptırabilir ve yayın öncesinde hatırlatma maili alabilirsiniz Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda ele alınacak bazı başlıklar:

 1. Epilepsi ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla sara hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Ülkemizde görülme sıklığı nedir?
 2. Epilepsi hastalığının tanısı nasıl konulabilir? Farklı hastalıklarla benzer belirtiler gösteriyor mu? Tanı yöntemleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?
 3. Epilepsi tedavi yöntemlerinde güncel yaklaşımlar neler? Hem medikal hem de cerrahi tedavi yöntemleri açısından değerlendirebilir misiniz?
 4. Epilepsi nöbet tipleri ve nöbetlerin artmasına neden olan faktörler nelerdir? Nöbet anında yapılması gerekenler hakkında bilgi verebilir misiniz?
 5. Epilepsi hastaları pandemi döneminde risk altında mı? Nöbetleri arttı mı?
 6. Covid – 19 geçiren epilepsi hastalarında ilaç ilaç etkileşimleri neler olabilir? Epilepsi hastalarının Covid – 19 aşısı olmalarında bir sakınca var mı?
 7. Covid -19 pozitif olan hastalarda beyinde nörolojik tutulum oluyor mu? Covid 19 sonrasında yaşanan tutulumdan kaynaklı epilepsi görülme olasılığı nedir?
 8. Epilepsi Farkındalık Araştırması’ndan bahseder misiniz? Bu çalışmanın sonuçları bize neyi gösteriyor?
 9. Epilepsi hastaları ve hasta yakınları ön yargılarla hastalıktan daha büyük bir mücadeleye giriyorlar diyebilir miyiz?
 10. Epilepsi ile Yaşayan Bireyler Evlenebilir mi? Epilepsili Bireyler Çocuk Sahibi Olabilir mi? Çocuk sahibi olmak isteyen epilepsili bireyler ilaçlarını nasıl kullanmalı?
 11. Epilepsili bireyler özellikle de çocuklar okul hayatında akran zorbalıklarıyla karşılaşıyorlar mı? Bu süreçte ailelere ve eğitimcilere ne gibi sorumluluklar düşüyor?
 12. Epilepsili bireyler çalışabilirler mi; yapabilecekleri işlerle ilgili bir sınırlama var mı? Epilepsili bireyler spor yapabilirler mi? Bu konuda nelere dikkat etmeleri gerekir?
 13. Epilepsi İçin Bak projesinden bahsedebilir misiniz? Toplumdaki ön yargıları yıkmayı hedefleyen bu proje kapsamında neler yapıyorsunuz?
 14. İzleyici soruları

Epilepsi Araştırması Sonuçları: Her 5 kişiden 1’i epilepsili birini işe almam diyor

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi
Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu