Dekorasyon

Ev Dekorasyonu Tavsiyeleri – 1


Okullar açıldı, yeni bir maraton daha başlıyor. Bugün öğrencilerimize bol başarılı bir yıl dilemeden yazıma başlamak istemedim.

Bu vesileyle branşı iç mekân olarak belli olan büyük oğlumu da tebrik etmek istiyorum. İnşallah yazılarımda onun eğitiminden ve tavsiyelerinden de faydalanmak kısmet olur. Bu da bana evlerle ilgili bir yazı için fikir verdi…

Eviniz size mi ait, kirada mı oturuyorsunuz? Eviniz küçük mü, büyük mü? Bahçesi ya da terası var mı? Müstakil mi, dubleks mi, daire mi? Bu sorulara ne yanıt gelirse gelsin evlerimiz; kavgaları, barışmaları, huzuru, aşkı, nefreti, hüznü, sevinci kısacası her türlü duyguyu içinde barındıran yaşam alanlarımızdır. Senenin moda akımlarından etkilenmekle birlikte, kendine ait çok ayrıntılı bir moda anlayışı yaşanan mabetlerimizdir. Perde modası, pencere sistemi trendleri, parke modası, halı modası, koltuk takımları, mutfaktan tutun da yatak odası nevresim takımlarına kadar modanın içinde, gündemindedir evlerimiz. Ekonomimizi de göz önünde bulundurursak, her sene yenilenebilecek malzemeler olmadığından, dekorasyon trendleri birazda mecburen, daha uzun sürelerde güncelliğini koruyor. Evlerin dekorasyonu kılık kıyafetimiz gibi, çoğunlukla tek başımıza karar verdiğimiz, hemen uygulayabildiğimiz bir konuda değil üstelik! Bir düşünün; Bazı evlere girdiğinizde evler üstünüze üstünüze gelir, bir an önce oradan kaçmak istersiniz, bazı evlerse kasvetlidir içinizi hüzünlendirir. Daha içeri girer girmez sizi saran, mutlu eden evlerde ise büyük beğeni yaşar, kendi evinizde o eve benzer, evin verdiği duyguları yaşatan ne gibi değişiklikler yapacağınızı kurarsınız kafanızda.

Ev dekorasyonu ve tadilatları; İlk satın alımdan itibaren kendine ait bir modası olması dışında, teknik açıdan da ciddi değerlendirilmesi gereken bir konu. Moda trendlerinin dışında dikkat edilmesi gereken konular epeyce kafa yoruyor. Evde değişim gerektirecek kendi ihtiyaçlarımız dışında, oturduğumuz evin ihtiyaçları da çok önem kazanıyor. Örneğin; ufak bir duvarı yıkmaz istemeniz size istediğiniz alanı yaratsa bile, elektrik aksamının yerinin değiştirilmesi ve yeni kablolar döşenmesi maliyetiyle gelebilir ve düşündüğünüzden çok yüksek rakamlara çıkabilir. Aslında fiziksel şartlar ve yaşam alışkanlıklarımızı da bunların yanında hesaba katmalıyız. Başka bir önemli konu da, ortak yaşam alanı olarak ailelerimizle paylaştığımız evlerimizde bizim seçeceğimiz dekorasyon stilinden, eşimizin ya da çocuklarımızın hoşlanıp hoşlanmayacağı tabiî ki! Evler konusunda modayı tek başınıza takip edemezsiniz, beraber yaşadığınız insanlarla birlikte karar verip ortak paydalarda buluşabilmek en geçerli çözümdür. Evle ilgili alınacak her kararda, ki özellikle ev kendinize aitse; İlk önce sürekli ilerleyen ve değişen hayat şartlarını göz önüne alıp, her tercihi ileriye yönelik yapmak gerekir.

Genel bir bakış ve başlangıç yapmadan özele geçmek zordur. Ana hatları belirleyelim ve her hattan ayrıntıları çıkartalım. Zaman kaybı değil, kazanç yaşarız. Yaşadığınız mekanların huzur ve mutluluk dolması ve yarın ana hatlarda görüşmek dileğiyle…

Source link

Başa dön tuşu