GüzellikModaSaç Bakımı

Evde Keratin Bakımı


Hangi kadın düz ve ipeksi saçlara sahip olmak istemez ki? Hepimiz aynanın karşısında saçlarımıza zarar verdiğimizi bile bile daha düz olması uğruna hem saçlarımızın sağlığını tehlikeye atarız hem de çokça zamanımızı harcarız. Son dönemlerde popülerliği oldukça artan Brezilya fönü gibi işlemler ile düz saçlara anında ve uzun süreliğine sahip olmak kolay olsa bile bu seferde bu özel fönün bütçe sarsan fiyatları karşısında yine kendi yöntemlerimize geri döneriz. Peki, size; sizi hiç uğraştırmadan evde yapacağınız birkaç işlemle düz saçlara sahip olacağınızı söylesek?

 

Nedir bu Brezilya fönü?

Brezilya da havanın nemli olması ve kadınların da kıvırcık saçlara sahip olması saçların düz bir görünüme sahip olmasını zorlaştırır. İşte tam da bu noktadan hareket edilerek saçınızın yapısına göre 3 ile 6 ay arasında bir düzlük sağlayan bu işlemin adı Brezilya fönü olmuştur. Brezilyalı top model Gisele Bündchen ve Amerikalı televizyon yıldızı Nicole Ritchie’nin de kullanması ile dünya çapında bir üne sahip olan bu özel fön son zamanlarda neredeyse her kuaför salonunda uygulanmaktadır.

Peki, nasıl uygulanır?

Brezilya fönü 5 aşamada uygulanır. Ve bu işlem yaklaşık 1 ila 3 saat arasında değişir. İşlemin uygulanması sırasında saçınıza keratin ve formaldehit kimyasalı birlikte sürülür ve ardından da saçınız ütülenir. Uygulama sonrasında saçınız hem düz hem de ipeksi bir görünüme kavuşur. Elektriklenmesi önlenmiş olur ayrıca sıcak hava, nem gibi olaylardan etkilenmez.

Kalıcı fön uygulamaları zararlı mıdır?

Ancak elde edeceğiniz bu güzel sonucun yanı sıra elbette ki formaldehit ve yüksek ısıdan dolayı saçınızın yapısını bozar ve sağlığını kaybetmesine yol açar. Yüksek ısının zaten saçların nem oranını düşürüp kırılmasına yol açarak sağlıksız bir uygulama olduğunu hepimiz biliriz. Ancak Brezilya fönü uygulamasında yüksek ısıdan çok daha zararlı formaldehit kimyasalı vardır. Formaldehit kozmetik sektöründe oldukça yaygın bir yere sahip olan bir bileşiktir. Ancak sağlığa zararlıdır. Bu yüzden herhangi bir ürünü seçerken de içeriğinde formaldehit olmamasına dikkat etmelisiniz. Brezilya fönünden sonra saçınızda kalan bu koku da formaldehitin kimyasalının kokusudur. (Tıpta alanında da kullanımı yaygın olan bu kimyasal kadavraların bozulmasını önleyen güçlü bir bileşiktir.)

ABD’de bulunan Oregon Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda kalıcı fön uygulaması olarak son yıllarda oldukça popülerleşen Brezilya fönü uygulaması esnasında kullanılan ürünleri yalnızca 30 dakika boyunca bile solumak zorunda kalan insanların yüzde 47’sinden fazlasında burun kanaması, göz yanması, yorgunluk gibi birçok ortak şikâyete rastlanmıştır. Uzmanlar bu tip bulguların sebebinin formaldehit olduğunu açıklamaktadırlar. Çünkü yalnızca yüzde 1’lik gibi oldukça az bir miktarda formaldehit kimyasalının bile vücutta oldukça ciddi alerjik reaksiyonlara yol açtığı bunun yanı sıra bu maddenin en güçlü kanserojen madde ve toksinlerden biri olduğu saptanmıştır.

**Kalıcı fön esnasından sizin maruz kaldığınız formaldehit oranı ise %5 ile %10 arasında değişmektedir.

Saçlarınız Önemlidir!

Bir kadının güzelliği saçlarından başlar bu nedenle bakımlı ve güzel saçlara sahip olmak adına onlara gereken önemi göstermelisiniz. Kalıcı fön uygulamalarının tek güzel yanı ise saçınıza uygulanan keratin yüklemesidir. Çünkü saçlarımız birbirlerine sülfür köprüleri ile bağlı olan keratin molekülleridir. Zaman içerisinde saçlarımızın maruz kaldığı kirli hava, yanlış ürün seçimi, yanlış uygulamalar, kullanılan suyun uygun olmaması ve daha birçok farklı nedenden dolayı güzelliğimizin aynası olan saçlarımız sağlığını kaybeder. Örneğin pek çoğumuzun bir heves yaptırdığı perma, su dalgası ya da kalıcı fön gibi işlemler esnasında işte bu keratin molekülleri değişikliğe uğrar. Çünkü saçlarımız esnektir ve yapı itibari ile değişmeye uygundur. Bunun sebebi de yine keratin molekülünün yapısında bulunan bağlardır.

kera11

İşte kuaför salonlarında Brezilya fönü esnasında uygulanan keratin yüklemesi de zamanla sağlığını kaybeden saçları eski haline kavuşturmayı vaad eden bir uygulamadır. Ancak ya sonrasında uygulanan kimyasallara ne demeli?

Peki, ne yapmalıyız?

kera9

Kuaförlerde de yapılan keratin yüklemesi her hafta 1 saat olmak itibari ile 2 ve üzeri seans sayısında değişir. Ve bütçe sarsan, can sıkan fiyatlar alıp başını gider. Bu nedenle saçınıza zarar vermeden tamamı organik ürünler yardımıyla evinizde kendi keratin yüklemenizi kendiniz yaparak hem sağlıklı hem cep yakmayan bir ürün elde ederek saçlarınızı eski görünümüne ve ipeksi bir düzlüğe kendiniz kavuşturabilirsiniz.

Öncelikle saçınızın yapısına ve keratin uygulamasına uygun bir şampuan seçmelisiniz. Bunun için Global Keratin Juvexin’e göz atabilirsiniz. Saçlarınızı gözenek açan saç şampuanı ile 2 ya da 3 kez masaj yaparak yıkayın ve ardından nemli kalacak şekilde kurutun ardından da Col-Mar keratinli saç bakımını uygulayın ve saçlarınızı kurutun. İşte bu kadar!

kera8

Col-Mar Keratin Terapisi Saç Bakımı + Saç Kremi (tıkla-incele)

Yalnızca kuaförlerde profesyonel bakım esnasında kullanılan Col Mar ürünleri yanmış, kurumuş, çeşitli kimyasallar ile yıpranmış ve beslenmeye ihtiyacı olan kısacası her kadının problemi olan sağlıksız saçlar adına saçları kökten uca besleyen ve yeniden yapılandıran bir bakım serisi… Üstelik yıkanma gibi bir derdi de yok! Şampuanın ardından uygulanan keratin içeren mavi sprey saçlarınızın elektriklenmesini önlerken bakım sütü ile saçlarınız pürüzsüz ve ipeksi bir düzlüğe kavuşuyor. Saçlarınızı yıkasanız bile etkisini kaybetmeyen bu bakım serisini her yıkamadan sonra kullanmakta mümkün!

kera7

Bu ikili bakım serisi öncelikle sağlığını kaybetmiş saç uçlarını açıyor ve sonrasında açılan o boşluklarına keratin yüklemesi yapıyor. İlk kullanım sonrasında bile saçlarınızda hissedeceğiniz bu bakım kısacası “cılız saçlara elveda, dolgun saçlara merhaba” diyor.

İsterseniz ürünü saçınıza tıpkı kuaförlerdeki temiz ve nemli saçınızı tutam tutam ayırarak kökten uca doğru masaj yaparak ve 15 dakika bir zaman aralığında bekletip yıkayabilirsiniz de. Seçim tamamen size kalmış çünkü ürün durulanma ve kurutma gerektirmiyor.

kera6

Ürün bittiğinde ise saçınızın kaybetmiş olduğu gerekli keratin miktarı saçınıza hem kimyasal bir işlem uygulanmadan hem de bütçeniz zarar görmeden yeniden yüklenmiş oluyor. Sonuç olarak ışıltısıyla göz alan, sağlıklı ve keratin ile uzaması hızlanan dolgun bir saça sahip oluyorsunuz. Zaten saçınızdaki değişimi ürünleri kullanmaya başladıktan ilk andan sonra da hissediyorsunuz. Ürünler bittikten sonra da yaşasın sağlıklı ve uzun saçlar diyorsunuz!

kera4

Düzenli bakım ve bir müddet saçınıza özellikle aşırı derecede zarar veren saç düzleştirmeden uzak bulduğunuzda yalnızca 1 ayda gerekli nemine kavuşmuş, sağlıklı saçlara kavuşuyorsunuz. Varsın 1 ay boyunca kendiliğinden düzleşsin saçlarınız…

kera5

Özellikle aşırı boyaya, röfle, kalıcı fön, yüksek ısıda düzleştiriciler kullanılarak yıpranmış saçlara tavsiye edilen bu ürünleri her hanım kolaylıkla uygulayabilir. Bakımın arkasından ise iyi bir şampuan kullanmaya devam etmek ve argan yağı kullanmak da uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Nedir bu argan yağı?

kera3

Argan yağı Fas’ın altın sıvısı olarak biliniyor. İçeriğinde Omega 9, Omega 6, E vitamini (zeytin yağının 3 katı oranında E vitamini içermektedir.) ve vücut için oldukça gerekli olan sterolleri zengin bir oranda bulunduran bu mucizevî yağ son zamanlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yağ zengin içeriği sahip ve içeriğindeki her madde hücre yenilenmesini hızlandıran bir özelliğe sahip… Anti aging özelliği bulunan bu yağ yağlanmayı geciktiriyor cildi besliyor ve tedavi de ediyor. En önemlisi ise saçların nemlendirilmesi ve bakımında da kilit rolü üstleniyor. Hangi kadın istemez ki Faslı kadınlar gibi gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı?

kera2

Argan yağı yıpranmış ve mat bir görünüme sahip olan saçları güçlendirerek eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra saç kırıklarının oluşmasını engeller ve zengin içeriği ile saçlarınızı besleyerek kolayca uzamasını sağlar.

Keratin Yağı Bakımı

Redist Keratin Yağı

Kuaförler tarafından profesyonel bakım esnasında da kullanılan Redist Keratin Yağı (29.99 TL) ‘nı saçlarınızın bakımı için evde sürekli kullanabilirsiniz. Keratin bakımı saçınızdaki keratin oranının azalmasını engeller ve saçınızı keratin ile besleyerek saçlarınıza sürekli olarak sağlıklı bir görünüm sağlar. Hem yağlı hem de kuru saçlar için uygun olan bu ürün saçlarınızda ağırlaşma yapmaz.

Kimyasal işlemler ve dış etkenler saçı birbirine bağlayan sülfür köprülerini kırarak, zamanla hasara sebep olur.  Keratin yağının içeriğindeki keratin maddesi sayesinde saçınıza uyguladığınız kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarları gidererek saçınızın sağlığını muhafaza eder ve zarar görmüş keratin tabakasını yeniden yapılandırarak, saçlarda meydana gelen kırılma ve kopmaları engellemeye yardımcı olur.

Sonuç mu? Yaşasın bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip güzel kadınlar!

Yazıda yer alan ürünleri www.modapedia.com adresinde bulabilirsiniz. Keyifli alışverişler!

Source link

Başa dön tuşu