ElbiseModa

Facebook Elbisesi: Facebook Profilinizi Üzerinize Giyin


Facebook elbisesini ilk gördüğümde bu kadar sıra dışı bir tarzın sokaklarda görülebileceğini pek ummadım. Fakat yakında sokaklarda Facebook profil resmini veya durumunu üzerine giyenleri görebiliriz.

Ancak şöyle üzerine kısa bir süre düşündüğümde, eğer bu elbise bir Google veya Twitter amblemli tişörtü olsaydı haftada bir kesin giyerdim. Mesela üzerinde Twitter sayfamın güzel bir dizaynı olsa, herhalde seve seve giyeceğim ve üstümden pek çkıarmak istemeyeceğim tişörtler veya şortlar olurdu. Yani aslında Facebook elbisesi üzerine biraz daha düşündüğümüzde aslında bu giysiler hem “Hiç de fena fikir değil..!” diyebileceğimiz, hem de giydiğimizde sempatik bir havaya bürüneceğimiz bir tarz olurdu.

Facebook elbisesi üzerine konuşmaya başlamadan önce bahsettiğim elbiseyi hep beraber görelim. İşte son zamanlarda çok konuşulan Facebook elbisesi:

Facebook Elbisesi

Facebook Elbisesi

Facebook Elbisesi

Nerden çıktı bu Facebook elbisesi?

Moda sektörüne yetişmek mümkün değil. Hele ki tasarımcılarının hayallleri erişemeyeceğiniz ölçüde olduğu zaman artık tasarımlar modayı da aşıp başka bir düzeye geliyor.

Tasarım dünyasının önde gelenleri etrafında olup biten olaylara duyarsız kalmaz. Aslında buna bir duyarlılık hareketinden çok etkilenme ve ifade süreci denebilir. Ticari sahada gündemdeki her yenilik bir arz-talep ilişkisi ile değerlendirilirken, siyasi platformlarda siyaset gündemi olarak yoğubn bir şekilde tartışılır. Yani aslında her alandaki trendler çeşitli platformlarda farklı yankılanır.

Günümüzün en popüler trendlerinden biri de sosyal ağlardır. Evet, internetteki sosyal ağ tanımlı sitelerden bahsediyorm; Twitter, FaceBook, Googl+1 vs..

Romanya’lı tasarımcı Lana Balana’da sosyal ağların yapısından etkilenmiş ve bunu bir şekilde yansıtmak isteyerek bir çok yerde çok onuşulan elbise olan FaceBook elbisesini hazırlamış. Aslında kreatif çalışmaları sadece Facebook elbise tasarımı ile sınırlı değil. Lana Balana’nın web sitesini ziyaret ederseniz kendisinin çok ilginç tasarımlarının olduğunu görebilirsiniz.

Lana Balana’nın sosyal medya ağı ilhamından ortaya çıkan Facebook elbisesi, ilk bakışta sadece bir trend gibi görünse de aslında bu giysi tasarımcının bir derecelendirme/sınıflandırma koleksiyonuna ait bir parça. Bu çok özel elbise bir kadının doğuşundan itibaren çıplaklığının sanal gerçekliğine uzanan evriminin izlerini taşıyan, ifade eden, kadının yükselen sanal gerçeklik seviyesine işaret eden bir tasarım.

Facebook elbisesi tasarımcının satışa çıkarmadığı, sadece bir kereliğine mahsus, koleksiyonun bir bölümünü temsil eden bir parça. Ama Facebook elbisesi bizim için aslında Lana Balana’nın varmak istediği, ya da ifade etmek istediği noktadan öte çok daha fazla anlam tyaşıyor. Her ne kadar bir ilhamı teşkil etse de, Facebook elbisesi aslında son dönemlerde insanların FaceBook veya benzeri sosyal ağlara düşkünlüğünü ifade ediyor. Son yıllarda Facebook;’a olan ilgili o kadar büyüdü ki, birisi Facebook hesabınızı sorduğunda, ve siz de “Facebook’ta yokum.” dediğiniz de “Nasıl olur?” diyerek ışık hızınbdan daha hızlı bir sürede hayretler içinde bir bakışı alnınızın ortasına konuçlandırır. 🙂 Bu söylemimden benim Facebook’u sevmediğim çıkarılmasın. Ben de ister istemez Facebook’ta yer alanlardan, hatta bir çok kişiye göre Facebook’u oldukça etkin kullanan kişilerden biriyim. Bununla beraber, çevremde Facebook’u etkin bir şekilde kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Şimdi Facebook hesabıma girsem açılış sayfası tam bir cümbüş yeri olmuştur yine. 🙂

Facebook üzerine konuşursak elbette bu yazı oldukça uzayacaktır. O nedenle Facebook elbisemize geri dönelim.

Facebook elbisesinin tam olarak ne tür maddeden yapıldığını bilmiyoruz. Ancak fotoğraftan anlaşıldığı kadarıyla bir tür plastikten yapılmıuş gibi görünüyor. Ancak tahminimce bu elbise kumaştan yapılsaydı oldukça şık olacaktı.

Teknoloji ile tekstil sektörünü bir araya getirmek isteyen ve bunun için oldukça farklı tasarımlar ortaya koyan o kadar çok moda tasarımcısı var ki, yakında, çok uzak değil bir kaç yıl sonra, Facebook profillerimin otomatik olarak değiştiği bir elbiseyi üzerimde görmeniz sizi şaşırtmasın. Ama böyle bir tişörtüm olursa üzerinde “Dürt” butonu olmayandan bulacağım. 😉

Source link

Başa dön tuşu