GenelSağlık

FDA’nden Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımına destek


ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) danışma kurulu, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısına acil kullanım izni verilmesini tavsiye etti. Danışma kurulunun oylamasında, 17’ye karşı dört oyla, 16 yaş ve üstü kişilerde Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımının güvenli ve etkili olduğu kabul edildi. Kurulda yer alan bir kişi çekimser oy kullandı. FDA’nın, aşının acil kullanımına ‘günler içinde izin vermesinin’ öngörüldüğü belirtildi. Yapılan açıklamada, “Aşının acil kullanımına onay verilip verilmeyeceğine dair nihai kararı FDA yetkilileri verecek” denildi.

Hamilelerde aşı uygulaması

Reuters’ın aktardığına göre danışma kurulunda, Pfizer/BioNTech aşısını uygulamaya başlayan İngiltere’de iki kişide ‘ciddi alerjik reaksiyonlar’ tespit edildiğine dair raporlar da tartışmaya açıldı. Aşının hamilelerde kullanımı da görüşüldü ancak kurul, Pfizer/BioNTech aşısının hamilelerde kullanımını desteklemek veya buna karşı çıkmak için ‘yeterli veri olmadığı’ konusunda karar kıldı ve doktor tavsiyesiyle hareket edilmesini önerdi.

Moderna aşısı tartışılacak

FDA’nın önümüzdeki günlerde ABD’li ilaç firması Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısını da oylaması planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde, Pfizer aşısının inceleme sonuçları FDA tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. FDA’nın acil kullanım izni için gerekli gördüğü koşulları yerine getirdiği belirtilmişti. İki doz yapılması gereken aşının, birinci dozdan sonra yaklaşık yüzde 52 oranında koruma sağladığı kaydedilmişti. Kaynak:GazeteDuvar


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu