Dekorasyon

Feng Shui İle Yaşanabilir Evler


Herkes yaşadığı mekanların güzel dekorasyonlara sahip olmasını ister. Evlerimiz günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz veya dışardan geldiğimizde huzurlu zaman geçirmek istediğimiz yerlerdir.Feng Shui bu huzurun ve kendimizi nasıl hissettiğimizin eve yansımasıdır.

Hani bazı mekanlara girdiğimizde kendimizi çok rahat hissederiz yada bazen kendimizi hemen oradan dışarı atmak ister,bir daha gelmeyeceğimiz yönünde telkinlerde bulunuruz.İşte bu tamamen mekanların enerjisiyle alakalıdır.Nasıl bir insanı ilk görüşümüzde,konuşmamızda el kol hareketlerinden,mimik ve jestlerinden “Elektriğim tuttu yada tutmadı” gibisinden yorumlar yapıyorsak,mekanlarda bizim için böyledir.

Gerek televizyonlardan,dergilerden yada dijital ortamdan gerekse insanların ağzından düşürmediği “Evimi feng shui ye göre dekore ettim” cümlelerini duyarız.Peki nedir bu feng shui? Nerden gelmiştir? Hakikaten evimize koyduğumuz nesneler,duvarlarımızın rengi yada eşyaların şekilleri hayatımızı etkileyebilir mi?

Feng – Rüzgar ve Shui – Su olmak üzere doğada var olan enerjinin yaşam alanlarımıza yansıması olan eski bir Çin ögretisidir.Feng Shui öğretisinin bugün Çin kaynaklı olduğunu bilsekte ne kadar zaman önce uygulanmaya başlandığı konusunda kesin bir bilgi yok.Ancak bugün Feng Shui’ye göre düzenlenmiş yaşam alanlarında daha sağlıklı yaşanıp,daha mutlu ilişkiler kurulduğu,kişisel gelişimi hızlandırıp kariyerimizi olumlu ölçüde etkilemesiyle kazancımızıda arttıracağı yönünde bir inanış var.

Feng Shui uygulamasında bilmemiz gereken 4 kavram daha var.Bunlar:

Chi:Yaşam enerjisi demektir.

Yin-Yang:Yaşamdaki zıtlıkları anlatır.Yin pasif ,dingin,durağan; Yang ise aktif,hareketli ve enerjik anlamındadır.Mekanların bu 2 enerji türünüde ihtiyacı vardır.Çalışma ortamlarında Yang,dinlenme ortamlarında ise Yin ön planda olmalıdır.

Beş element:Ağaç,Ateş,Toprak,Su ve Metalden oluşur.İnsanlar astrolojiye göre doğdukları yıllara göre bu elementlerin etkisi altındadırlar.

Bagua Yön Haritası:Feng Shui’yi uygulamak için öğrenilmesi gereken bir yön haritasıdır.Harita dokuz bölüme ayrılır.Bunlar Zenginlik, Şan & Şöhret, Aşk & Evlilik, Yaratıcılık & Çocuklar, Yardımcı İnsanlar & Seyahat, Kariyer, Bilgi & Kişisel Gelişim, Aile & Sağlık, Merkez’dir.

Bagua Haritasını kullanmak için önce giriş kapınızın yönünü belirlenmeniz ve evinizin haritasını bu yönü temel alarak  çizmeniz gerekir.Ardından düzeltmek istediğiniz bu dokuz durumdan seçtiklerinizle işe başlayabilirsiniz.Bagua Haritası uygulamasında kapılar sizin yönünüzü belirleyen ana nesneler olacak.

İkinci adım olarak feng shui’yi uygularken renkleri kullanıyoruz.

-Giriş Kapınız Kuzey Yönüne Bakıyorsa:Siyah veya mavi renkte boyayabilir,ahşap yerine metal kapıları tercih edebilirsiniz.Eğer kapınız ahşap ise yan tarafına metal bir posta kutusu veya kapınıza nal şeklinde metal bir uğur nesnesi takabilirsiniz.

-Giriş Kapınız Güney Yönüne Bakıyorsa:Kapınızı bordo veya parlak bir turuncuya boyayıp üzerine parlak renkli nesnelerle dekore edebilirsiniz.Eğer kapınızı boyama şansınız yoksa kapınızın önüne bordo,kırmızı,turuncu veya nar çiçeği renginde paspas koyabilir.Yada kapınızın iki yanına bu renklerde çiçekler yerleştirilebilirsiniz.Bu yön içinse metal yerine ahşap kapılar tercih edilir.

-Giriş Kapınız Batı veya Kuzeybatı Yönlerinden Birine Bakıyorsa:Beyaz,gri yada metalik renkte bir kapı bu yönlerden birine bakan kapılar için oldukça idealdir.Yalnız metal aksesuarlar bu yönün destekçileridir.Bu yüzden metal aksesuarlarla enerjiye destek vermeyi unutmayın.Metalik renkte saksıların içine beyaz renkte çiçekler veya gri,beyaz,metalik renkte bir posta kutusu size yardımcı olabilir.

-Giriş Kapınız Kuzeybatı veya Güneybatı Yönlerinden Birine Bakıyorsa:Bej,krem,vizon,kirli sarı veya kiremit rengi gibi toprak tonlarında bir kapı evinizin enerjisini arttırmada uygunluk olacaktır.Kapınızın iki yanına seramik veya topraktan yapılmış saksılar içine saydığımız renklerden çiçekler yerleştirebilirsiniz.

-Giriş Kapınız Doğu veya Güneydoğu Yönlerinden Birine Bakıyorsa:Kapınızı yeşil veya kahverengi boyayabilirsiniz.Bu yön için ahşap kapılar son derece ideal enerji sağlarlar.Ve kapınızın iki yanına doğal malzemelerden yapılmış saksılar içine yeşil bitkiler koyabilirsiniz.

NOT:EĞER FENG SHUİ’YE GÖRE EVİNİZİN YÖNÜNÜ BULMAKTA VE HARİTA ÇIKARTMAKTA ZORLUK ÇEKERSENİZ,ÜYE GİRİŞİ YAPARAK BANA ULAŞABİLİR;BENDE BU KONUDA SİZE YARDIMCI OLABİLİRİM.

ANTRELERİNİZ

Feng Shui’ye göre antreleriniz dünya üzerinde kim olduğunuz,kendiniz için nelere inandığınız ve hayattan neler istediğinizi ifade eder.Dış dünyaya açılan giriş kapınız size fırsatları getirir bu yüzden size fırsatları getiren yola yürüdüğünüz antrelerinizin doğru bir enerjiye sahip olduğundan emin olmalısınız.Örneğin kapınızın arkasında bulunan bir eşyadan dolayı bile kapınızın ardına kadar açılmaması evinize giren enerjiyi olumsuz etkiler.Antrelerinizin lüzumsuz eşyalarla  ve düzensizlikle dolu olmaması enerjinin akışı ve serbestçe dolaşabilmesi yönünden oldukça etkilidir.

Bir eve ilk girdiğimizde de evin serbest enerjisini antrede daha hissederiz.Kendimizi eve girdiğimiz anda bizi karşılayan enerjiye göre ya bir an önce içeri girip yerimizi almak isteriz yada ayaklarımız geri geri gider bir sonraki gelişimizi olabildiğince erteler,oturduğumuz mekanda da kendimizi rahatsız hissederiz.

Feng Shui’ye göre girişte suyla ilgili bir nesnenin bulunması eve paranın çagrılması bakımından önemlidir.Ancak su durağan birşeydir.Bu yüzden rutin olarak suyu değiştirmek gerekir.Yoksa kazancınızda durağan bir şekilde alır.

Ayrıca kapının tam karşısında ayna bulundurmamak çok önemlidir.Girişi tam olarak gören aynanın,eve gelen enerjiyi direkt dışarı yansıttığına inanılır.Ayna kadar girişte keskin uçlu nesneler de bulundurmamak önemlidir.Keskin uçlu nesneler yerine yuvarlak veya oval eşyaları tercih edebilirsiniz.Yeterli bir aydınlatma ve açık renkte duvarlarda,girişi ferah göstermek için dekoratif dokunuşlar olabilir.Eğer girişin direkt karşısında bir dolap bulunuyorsa bu da enerjinin o dolaplara kalkmış olduğuna inanılır.Eğer böyle bir durumunuz varsa kapınızın hemen arkasına bir ayna yerleştirebilir ve enerji akışını sağlayabilirsiniz.

Girişinize ,gördüğünüzde sizi mutlu edecek bir aile fotoğrafı yada pozitif enerjisi olan bir tablo asabilirsiniz.Ancak düzgün bir enerji akışı için,hiçbir şey yapamıyorsanız bile bu mekanları temiz ve düzenli tutmaya özen gösterin

Feng Shui oldukça derin ve ayrıntılı bir konu bu yüzden ben de sizler için bir yazı dizisi olarak yazmaya karar verdim.Bugün giriş ve antrelerden başlamak istedim.Yarın mutfak ve yatak odalarıyla ilgili feng shui uygulamalarını anlatacagım.Yarına kadar bol gülümsemeli,huzur dolu zamanlar..

Source link

Başa dön tuşu