GenelSağlık

Geniş kapsamlı kanser kan testi geliyor

Kanserin 50’den fazla türünü belirtiler ortaya çıkmadan önce tespit edebilecek kan testinin denemelerinin İngiltere’de başlayacağı duyurulu. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), ‘dünyanın en geniş çaplı kan testi denemesi’ niteliğinde olan çalışmaların 100 binden fazla gönüllüyle yürütüleceğini aktardı. İngiltere’de kanser araştırmalarını destekleyen Cancer Research UK ile King’s College London’ın kanser önleme denemeleri biriminin direktörü Prof. Peter Sasieni, “Test, erken kanser teşhisi için çığır açabilir ve bu önemli araştırmaya öncülük etmekten heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanser teşhis ve tedavisinde devrim gibi gelişme

Uzmanlar, Kaliforniya merkezli Grail isimli şirket tarafından geliştirilen Galleri testinin, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen kişilerin kanında kanserin yol açtığı moleküler değişiklikleri belirlemek için tasarlandığını kaydetti. NHS İngiltere’nin CEO’su Amanda Pritchard, söz konusu kanser kan testinin ‘kanser tespiti ve tedavisinde devrim niteliğinde’ olacağını söyledi. Pritchard, erken teşhisinin tedavilerden elde edilecek verimi önemli ölçüde artırdığına işaret etti. Araştırmalara göre, kanserin birinci ve ikinci aşamada teşhis edildiği kişilerin yaşam şansı 5-10 kat artıyor.

Kanser, kan tahlili ile saptanabilir mi? Kanser tarama testleri

NHS denemelerin, farklı etnik kökene sahip 50 ila 77 yaşları arasında 140 bin kişiyle gerçekleştirileceğini açıkladı. Çalışmaya katılacak kişilerden önümüzdeki haftalarda ilk kan örneğinin alınacağı, ardından 12 ay ve iki yıl sonra olmak üzere gönüllülerin birkaç kez daha testlere tabi tutulacağı kaydedildi.

Bir milyon kişinin kullanımına sunulacak

Katılımcıların yarısına Galler testinin uygulanacağı, diğer yarısının kan örneklerinin ise gelecekte yapılacak potansiyel testler için depolanacağı aktarıldı. Kanlarında kanser işaretçileri bulunan kişilerin ise, ileri düzey testler için NHS hastanelerine sevk edilmesi planlanıyor. 2023 yılında kadar çıkması beklenen ilk sonuçların başarılı olması durumunda, 2024 ve 2025’te testin bir milyon kişinin kullanımına sunulması hedefleniyor. (Kaynak:GazeteDuvar)


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu