GenelSağlık

Gıda takviyeleri ile sigarayı bırakma sürecini kolaylaştırmak mümkün müdür?

Bu konuyu Çin’de ve uluslararası bir kuruluş olan Anticancer Research’de yapılan iki ayrı akademik çalışmayla ele alalım. Bahsi geçen araştırmalarda kullanılan etken maddeler L-sistein ve L-theanine aminoasitleridir. L-theanine ve L-sistein içeren gıda takviyesinin, ağızda eriyen tablet veya pastil formunda tüketilmesi, tedavinin olumlu sonuçlanması olasılığını önemli ölçüde artırabilmektedir.

L-sistein gıda takviyesi, sigarayı bırakma sürecini nasıl kolaylaştırır?

Ağızda çözünen L-sistein tabletlerinin tükürükteki asetaldehiti tümüyle engellediği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Böylece bağımlılığın ve olası krizlerin azaltılmasına yardımcı olur. Yapılan bir çalışmada, L-sistein verilen kişiler arasında sigarayı bırakma oranı %45,3 olmuştur. (Çalışma: Syrjanen, Anticancer Res. 2017)

L-theanine gıda takviyesi, sigarayı bırakma sürecini nasıl kolaylaştırır?

L-theanine etken maddesi sigaranın ödül etkisini azaltmaktadır. Yapılan bir çalışmada sigara filtresine eklenen L-theanine’in, sigaranın toksik etkilerini azaltığı ve nikotin bağımlılığını azalttığı gösterilmiştir (Çalışma: Yan J et al. China Life Sci. 2010). L-theanine verilen kişiler arasında sigarayı bırakma oranı %32 olarak saptanmıştır.

L-theanine ve L-sistein amino asitlerin, ağızda eriyen tablet veya pastil formlarında beraber kullanılmasının, sigarayı bırakma sürecinin başarı ile tamamlanabilmesi açısından daha kuvvetli bir etki yaratabildiğini söylemiştik. Tabi tüm bunların yanında, sağlık kuruluşlarından alacağınız destekle bu süreci daha da kolaylaştırmanız mümkün… Kaynak: https://bagisiklik.com/bagisiklik/dumansiz-hayat-icin-oneriler


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu