GenelSağlık

GSK, Covid-19’dan hastaneye yatış ve ölümleri azaltan ilaç geliştirildi


İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK), yeni bir ilacın korona virüsünde (Covid-19) en riskli hastalarda hastaneye kabul ve ölüm oranlarını yüzde 85 oranında azalttığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, “VIR-7831” adı verilen ilaç, California merkezli Vir Biotechnology ile ortaklaşa geliştirildi. Covid-19 bulaşması durumunda hastaneye yatma riski yüksek olduğu düşünülen 583 hastanın katıldığı testlerde, monoklonal antikor tedavisine dayanan ilacın hafif ve orta vakalarda hastaneye yatış veya ölümleri yüzde 85’e kadar azalttığı görüldü ancak bir faydası olmadığı için ağır vakalarda kullanılması durduruldu.

İlacın hem virüsün sağlıklı hücrelere girmesini önlediği hem de bağışıklık sisteminde halihazırda enfekte olmuş hücreleri temizlemesine yardım ettiği belirlendi. Şirket, ABD’de acil durum kullanım izni isteyeceğini, İngiltere’de de başvuru yapılabileceğini belirtti.

GSK yetkilisi Dr. Hal Barron, ilacın hastalara böylesine bir fayda sağlamasından memnun olduklarını, VIR-7831’i mümkün olan en kısa sürede sunmayı istediklerini söyledi. Monoklonal antikorlar, insanlara Covid-19 bulaştığında vücudun doğal olarak ürettiği antikorların laboratuvarda çoğaltılmasıyla elde ediliyor. İlaç, kanser hastaları gibi bağışıklık sistemleri zayıflamış kişiler için önemli görülüyor


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu