ModaÜnlüler

Güzel Bir Kadın: Didem Soydan


Karakteristik bir yüz, eşsiz bir vücut ve benzersiz bir güzellik. İfadesinde bir Balkan esintisi hissedildiğinden mi bilmiyorum ama güzelliğin şifresi için dna kodlarına bakılması gerektiğini düşündüğüm kadın. Didem soydan, Türkiye’ nin en aranan modellerinden biri olarak kariyerini sürdürüyor.

didem-soydan-0

Kimdir bu Didem Soydan. Sarışın, 1,76 boyunda 36 beden diye bilgi verip geçmemek gerek. Ki kendisi son zamanlarda tasarımcıların defilesinde yer alması için sıraya girdiği bir modeldir. Soy ağacının köklerinde Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan ve Edirne olan bir güzelden bahsediyoruz. Taşıdığı bu karma genlerin ona pek çok getirisi olmuş. Bunlardan birisi de yabancı zannedilmesi sebebiyle Türk medyasının bunaltıcı ilgisinden kurtulup sokakta rahatça dolaşabilmesi. Demir Demirkan’ ın klibinde rol aldığı dönem yarattığı hayran kitlesi kendisinin yabancı olduğuna yüzde yüz emindi. Son yıllarda neredeyse tüm defilelere çıkmasına rağmen yine de peşinde çılgın paparazzilerin olmamasını da buna borçlu olsa gerek. Sokakta kolayca görünmez olarak bukalemun özelliği gösteren bu güzel kadın aynı zamanda güzelliğiyle nefesleri de kesiyor. Bu iki zıtlığı aynı anda bünyesinde nasıl barındırdığı bir bilinmezken; bin bir şekle bürünebilen şanslı bedeninin özgün tarzıyla sokakta en doğal şıklığına örtünerek süzülmesinden olduğu fikrindeyim.

didemsoydan-17

 Peki bu eşsiz güzellikteki kadın nasıl model oldu?

didemsoydan-31

Fotoğrafçı olan dayısının doğumundan itibaren yaşamının neredeyse her anını ölümsüzleştirmesi onda uzun süreli bir staj görevi üstlenmiş olsa gerek ki çıplak pozlar da dahil kamera önünde olmayı hiç yadırgamıyor. Bu da içinde büyüdüğü ailenin fotoğraf çektirme sevdasına bağlanmalı.

didem-soydan-03

Diesel’ de satış görevlisi olarak çalıştığı günlerde eş zamanlı iki kişinin dikkatini çekerek moda dünyasının içine çekilmiş Soydan. Hem ünlü moda tasarımcısı Ümit Ünal hem de başarılı bir fotoğraf sanatçısı olan Barış Aktınmaz tarafından fark edilmiş ve nihayetinde Ümit Ünal’ ın defilesinde boy göstererek çıkmış bu başarılı yolculuğuna.

didemsoydan-13

Hem dişi hem erkeksi… Hangi yönünü ortaya çıkartması gerekiyorsa birkaç oynamadan sonra istenilen kimliğe bürünebiliyor olması belki de bu kadar konuşulmasını sağlıyor.

didem-soydan-05

 

Güzel ve işinde gerçekten başarılı bir kadın… Her kimliğe rahatlıkla bürünebilmesi ve yaratılışından sahip olduğu şansıyla karşımızda…

didem-soydan-08

didemsoydan-29

didem-soydan-06

İnce bir beden yapısına sahip olmanın yanı sıra sporla yakından ilgili olmanın getirileri de göz ardı edilmemeli. Okul çağında hentbolla yakından ilgilenen güzel model cildinin güzelliğiniyse kayısı yağı ve acıbadem kremiyle destekliyor.  Sigara ve alkolle arasının çok da iyi olmaması hem cildine hem de fiziğine güzel sonuçlar getirmiş.

Didem Soydan ve Dövme Aşkı

didemsoydan-01

Demir Demirkan’ ın klibinde hem güzelliği hem de dövmesiyle kendine hayran bırakan Didem Soydan ilk dövmesini on altı yaşında yaptırmış. Ayak bileğine yaptırdığı bu dövme diğerleri için bir başlangıç safhasını oluşturmuş sadece. Toplamda dört dövmesi olan güzel mankenin omzundaki gösterişli dövmesiyse ona özel olarak tasarlanmış. Ve o kadar beğenilir olmuş ki artık taklit edilir duruma gelmiş. Vaso Vasiko tarafından tasarlanan dövmesi dışında bir tane kelebek dövmesi var. Bu boynundaki dövmenin hikayesiyse çocukluğundan beri ailesinin ona “kelebek” diye hitap etmesiymiş. Son olarak göğsünün sol kenarında annesinin ve kız kardeşinin baş harflerinin yer aldığı dövmesi var. Soydan’ ın en çok sevdiği dövmesiyse omzundaki amazon ruhunu içinde barındırdığını hatırlatan o eşsiz tasarım.

didemsoydan-02

Soydan’ ın, mesleği için normal şartlarda zorluk çıkarabilecek olan dövmelerinin onun için farklı bir etkisi olmuş. Farklı bir güzelliği olan modelin özel tasarım dövmesinin ona kattığı özgün karakteristik tarzını kendi tasarımlarına da yansıtmak isteyen tasarımcılar özellikle Soydan’ la çalışmaya ve omzunun açıkta kalmasına özen göstermişler.

didemsoydan-09

Biraz da kişisel bilgiler…

didemsoydan-180

1984 tarihinde dünyaya gelmiştir ve koç burcu olan Didem Soydan batıl inançlara sahip biri değil. Karanlıktan korkar.Sabırsızdır, sinirlenmeye meyilli bir yapıya sahipse de bu genellikle haksızlığa ve kendini korumaya yöneliktir. Koç burcudur. Vakti zamanında laf atanları dövmeye kadar gider anıları mevcuttur. Yaramaz ve asi bir erkek çocuğu ifadesinin özünde, kişiliğindeki baskın ve kendini savunmayı çok iyi bilen güçlü bir kadın yatıyor.

didemsoydan-11

Çok eski dostu olan tasarımcı, stil danışmanı ve model Umut Eker ile onun kız arkadaşı olan ünlü moda tasarımcısı Simay Bülbül hem iş hem özel hayatında bolca yer kaplıyor…

didemsoydan-14

Diesel mağazasında birlikte çalışıp neredeyse aynı aşamaları eş zamanlı olarak yaşayıp modelliği de kariyerlerine ekleyen eski dostlar hep birarada…

didemsoydan-19

Bu iki güçlü ve güzel kadını sadece özel hayatlarında değil iş hayatlarında da birlikte görmek mümkün.

didemsoydan-20

Ya, modellikten sonra? Ailesi tekstilin içinde olan güzel model modellik kariyeri sona erdiğinde yine bu sektörün içinde olacak.

didem-soydan-04

Defilelerden birkaç kareye de göz atalım ki sokakta kendini istediği an görünmez kılabilen bu güzel kadının podyumda nasıl göz alıcı bir hale büründüğünü iyice anlayalım…

didemsoydan-22

didemsoydan-23

didem-soydan-28

Küçükken en büyük hayali bir kütüphanede kapalı kalmak olan güzel modelin artık emekli olmaya karar verdiği yıllarında bu hayalinin gerçekleşmesi dileğiyle… Tabii uzun uzun yıllar sonra mümkünse, çünkü bu hayalin şimdiden gerçekleşmesini ne biz ne moda dünyası ister…

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu