GenelSağlık

Her ülke eğitimi önlem alarak eğitimi sürdürmeli

Koronavirüs (COVİD-19) salgınında merkezin artık Avrupa değil, Amerika olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa’daki durum hakkında bilgi vermek ve soruları yanıtlamak amacıyla online basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Avrupa’da eğitimin açılması öne çıkan konu oldu. Hans Kluge, Rusya’nın açıkladığı aşıya ilişkin olarak da doğrudan görüşme yaptıklarını, faz-3 çalışmasının önemli olduğunu bildirdi.

Riskler: Okulların açılması ve grip mevsimi

Dr. Hans Kluge, Avrupa’da okulların açılması ve grip mevsiminin risk unsuru olduğunu ancak ülkelerin gerekli önlemleri alarak, farklı eğitim modelleri belirleyerek eğitimin sürmesi gerektiğini vurguladı. Ülkelerin her birinin kendilerine özgü stratejiler oluşturabileceğine işaret eden Dr. Kluge, gerekirse her bir okul için ayrı-özgün önlem alarak eğitimi sürdürmeyi önerdiklerini anlattı.

Prof. Dr. Çağlar: Covid-19’un neden olduğu kalp-damar komplikasyonları kalıcı olabilir!

Hans Kluge, COVID-19 salgını ile mücadelede ve hastalığın tedavisinde bilginin arttığını, başarının da yükseldiğini anlatarak, “Virüs hala aktif ve salgın sürüyor, bu bir gerçek ancak Şubat ayındaki durumda da değiliz. Virüsle nasıl savaşacağımızı daha iyi biliyoruz” dedi. Kluge, her bir ülkeye salgının toplumsal, ekonomik etkilerini azaltmak için ulusal yollar bulmasını tavsiye ettiklerini açıkladı.

Gençlerin eğitimi sürmeli, eğitim çok aksadı

Avrupa’da okulların açılma döneminin geldiğini anlatan Dr. Hans Kluge, “Okullara güven içinde dönüşün sağlanması, grip mevsimi ile birlikte düşünüldüğünde öne çıkıyor. Salgınla mücadele, ekonominin devam etmesi, yaşlıların korunması öne çıkan unsurlar. Toplumlar bunlara yönelik önlem almalı. Ancak her şeyden önce bütün önlemlerin merkezinde sağlığın korunması bulunmalı” dedi.

DSÖ Avrupa Sorumlusu Hans Kluge, 31 Ağustos’ta DSÖ Avrupa’da “okula güvenli dönüşün nasıl olabileceğine” yönelik bir online toplantı yapılacağını da açıkladı. Salgının eğitim tarihindeki en büyük kesintiye yol açtığını anlatan Hans Kluge, Dünya genelinde 190 ülkede, 1,6 milyar öğrencinin çok olumsuz etkilendiğini bildirdi.

DSÖ’nün okula güvenli dönüşe yönelik kendi içinde çalıştığını belirten Dr. Kluge, okullarda uygulanacak fiziksel mesafe, sınıf mevcutlarının azaltılması, dış mekanlarda eğitim verilmesi vb. yöntemler dahil her türlü yaratıcı çözüm sağlanarak eğitimin devamının sağlanabileceğini, ülkelerin buna yönelik çalışma yapmasını tavsiye ettiklerini kaydetti. Grip mevsiminde, risk gruplarına grip aşısı tavsiye ettiklerini vurgulayan Dr. Hans Kluge, zatürree ve COVID-19 ölümlerinin de doğru şekilde raporlanmasını istediklerini açıkladı.

Ruslarla doğrudan görüşüyoruz

KOVİD-19 aşısına yönelik umut verici gelişmelerin sürdüğünü belirten Dr. Hans Kluge, Rus aşısına ise mesafeli durdu. Kluge, Rusya’nın aşı geliştirecek altyapıya sahip olduğunun bilindiğini ancak Faz-3 çalışmasının tamamlanması gerektiğini ifade ederek, Rus aşısında bu prosedürün henüz gerçekleşmediğini, Rus uzmanlarla doğrudan görüştükten sonra bir açıklama yapabileceklerini vurguladı.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Öte yandan, Hans Kluge, DSÖ’nün virüsün mutasyonuna yönelik geniş bir araştırmaya da başladığını duyurdu. Bölge ofisi olarak da salgının ekonomi, sağlık, sosyal hayattaki etkilerini araştırmaya yönelik bir Komisyon kuracaklarını açıkladı.

Salgının merkezi artık Avrupa değil

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa’nın salgın merkezi olmaktan çıktığını da söyledi. Son durum hakkında bilgi veren Kluge, 3,9 milyon kişinin pozitif vaka olarak kaydedildiğini, bunun dünyadaki pozitif vakaların yüzde 17’si olduğunu; son dönemde artış görülse de günlük vaka sayılarının Avrupa genelinde 26 binlerde seyrettiğini açıkladı.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu