GenelSağlık

HPV aşısı nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır? Yan etkileri nelerdir?


HPV (insan papilloma virüsü) cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en yaygın olanıdır.  Yaklaşık 200 farklı HPV tipinin birçoğu ciddi sorunlara yol açmazken, bazıları genital siğillere, rahim ağzı (serviks), anüs, vulva, penis, gırtlak kanserine veya kansere neden olabilecek lezyonlara neden olabilir. HPV aşısı, işte bu HPV türlerine karşı korunmamızı sağlar. Aşının kız ve erkek çocuklarına 11-12 yaşlarında, henüz herhangi bir cinsel temasta bulunmadan önce yapılması önerilir. Ancak aşının uygulanma süresi HPV aşısının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. İğnenin yapıldığı yerde hafif ağrı, kızarıklık veya şişlik, özellikle ergenlerde görülen baş dönmesi veya bayılma, mide bulantısı ve baş ağrısı en yaygın görülen hafif yan etkilerdir. Piyasada iki tür HPV aşısı vardır; Cervarix ve Gardasil. Cervarix, HPV’nin 2 tipine karşı korurken, Gardasil 4 tipe karşı koruyucudur. Hangi aşıyı uygulamanız gerektiği konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

HPV aşısı nedir?

Çoğu rahim ağzı kanseri ve genital siğiller, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) ile ilişkilidir. Ayrıca makat, vulva, penis veya gırtlak kanserine yol açabilen başka HPV türleri de vardır. HPV aşısı, tüm bu HPV türlerine karşı korunmaya yardımcı olur. Hem kızlar hem de erkeklere uygulanabilen bu aşıyla birlikte HPV enfeksiyonları ve rahim ağzı kanseri vakaları dünya çapında önemli ölçüde azalmıştır.

HPV aşısı koruyucudur, tedavi edici değildir. Şu anda bir HPV enfeksiyonunuz varsa onu tedavi edemez. Ancak, sizi diğer HPV türlerinden koruyabilir.

HPV nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve aşıları

Aşı, kansere neden olabilecek tüm HPV türlerine karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle, rahim ağzı kanserine yol açabilecek herhangi bir hücre değişikliğini bulmak için Pap smear testi yaptırmak hala önemlidir. Pap testleri, rahim ağzı kanserini teşhis ve önlemede önemlidir.

HPV aşısı ne zaman ve kimlere yapılır?

HPV aşısı, rutin olarak 11-12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklar için tavsiye edilir, ancak 9 yaşından 45 yaşına kadar herkes aşı olabilir. En ideali, çocukların aşıyı cinsel temasta bulunmadan ve HPV’ye maruz kalmadan önce almalarıdır. Çünkü HPV enfeksiyonundan sonra aşı etkili olmayabilir. Erkek çocuklarının da aşılanması hem bulaşmayı azaltarak kızların virüsten korunmasına yardımcı olur, hem de erkeklerin de HPV ile ilişkili hastalıklardan korunmalarını sağlar.

Smear testi nedir? Neden ve nasıl yapılır? HPV ve Pap simir

HPV aşısı, 26 yaşına kadar herkese önerilir. Aşıya yanıt, daha genç yaşlarda, ileri yaşlara göre daha iyi olsa da 27-45 arası henüz aşılanmamış yetişkinler aşının olası faydaları ve etkisi hakkında doktorlarına danışabilirler.

Aşıyı erken yaşta olmanın cinsel aktiviteye de erken başlamaya neden olduğuna dair yaygın bir kanı vardır. Ancak bu tamamen yanlıştır ve araştırmalar da bunu kanıtlamaktadır.

Rahim kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

HPV aşısını kimler yaptırmamalıdır?

 • Hamile kadınlar
 • Orta veya ağır derecede hasta kişiler
 • Aşının içerdiği herhangi bir maddeye veya latekse alerjisi olanlar aşı yaptırmamalıdır.

Genital siğil neden olur? Belirtileri, tedavisi ve HPV aşısı

HPV aşısı nasıl uygulanır?

Aşı kolun üst kısmına, kas içine enjekte edilir. Damar içine ya da cilt altına uygulanmaz. Kaç doz uygulanacağına aşı yapılacak kişinin yaşına göre karar verilir.

HPV aşısı kaç doz yapılır?

 • 9-14 yaş arası: Bu yaş grubu için 2 doz aşı önerilmektedir. İkinci doz, birinciden 6 ay sonra yapılır.
 • 15-45 yaş arası: Bu yaş grubuna 3 doz aşı uygulanır. İkinci doz, birinciden 2 ay sonra, üçüncü doz da ikinciden 4 ay sonra yapılır. Yani 3 doz toplamda 6 ay sürer.
Aşının koruyucu etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için düzenli jinekolojik kontrollerin ve sağlıklı cinsel alışkanlıkların gerekli olduğunu unutmayın.

HPV aşısı nerede yaptırılır?

HPV aşısı maalesef henüz SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle aşıyı herhangi bir özel sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz.

HPV aşı markaları

Piyasada iki tür HPV aşısı bulunmaktadır; Cervarix ve Gardasil. Ancak biz piyasada henüz bulunamamasına rağmen, 2019 yılında ruhsat aldığı için Gardasil 9’dan da bahsedeceğiz:

Cervarix, bivalan (ikili) aşıdır. Rahim ağzı (serviks) kanseri, vulvar ve vajinal kanserler, anal kanser, kansere neden olabilecek servikal ve anal lezyonlara neden olabilen tip 16 ve tip 18 HPV’ye karşı koruyucudur. Piyasada tek dozluk, kullanıma hazır enjektör içerisinde enjeksiyonluk süspansiyon formunda bulunur.

Gardasil, kuadrivalan (dörtlü) aşıdır. Genital siğile neden olan tip 6 ve tip 11 HPV ve rahim ağzı (serviks) kanseri, vulvar ve vajinal kanserler, anal kanser, kansere neden olabilecek servikal ve anal lezyonlara neden olabilen tip 16 ve tip 18 HPV’ye karşı koruyucudur. Gardasil piyasada, enjeksiyon için süspansiyon içeren kullanıma hazır enjektörde bulunur.

Gardasil 9, diğer dört HPV tipinin yanı sıra, tip 31, 33, 45, 52 ve 58 HPV’lerinin neden olabileceği hastalıklara (kansere neden olabilecek rahim ağzı, vulva, anüs ve vajina lezyonları ve kanserleri, genital siğiller) karşı koruyucudur.

HPV aşısının yan etkileri

Araştırmalar, HPV aşısının çok güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Ancak herhangi bir aşı gibi HPV aşısı da bazı yan etkilere neden olabilir. En yaygın görülen yan etkiler genellikle hafiftir:

 • İğnenin yapıldığı yerde geçici ağrı, kızarıklık veya şişlik.
 • Baş dönmesi veya bayılma (ergenlerde daha yaygın görülür)
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı

Siğil nedir, neden olur? Nasıl bulaşır? Bandı ve tedavisi

Bayılma ve bayılmaya bağlı yaralanmaları önlemek için ergenler aşılama sırasında ve sonraki 15 dakika boyunca oturur veya yatar pozisyonda olmalıdır.

HPV aşısı fiyatı

HPV aşısı 2020 piyasa fiyatları şöyledir:

 • Gardasil: 584.78 TL
 • Cervarix: 452.46 TLSource link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu