GenelSağlık

İmuneks Micro-glucan Plus nedir? Faydaları ve kullanımı


Beta glukan (Mikronize), Çinko, C Vitamini, D vitamini içeren bir takviyedir. Bu takviyeler besinlerde bulunmasına karşın saf olmadığı için aynı etkiyi vermez. Ancak saflaştırılınca klinik olarak bir cevap beklenebilir. Özellikle son günlerde daha da önem kazanmıştır. 

Beta glukan nedir? Beta glukan nasıl olmalı?

Beta glukan, ekmek mayasından elde edilen, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle tanınan doğal bir maddedir. Bağışıklık cevabını artırarak vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir ve patojenleri yok etmesine destek olur. Beta glukan doğada bulunur mu? Evet doğada bulunur. Birçok lif (yulaf, çavdar vb.) ve mantar yapısında olmasına karşın saf olmadığı için aynı etkiyi vermez. Saflaştırıldığı durumda klinik olarak bir cevap beklenebilir.

Beta glukan bakımından zengin doğal besinler:

Tam tahıllar, mantarlar ve mayalı ürünlerdir. Doğal ekmek mayasındaki 1.3/1.6 bağ yapılı beta glukan bağışıklık için önemliyken tahıllarda bulunan 1.4 bağ yapılı beta glukan sindirime destek amaçlı tercih edilmektedir.  Beta glukanı vücudun işleyebilmesi için mikronize ve saf olması oldukça önemlidir. Vücudumuzun sadece partikül boyutu mikronize olan beta glukanı işleyebildiği yapılan çalışmalarda belirtilmiştir.

Beta glukan doğal bir takviyedir ve bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple Fda (Abd Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından Genel olarak emniyetli olduğu kabul edilen (GRAS Kategorisi) statütedir. Bu tanım kısaca: Destek olarak emniyetli olduğu gibi yan etki ve toksik etkilerinin bulunmadığını tanımlar. Mikronize beta glukanı eczanelerde bulabilirsiniz.eta glukanı, doktor ve eczacınıza danışarak eczanelerden termin edebilirsiniz.

C vitamini, bağışıklık sistemi için en çok kullanılan takviyelerden biridir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttan zararlı maddelerin atımında etkin rol oynar. C vitamini bakımından zengin besinler: yeşil biber, maydanoz, turunçgiller, roka ve kuşburnu gibi örnekleri sıralayabiliriz.

D vitamini, temel kaynağı güneş olan D vitamininden özellikle karantina günlerinde mahrum kaldık. Bağışıklık için güçlendirici etkileriyle bilinen D vitamini bakımından zengin besinler: Kefir, süt ürünleri, somon balığı ve yumurta sarısı gibi örnekleri sıralabiliriz.

Çinko, Virüslerin vücudumuza verdiği zararı onarmada etkin rol oynar. Güçlü bir antioksindan olan çinko, bağışıklık için olmazsa olmazdır. Güçlü bir bağışıklık için çinko içeren besinler: hayvansal besinler, süt, ceviz ve badem gibi önerileri sıralayabiliriz.Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu