GenelSağlık

Kabak çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?Kabak çekirdeği yağı mükemmel bir vitamin, mineral ve çoklu-tekli doymamış yağ kaynağıdır. Piyasada sıvı ya da kapsül formlarında bulunabilir. Araştırmalar, kabak çekirdeği yağının kalp hastalıklarından koruyucu etkisini desteklemektedir. Ayrıca bazı prostat ve mesane hastalıklarından ve metabolik hastalıklardan koruyabilir. Saç dökülmesini önleyebilir ve yenilerinin çıkmasına yardımcı olur, menopoz semptomlarını hafifletebilir ve içerdiği yoğun çinkoyla depresyon gibi ruhsal hastalıkların tedavisini destekleyebilir. Bununla birlikte, kabak çekirdeği yağını bu kadar güçlü yapan tüm bu besinler, belirli tıbbi durumları olan insanlar için de komplikasyonlar yaratabilir. Bu nedenle eğer takviye olarak kullanacaksanız, mutlaka öncesinde doktorunuza danışın.

Kabak çekirdeği yağı faydaları

Mesane sağlığını destekler

Sık idrara çıkma, idrarını tutamama ve geceleri uyurken idrar kaçırma gibi semptomlara neden olan aşırı aktif mesanenin tedavisine yardımcı olabilir.

Kabak çekirdeği yağının prostata faydaları

Araştırmalar kabak çekirdeği yağının, iyi huylu (benign) prostat hiperplazisini (BPH) iyileştirmeye yardımcı olabildiğini göstermektedir. BPH, prostatın büyüyerek idrar akışını engellediği yaygın bir durumdur.

Ayrıca topikal olarak uygulandığında, yaşlı erkeklerde sık görülen bir enfeksiyon olan kronik bakteriyel olmayan prostatit tedavisinde kullanılabilir.

Kalp hastalıklarına karşı koruyabilir

Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon kalp hastalığı riskini arttıran faktörlerdir. Kabak çekirdeği yağı bir doymamış yağ türü olduğu için hem kötü kolesterolü hem de kan basıncını düşürme potansiyeline sahiptir.

Ayrıca araştırmalar kabak çekirdeği yağının zamanla kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek başka anti-inflamatuar etkileri de olduğunu göstermektedir.

Depresyon tedavisini destekleyebilir

Bazı çalışmalar kabak çekirdeği yağının ruh halini iyileştirici ve depresyon tedavisini destekleyici özellikte olduğunu göstermektedir. Zengin çinko içeriğinin bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Çünkü çinko düzensizliği Alzheimer, Parkinson hastalığı ve depresyon gibi çeşitli psikiyatrik hastalıkları tetikleyebilir.

Menopoz semptomlarını azaltabilir

Yapılan bir araştırma 12 hafta boyunca her gün iki gram kabak çekirdeği yağı içen kadınlarda sıcak basması, eklem ve baş ağrısı gibi menopoz semptomlarının azaldığını göstermektedir. Ayrıca “iyi” kolesterol olan HDL seviyelerinde artış ve kan basıncında azalma da gözlenmiştir.

Metabolik hastalıklardan koruyabilir

Metabolizma, vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerden enerji almak veya enerji üretmek için kullandığı süreçtir. Karaciğeriniz veya pankreasınız gibi bazı organlar hastalandığında veya normal şekilde çalışmadığında metabolik bir bozukluk meydana gelir. Örneğin diyabet metabolik bir hastalıktır.

Kabak çekirdeği yağı, metabolik bozukluğun önlenmesi veya tedavisine yardımcı olabilir. Ancak konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kabak çekirdeği yağının saça faydaları

Kabak çekirdeği yağı içerdiği fitosteroller sayesinde saç dökülmesini önleyebilir. Fitosteroller, birçok bitkide bulunan sterollerdir. Saç derisinde saç dökülmesine neden olan enzimleri ve hormonları bloke edebildiği düşünülmektedir.

Hafif ila orta derecede saç dökülmesi olan erkeklerle yapılan bir araştırmada denekler 24 hafta boyunca günde 400 miligram kabak çekirdeği yağı kapsülü almışlardır. Araştırmanın sonucunda kabak çekirdeği yağının dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını desteklediği gözlenmiştir. Ancak destekleyici daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kabak çekirdeği yağı saça nasıl uygulanır?

Kabak çekirdeği yağını doğal bir saç onarıcı olarak kullanmanın birkaç yolu vardır:

 • Kabak çekirdeği yağı takviyeleri: Kapsül formundadır. Piyasada farklı dozajlarda bulunabilir. Miktarı ve kullanım şekli ile ilgili önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Kabak çekirdeği yağı: Günde 1 yemek kaşığı alabilirsiniz.
 • Topikal uygulama: Yağ doğrudan saç derisine uygulanabilir. Saçların çok yağlanmasını önlemek için sadece haftada ya da ayda bir kez uygulama tavsiye edilir.

Nasıl yapılır?

 • Saçınızı şampuanlayın.
 • Yağ kavanozunu 1-2 dakika sıcak suya koyun. Yağın çok ısınmadığından emin olun. Ilık olmalı
 • Yağ ile saç derinize nazikçe masaj yapın.
 • Saçınızı ılık bir havluya sarın. En az 20 dakika bekleyin.
 • Ardından saçınızı ılık suyla durulayın.

Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

 • Kabak çekirdeği yağını piyasada sıvı ya da kapsül formlarında bulabilirsiniz.
 • Sıvı formu soslarda ve farklı tariflerde kullanabileceğiniz yemeklik yağ olarak da satılmaktadır. Ancak içindeki antioksidanların korunması açısından soğuk sıkım tercih edin.
 • Kabak çekirdeği yağı kızartma ya da soteleme gibi sıcak kullanıma uygun değildir.

Kabak çekirdeği yağı nasıl saklanır?

 • Kabak çekirdeği yağını eğer henüz açmadıysanız doğrudan güneş ışığından uzak, serin bir dolapta saklayın.
 • Açtıktan sonra buzdolabına koyun. Ancak kullanmadan önce oda sıcaklığına getirin.
 • Uygun şekilde saklandığında iki yıla kadar dayanabilir.

Kabak çekirdeği yağının zararları ve yan etkileri

Kabak çekirdeği yağı genellikle güvenli bir besindir. Ancak çok güçlü bileşenlere sahip olduğu için, kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Olası riskler şunlardır:
 • Ölçülü tüketilmezse kilo alımına neden olabilir.
 • Uygun şekilde saklanmazsa kolayca bozulur.
 • Tansiyonu düşürebileceği için zaten düşük olan tansiyonu olan kişiler tüketirken dikkatli olmalıdırlar.Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu