ModaTasarım ve Koleksiyon

Katie Ermilio ve 2012 İlkbahar Yaz Kreasyonu


Grace Kelly’nin özel terzisi ve en yakın dostunun torunu olarak dünyaya gelen, kumaşlar ve dikiş makineleri arasında mutlu bir çocukluk dönemi geçiren, son 2 yıldır tasarladığı “gündelik couture” kıyafetleri ile adından sıkça söz ettiren genç modacı Katie Ermilio

Katie2

Katie Ermilio

Henüz 26 yaşındaki genç tasarımcı Katie, New York Üniversitesi’nde Moda Tasarımı eğitimi aldıktan sonra Marie Clare, Vogue ve daha birçok dünyaca ünlü kadın dergilerinde moda editörlüğü yaptı. Son zamanlarda ise gerek internet sitelerinde gerekse moda dergilerinin kapaklarında sık sık onu görür olduk. Terziliğin kuşaktan geldiği bir ailenin dördüncü neslini temsil eden Katie Ermilio’nun şaşırtıcı yükselişinin sırrı da yetenekten kaynaklanıyor belki de… Genç tasarımcı geleneksel terzilik anlayışını, çağdaş biçimler ile harmanlayarak “günlük couture” olarak adlandırdığı tasarımlarını oluşturuyor ve zirveye emin adımlarla ilerliyor.

kati10

Moda kariyerine kişiye özel kıyafetler tasarlayarak adım atan Katie, geçtiğimiz yıl hazır giyime merhaba dedi. Ancak hazır giyime geçmesi terziliğin vazgeçilmez faktörlerinden olan el işçiliğini unutmasına neden olmadı aksine Katie günümüz trendleri ile bu kusursuz terzilik anlayışını bir araya getirmeye devam ediyor.

katie1

MASTERS JACKET; Katie Ermilio’nun Başkan Eisenhower ve Grace Kelly’nin özel terzisi olan büyükbabasının tasarladığı ceket…

Katie’nin ailesi uzun yıllardır kişiye özel ceket üretimleri yapıyor ve el işçiliğini lüks ile birleştirmeye bugün dahi devam ediyorlar. Birçok röportajında, “Okul arkadaşlarım oturduğumuz semtin parkında bir araya gelip oyunlar oynarken ben babamın Philadelphia’da bulunan atölyesinde dikiş makineleri ve kumaşlar arasında zaman geçirirdim.” Diyor.

katie5

Hayatı boyunca moda tutkunu olan Katie, başlangıçta kıyafetler tasarlamaktan çok bir moda editörü olmayı istemiş. Hatta bu konuda çalışıp kendini kısa zamanda da kanıtlamış ancak bu başarısına rağmen kuşaklarca terzi bir aileden geliyor olmak genetik olarak tasarımcılığa yönelmesini sağlamış. Moda dergilerinde çalışmanın çocukluk hayali olduğunu her daim dile getiren Katie’ye ailesi tasarımcı olmak o zamanlarda hiç de çekici gelmemiş. Dergiler, güzel modeller, parlak ışıklar ve dahası her zaman hayallerindeki parçaları bir araya getirmesini sağlamış. Hatta mezun olduğu gibi henüz 20 yaşındayken Teen Vogue dergisinde çalışmaya başlamış. Ancak moda editörü olmak da bir yandan kıyafetler dünyasının tam içerisinde olmak olduğu için aslında terziliğin her bir hücresine işlediğini anlamış. Tasarımcılığa başta yarı zamanlı olarak başlayan Katie, daha sonra başardıklarını görünce ve ünlü tasarımcıların beğenisini toplayınca editörlüğü bırakıp kendini tamamen kumaşlara ve dikişe adamış.

katie6

Henüz 20 yaşında bir moda editörü iken arkasından gelen başarılı tasarımcı olabilir miyim sorusu ile yarı zamanlı işine başlayan Katie, iş görüşmesine giderken ne giyeceğine karar verememiş. Ve günlerce mağazaları dolaştıktan sonra kendi çizimlerinden birini dikip, giyme kararı almış. Babasının atölyesinde hazırladığı bu elbisenin, babası tarafından mağaza vitrininde de sergilenmesi ve herkes tarafından çok beğenilmesi ile başlamış aslında bir yerde tasarımcılığa… Mağazanın vitrininde Katie’nin tasarladığı bu elbiseyi görüp içeri giren müşteriler ısrarla satın almak isteseler de babası Katie’nin tasarladığını ve boş bir zamanında onlar içinde aynısını yapabileceğini belirtmiş ve Katie’nin her boş zamanında tasarladıkları ile müşteri sayısı günden güne artmış.

katie7

Her ne kadar kendi adını taşıyan markasını kuralı henüz iki sene olsa da kısacası Katie Ermilio’nun tasarımcığa adım atması uzun zaman önceye dayanıyor. Çocukken kâğıt parçaları ile bebeklerine elbiseler diktiğini açıklayan genç tasarımcı ortaokulu bitirirken katılacağı balo için kendine nane yeşili baby doll bir elbise bile hazırlamış. (Oldukça başarılı!)

katie8

Üniversitede okurken babası sayesinde tıpkı tüm ailesi gibi kişiye özel tasarımlar ile moda dünyasına adım adan Katie, şu sıralar kendi markasına sahip olduğu ve hızlı bir biçimde yükselip beğeni topladığı için oldukça talep alıyor. Bu talebi karşılamak adına da hazır giyime yönelmiş durumda. Ancak markası adına hazır giyime geçmiş olsa da kendisinden özel üretim kıyafetler isteyen müşterilerini kırmıyor ve istekleri doğrultusunda onlara birbirinden şık parçalar hazırlıyor Katie. Üstelik son bir aydır atölyesinde gelinlikler de hazırlıyor Katie. Kişiye özel tasarım yapmanın ise çok özel bir duygu olduğunu düşünüyor. “Yalnızca hazır giyim çalışırken cansız modeller üzerinde çalışırsınız ve bu oldukça kolaydır. Tasarımcılar artık kişiye özel üretimden olabildiğince kaçmaya çalışıyorlar. Çünkü kişiye özel üretimde birbirinden farklı kadınlarla karşılaşır ve onların tüm isteklerine cevap vermek zorunda kalırsınız. Yani çoğu tasarımcı bunu böyle görüyor. Bense zorunluluktan çok şans olarak niteliyorum ve özel üretimi kendimi geliştirmek adına bir alan gibi görüyorum. Karşılamanız gereken istekler yani daha fazla hayal gücü, daha fazla çaba ancak kitleler tarafından beğenilen büyük bir başarı… Ben her tasarımcının bunu yapmasına gerektiğine inanıyorum.” Diyor Katie.

katie9

Tasarımcı olmaya karar verdiği sırada en büyük hedefi olarak minimal ve feminen aynı zamanda da farklı bir kadın yaratmak bu ayrıntıları zarafet ve dikkat çekicilik ile bir araya getirmek olduğunu söyleyen Katie bu nedenle hiçbir zaman sezonun trendlerine yönelmiyor. Onun yerine bir kadını her daim mutlu edebilecek dolabında kurtarıcı görevi görecek parçalar tasarlamaya çalışıyor. Çünkü Katie Ermilio’ya göre bir tasarımcının asıl başarısı bir kadının kıyafet dolabında seneler boyu yer edecek elbiseler tasarlayabilmek…

Katie Dair Kısa Kısa

-Bugüne kadar aldığı en iyi öğütün çok klasik gelecek belki ama “Çok çalış” olduğunu söylüyor.

-Bugüne kadar aldığı en büyük riskin Teen Vogue Dergisi’nden ayrılarak kendi markasını kurmak olduğunu ifade ediyor.

-Tasarımcı olmasaydı olacağı tek şey, her zaman hayali olan moda editörlüğüydü.

-Gülmeyi çok seven Katie, her daim kendinle dalga geçip eğlenebiliyor. Onu en çok üzen şey ise hayatta en değerli varlığım olarak tanımladığı kız kardeşinin üzgün olması…

katie11

-2012 İlkbahar Yaz sezonunda en çok beğendiği çanta modeli “Céline Phantom Tote”

katie12

LANVIN

-2012 İlkbahar Yaz sezonunda en beğendiği ayakkabı modeli ise Stubbs and Wootton kadife slipper ve Lanvin markasının yılan derisi platformları…

-Son okuduğu kitap Sue Roe’nun yazdığı “Bir Empresyonistin Gizli Hayatı”

-Hayatı bir film olsaydı bu en sevdiği filmlerden biri ola Funny Face olurdu.

-Her gün muhakkak Style.com ve Tumblr’ı ziyaret ediyor.

-Kendi markasının tasarımlarını yaptığı atölyesinde büyükbabasının terzi atölyesini ilk kurduğu yıllarda ürettiği ilk Ermilio kıyafet askılarından biri bulunuyor. Ve bu askının markasının uğuru olduğuna inanıyor.

-Ona göre stil ikonları Grace Kelly, Miroslava Duma, Phoebe Philo, Emmanuelle Alt, Katharine Hepburn.

-L’Occitane Shea Yağlı Dudak Kremi ve Chanel’in Orchid Rose Blush’ı çantasının olmazsa olmazlarından…

katie13

-Tam bir kahve tutkunu…(Nespresso Kahve Makinesi, Katie’nin evinin vazgeçilmez parçasıymış.)

Katie Ermilio ve 2012 İlkbahar koleksiyondunan özel seçmeler:

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

katie-ermilio-ve-2012

Source link

Başa dön tuşu