GenelSağlık

Kekik çayı nasıl yapılır? Kekik çayının faydaları ve zararları nelerdir?

Kekik, nane ailesinden hoş kokulu bir bitkidir. Çoğunlukla sofralarımızda baharat olarak tükettiğimiz bu bitkinin 400’den fazla alt türü ve aslında sayısız kullanım alanı vardır. Antioksidan ve anti-viral özellikleri nedeniyle binlerce yıldır hastalıkların tedavilerinde ve önlenmesinde kullanılan kekiği çay olarak tüketmek, onun bu özelliklerinden faydalanmak için en etkili ve pratik yöntemlerden biridir. Kekik çayı vücuttaki viral yükün önemli ölçüde azalmasını sağlayabilir. Ayrıca hafızayı canlandırmaya, baş ağrılarını ve kas gerginliğini hafifletmeye, öksürükleri yatıştırmaya, ateşi düşürmeye, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Mükemmel bir doğal sakinleştiricidir. Bunun yanında sindirim sistemini destekler ve arındırır. Ancak kekik çayı özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ve tansiyon ilçlarıyla etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız kullanıyorsanız tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Kekik çayının faydaları

Kekik çayı tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

Yapılan bazı çalışmalar kekik çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürürerek hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bunun yanı sıra “kötü” LDL kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltabilmektedir.

Güçlü bir antioksidandır

Kekikteki uçucu yağlardan biri olan timol, güçlü bir antioksidandır. Beyin hücrelerindeki omega-3 yağ asitlerini veya sağlıklı yağları artırarak yaşa bağlı oluşabilecek demans ya da Alzheimer gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ayrıca timole ek olarak, kekik çayı antioksidan flavonoidler olan apigenin, naringenin, luteolin ve timonin de içermektedir. Bu bileşikler, vücut tarafından üretilen ve yaşlanmaya ve hastalığa katkıda bulunan dengesiz moleküller olan serbest radikallere karşı savunmaya yardımcı olur.

Öksürüğe iyi gelir

Kekik çayı doğal bir öksürük ilacıdır. Araştırmalar, sarmaşık yapraklarıyla birlikte kekik yapraklarının öksürük ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca boğaz kaslarını gevşeterek rahatlama sağlayabilir.

Bağışıklık sistemini destekler

Kekik, temel vitamin ve minareller açısından zengin bir bitkidir. A ve C vitaminleri, bakır, lif, demir ve manganez içerir. Özellikle A ve C vitaminleri bağışıklığın güçlenmesinde ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde son derece önemlidir. Kekik çayı bu özellikleriyle grip, zona, HPV, genital veya oral herpes, hepatit gibi enfeksiyonlara neden olan viral patojenlerle başa çıkmada bağışıklık sistemini destekler.

Sinir sistemini rahatlatır

Kekiğin temel bileşenlerinden biri de ‘karvakrol’dür. Bu bileşen, nörolojik sistem üzerinde sakinleştirici ve destekleyici etkiye sahiptir. Ayrıca beynin nörotransmiter işlevine fayda sağladığı bilinen iyi bir piridoksin kaynağıdır. Yatmadan önce içilen bir fincan kekik çayı zihni sakinleştirebilir, stresi ve endişeyi azaltabilir.

Hazımsızlığı giderir

Kekik çayı, kekiğin içerdiği uçucu yağlar ve fenoller sayesinde sindirim sistemini destekler ve arındırır. Bazı bağırsak kancalı kurtlarını ve tenyayı dökmeye yardımcı olabilir.  Ayrıca yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve gazı azaltır. Antispazmodik özelliği ile bağırsak kramplarına ve hatta adet kramplarına iyi gelebilir.

Kekik çayı zayıflatır mı?

Kekik çayı metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha hızlı ve daha verimli yağ yakmasını sağlayabilir. Ancak egzersiz ve doğru beslenmeyle desteklenmedikçe, tek başına kilo vermeye yardımcı olamaz.

Kekik çayı nasıl yapılır?

Kekik çayı yapımı son derece basittir. İçmek istediğiniz miktardan biraz daha fazla suyu kaynatın. İçine 2 dal taze kekik koyduğunuz fincanınızın içine sıcak suyu koyun ve 15 dk. kadar bekleyin. Dilerseniz içine limon ya da bal da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu demleme yöntemiyle daha fazla miktarda çay hazırlayıp cam bir şişede buzdolabına koyabilir ve soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Kekik çayının zararları nelerdir?

Kekik çayı çoğu zaman güvenli bir içecektir, ancak nadir de olsa aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir

Kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar kekik çayı tüketmemeli ya da içmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca ameliyat sırasında ve sonrasında da ekstra kanama riskini artırabileceği için tüketilmemelidir.

Bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.

Her türlü besin gibi kekik de alerjiye neden olabilir. Mercanköşk, nane, ada çayı, lavanta, biberiye, fesleğen, melisa, reyhan gibi lamiaceae (ballıbabagiller) familyasındaki herhangi bir bitkiye alerjisi olanların aynı aileden olan kekiğe de alerjisi olabilir. Eğer kekik çayı içtikten sonra vücudunuzda alışılmadık reaksiyonlar gözlemlerseniz içmeyi bırakın ve hemen doktorunuza danışın.

Bazı kanser türlerinin semptomlarını kötüleştirebilir

Kekik çayı vücutta östrojen gibi davranabilir. Bu da meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hormona duyarlı kanser türlerinin semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar kekik çayından kaçınmalıdır.

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

  • Daha önce bahsettiğimiz gibi kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve varfarin veya heparin gibi antikoagülanların etkilerini artırarak kolay kanama ve morarmaya neden olabilir.
  • Yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişiler de kekik çayını dikkatli tüketmelidir. Bu ilaçları alırken kekik çayı içmek kan basıncında anormal bir düşüşe (hipotansiyon) neden olabilir.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu