GenelSağlık

Kiraz neye iyi gelir? Faydaları nelerdir? Zararları ve alerjisi

Lezzetli bir yaz meyvesi olan kiraz; bolca B, C vitamini, antioksidanlar, potasyum ve magnezyum gibi besinler içerir. Pek çok kronik hastalığa karşı koruyucudur. Kalp sağlığını destekler, gut hastalığı semptomlarını hafifletebilir, içerdiği melatonin sayesinde uyku kalitesini arttır. Düşük kalorisi nedeniyle diyet için ideal bir meyvedir. Komposto, reçel, tatlılar ve soslar gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. Sapları da en az meyvesi kadar şifalıdır. Fruktoz ve sorbitol şekerleri içerdiği için, irritabl bağırsak sendromu hastalarında yan etkilere neden olabilir.

Kiraz besin değeri

Gülgiller familyasından olan kiraz, lezzetli ve besleyici bir yaz meyvesidir. Taze, kurutulmuş veya dondurulmuş şekilde bulabilirsiniz. İyi bir lif kaynağıdır. Çoğu meyve gibi kalori, yağ ve protein bakımından düşüktür. 1 bardak çekirdeksiz kiraz 19 gram şeker ve çoğu doğal şekerlerden gelen 24 gr karbonhidrat içerir.

Kirazda hangi vitaminler var?

Kiraz, güçlü bir C vitamini deposu olmasının yanı sıra B ve K vitaminleri de içerir. Potasyum başta olmak üzere magnezyum, bakır ve magnezyum gibi önemli minerallere ek olarak, kirazda yüksek oranda antioksidan bulunur. Bunlardan biri meyveye koyu kırmızı rengini veren antosiyanindir. Kiraz ne kadar ekşi olursa, antosiyanin miktarı o kadar yüksek olur. Kirazda ayrıca hidroksisinamik asit ve perilil alkol gibi iki güçlü antioksidan daha bulunur.

Kiraz kaç kalori?

Kirazın kalorisi oldukça düşüktür. Bir su bardağı taze çekirdeksiz kiraz yaklaşık olarak 95 kaloridir.

Kirazın faydaları

  • Kalp sağlığı destekler
  • Gut ve artrit semptomlarını azaltır
  • Şeker hastalığına karşı koruyucudur
  • Uyku kalitesini iyileştirir
  • Yüksek tansiyonu düşürür
  • Kas ağrılarını hafifletir
  • Çok iyi bir diyet meyvesidir

Kiraz neye iyi gelir?

Egzersiz sonrası kas ağrısını hafifletebilir

Kirazın iltihap önleyici özelliği ve antioksidan içeriği egzersize bağlı hasar, iltihap ve kas ağrısını hafifletebilir. Ancak araştırmalar kirazın ekşi hali olan vişnenin konsantre halinin veya suyunun daha etkili olabileceğini gösteriyor.

Kiraz uykusuzluğa iyi gelir mi?

İçerisinde yüksek miktarda melatonin (uyku hormonu) bulunan kiraz, uykusuzluk için faydalı olabilir. Yapılan bazı araştırmalar, özellikle ekşi kiraz (vişne) suyunun uyku süresini ve uyku kalitesini iyileştirdiğini gösteriyor. Ancak tüm çalışmalar konsantre kiraz ürünleriyle yapılmıştır, aynı etkiyi elde etmek için yemeniz gereken kiraz sayısı çok fazla (25 kiraz ya da 100 vişne). Ayrıca taze kiraz yemenin uyku kalitesine etkisi henüz bilinmiyor.

Kiraz kanseri önler mi?

Kiraza rengini veren antosiyaninler ve diğer antioksidanlar hücre hasarına neden olan ve kanser riskini arttıran serbest radikalleri engelleyebilir. Ayrıca içerdiği C vitamini akciğer kanserine, lif ise kolon kanserine karşı koruyabilir. Ancak konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kiraz gut hastalığına iyi gelir mi?

Gut, kanda ürik asit yüksekliği nedeniyle oluşan ve eklemlerde aşırı şişme iltihaplanma ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. Araştırmalar kirazın ürik asit seviyelerini düşürebildiğini ve güçlü iltihap önleyici etkisiyle, inflamatuar proteinleri baskılayarak iltihabı ve gut semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor

Kiraz iltihaba iyi gelir mi?

Kiraz, güçlü antioksidanlar olan antosiyaninler ve kuersetin bakımından zengindir. Bu sayede, vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, hem iltihabı hem de iltihabın neden olduğu çeşitli kronik hastalıkları önleyebilir.

Kiraz kalbe iyi gelir mi?

Kiraz özellikle potasyum ve polifenol antioksidanları gibi kalp sağlığını destekleyen besinler ve bileşikler açısından zengindir. Potasyum vücuttaki fazla sodyumun atılmasına ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olarak kalp hastalığı ve felç riskini azaltır. Ayrıca içerdiği antosiyaninler, flavonoller ve kateşinler sayesinde vücudu hücre hasarına ve iltihaba karşı koruyarak da kalp sağlığını destekler.

Kiraz zayıflatır mı?

Kiraz doğrudan kilo kaybına yol açıp açmaz, ancak yüksek lifli, düşük kalorili bir besin olduğu için diyet programına rahatlıkla eklenebilir. Lif hem sindirimi düzenler hem de uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kirazın şeker oranının ve glisemik indeksinin nispeten düşük olması da kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Diyette kiraz yenir mi?

Kirazda bulunan lif, sindirimi yavaşlatarak uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Aynı zamanda düşük glisemik indeksli bir meyve olduğu için, insülin seviyelerinde yüksek ve hızlı artışa neden olmaz. Düşük kalorili olduğu için de diyette tüketmek güvenlidir.

Kirazla neler yapılır?

Kirazı, mevsiminde taze, mevsimi dışında ise dondurulmuş, kurutulmuş, konserve veya meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Taze kiraz yedikten sonra saplarını çay yapımında kullanmak için kurutabilirsiniz. Ayrıca kirazla kek, pasta, turta, reçel, komposto yapabilirsiniz.

Kimler kiraz yememeli?

İrritabl bağırsak sendromu olan kişiler, fruktoz ve sorbitol adı verilen şekerler içerdiği için kiraza karşı aşırı duyarlılık gösterebilir. Ayrıca, oral alerji sendromu olan kişiler, kirazı kontrollü tüketmelidir.

Kirazın zararları

Kiraz, lif bakımından zengin bir meyvedir. Fazla tüketildiğinde hazımsızlığa, bağırsak gazına, şişkinliğe ve ishale neden olabilir. Ayrıca bazı kişiler için risk oluşturacak ve gastrointestinal rahatsızlığa yol açacak, doğal bir şeker alkolü olan sorbitol içerir. Bu nedenle sınırlı tüketilmesi gerekir.

Kiraz alerjisi

Kiraz alerjisi nadir görülse de ciddi olabilir. Birincil ve ikincil olarak iki tipi vardır. Birincil tipinde kişinin meyvenin kendisine alerjisi vardır. İkincil türü ise polene karşı birincil alerjisi olan yetişkinlerde görülür. Bazı çiğ meyve ve sebze türlerine alerjisi olanların kiraza da alerjisi olabilir. Bu durum Oral Alerji Sendromu (OAS) olarak adlandırılır. Örneğin, eğer huş ağacı polenine karşı birincil alerjiniz varsa, genellikle kiraz, elma, kayısı, şeftali, armut, erik, yer fıstığı, badem ve fındık gibi benzer proteinler içeren meyvelere alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Belirtiler genellikle hafiftir. Ağız çevresi ve yüzde hafif kızarıklıklar, dilde ve dudaklarda kaşıntı en yaygın görülen belirtilerdir. Eğer göğüs ve boğazda gerginlik, yüzün şişmesi, ciltte kaşıntı, kurdeşen, düşük kan basıncı, hızlı kalp atımı, karın ağrısı, mide bulantısı ya da kusma, baş dönmesi ve bayılma gibi semptomlar yaşarsanız zaman kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu