GenelSağlık

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Kiraz sapı çayının faydaları ve zararları


A, C, E vitamini yönünden zengin kiraz sapı, en az meyvesi kadar değerli ve faydalıdır. Ayrıca önemli bir potasyum, magnezyum ve lif kaynağıdır. Yaygın olarak bilinen en belirgin özelliği, tuz dengesini bozmadan vücuttan su atılmasına yardımcı olması ve kanı sulandırmasıdır. Aynı zamanda damarların içten yağlanmasını önleyerek kalbin daha rahat çalışmasını sağlar. Bir tutam kurutulmuş kiraz sapıyla demlenen kiraz sapı çayı, sabahları aç karnına tüketildiğinde kötü kolesterolün olumsuz etkilerine karşı gün boyu koruyucu bir kalkan oluşturur ve prostat şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Kiraz saplarının içeriğindeki uçucu yağlar ve potasyum tuzları iltihap ve idrar söktürücü etkiye sahiptir; toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Böbrek hastalıkları, gut, artrit ve romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir; kanı temizler; idrar yolu enfeksiyonlarını engeller; sakinleştirici etkisi vardır; zayıflamaya ve selülitleri yok etmeye yardımcı olur. Ancak aşırı tüketildiğinde vücudun susuz kalmasına yol açabilir.

Kiraz sapı çayı faydaları

Detoksa yardımcı olur ve vücuttaki ödemi önler

Kiraz sapı çayında bulunan antioksidanlar, idrara çıkma yoluyla toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve böylelikle vücudun herhangi bir yerinde ödeme neden olan su tutulumunu engellemeye yardımcı olur. Adet dönemindeki şişkinliklere karşı da oldukça etkilidir, ancak organ veya doku ödemi üzerinde çok az etkiye sahiptir.

Böbrek sağlığına iyi gelir

Kiraz sapı çayı, böbrekleri arındıran ve böbrek taşı oluşumunu önleyen iltihap önleyici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda böbreğin daha iyi işlev görmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlayan diüretik etkilere sahip bazı uçucu bileşikler ve potasyum tuzları içerir. Bu sayede böbrek taşlarının parçalanmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.

Gut, artrit ve romatizma tedavisine yardımcı olur

Kiraz sapı çayı, eklemleri, kemikleri, kasları zayıflatan ve şiddetli ağrıya neden olan bu hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Serbest radikalleri yok eden anti-enflamatuar özellikleri sayesinde ve içerdiği flavonoidlerle birlikte eklemleri, tendonları, bağları ve kasları güçlendirir.

Kolesterol seviyesinin dengelenmesinde etki sağlar

Her gün 1 fincan kiraz sapı çayı içmek trigliserid ve kolesterolü düşürme etkisi nedeniyle kolesterolü yüksek olanlar için iyi bir çözüm olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde etkilidir

Zararlı bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu yaygın görülen bir sorundur. Sık idrara çıkmaya, idrar yaparken ağrıya ve şiddetli vakalarda kanamaya neden olur. Kiraz saplarında bulunan anti-enflamatuar ve anti-septik özellikler idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur ve enfeksiyonun tedavisine katkıda bulunur. Aynı zamanda interstisyel sistite karşı da koruyucudur.

Kiraz sapı çayının bilinen diğer faydaları:

 • İçeriğinde bulunan melatonin ve serotonin gibi biyoritmi düzenleyen antioksidanlar sayesinde sakinleştirici etki sağlar
 • Kanı temizler
 • Prostat şikayetlerini hafifletir
 • Kilo vermede yardımcıdır
 • Kabızlığa iyi gelir
 • Susuzluğu giderir
 • İdrar söktürücüdür ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için diüretiktir
 • Karaciğer sağlığını korur
 • Ağrı gidericidir, sinirleri güçlendirir

Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?

Kiraz saplarının müshil özelliği, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Aynı zamanda içeriğindeki antioksidanlar, flavonoidler ve anti-enflamatuar özellikler toksinleri ve vücuttaki yağı yok eder. Böylelikle vücudun su tutulumunu engelleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Kirazların saplarını geniş bir tepsiye yayarak güneş almayan bir yerde kurutun ve daha sonra bir kavanozda muhafaza edin. Sapları mevsiminde taze olarak da kaynatıp içebilirsiniz ya da onları toz haline getirerek salatalara ve soslara ekleyerek kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş kiraz sapı çayı tarifi:

Öncelikle kiraz saplarını soğuk suda yıkayın. 1 bardak suyu kaynatın ve 1 çay kaşığı kiraz sapı tozu veya 1 çorba kaşığı kurutulmuş kiraz sapı ilave edin. Bir çubuk tarçın ekleyin ve 5-6 dakika demlenmeye bırakın. Dilerseniz içerisine 1 tutam da mısır püskülü ilave edebilirsiniz. Daha sonra süzün ve ılık olarak tüketin. Bu ferahlatıcı detoks çayı, meyvemsi bir tada ve kokuya sahiptir.

Kiraz sapı çayı kürü:

 • Bir tencereye, 1 litre su ve 1 avuç kiraz sapı koyarak 5 dakika kısık ateşte kaynatın.
 • Soğuduktan sonra süzerek bir şişeye doldurun ve buzdolabında muhafaza edin.
 • Bu çay buzdolabında en fazla 3 gün bekleyebilir, gerekirse her 3 günde bir taze olarak tekrar hazırlayın.
 • Adet döngüsü süresince aç veya tok karnına her gün bir bardak içebilirsiniz.
 • Detoks etkisinden faydalanmak için yemeklerden yarım saat önce veya iki saat sonra günde sadece bir bardak için.
 • Bir haftalık uygulamadan sonra üç gün ara verin ve bir hafta daha uygulayın. Daha sonra kürü sonlandırın.

Kiraz sapı banyosu:

Şişmiş gözler ve yorgun ayaklar için uygulayabileceğiniz bu tarif, cildinizin nefes almasını ve canlanmasını sağlayacaktır;

4 tutam kiraz sapını yaklaşık 3 litre suda 10 dakika kaynatın. Kaynarken içine 2 çubuk tarçın ve bir avuç ıhlamur ekleyin. 1 saat dinlendirin ve banyo suyu olarak kullanın. Cildinizin canlandığını hissedeceksiniz.

İkinci olarak da bu karışımı genişçe bir leğene koyarak ayaklarınızı 20 dakika boyunca içerisinde bekletin. Topuklarınızdaki ağrının azaldığını ve ayaklarınızın rahatladığını fark edeceksiniz.

Kiraz sapı çayını kimler içmemeli?

Kiraz sapı çayı on beş yaş altı genç kızlara, kırk yaş altı erkeklere ve çocuklara önerilmez.

Kiraz sapı çayını hamileler içebilir mi?

Çoğu bitki çayında olduğu gibi kiraz sapı çayı da dikkatli kullanılmalıdır. Kanı sulandırması ve diüretik olması dolayısı ile hamilelerde ve emziren annelerde sakıncalı olabilir.

Kiraz sapı çayı zararları

 • Kiraz sapı çayı aşırı tüketildiğinde kalsiyum atılımını attırabildiği için ürolitiyazis (idrar yollarında taş) hastalarının dikkatli kullanması gerekir.
 • Çok fazla etken madde bulundurmamasına rağmen ilaç etkileşimleri konusunda henüz yeterli araştırma yoktur; sürekli kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.
 • İshal durumunda tüketmekten kaçının.
 • Tansiyonu düşük olanlarda sakıncalı olabilir.
 • Fazla içildiğinde vücudu susuz bırakabilir.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu