GenelSağlık

Koronavirüs bulaşan çocuklarda Tip 1 diyabet gelişebiliyor

Koronavirüsün (covid-19) çocuklar için fazla risk yaratmadığı yönündeki yaygın kanı değişiyor. Diabetes Care tıp dergisinde yeni yayımlanan çok merkezli bir araştırmanın sonuçlarına göre, Covid-19 enfeksiyonu geçiren çocuklarda Tip 1 diyabet gelişebiliyor. Imperial College Tıp Akademisi’nden bir grup araştırmacının yaptığı araştırma dikkat çekici bulgular içeriyor. Londra’daki 4 hastanenin verilerini inceleyen uzmanlar pandeminin yoğun olduğu 23 Mart ile 4 Haziran tarihleri arasında ilk kez tip 1 diyabet teşhisi konan çocuk hasta sayısında iki katlık bir artış yaşandığını açıkladılar. Uzmanlar, tip 1 diyabet tanısı konulan bu çocuklardan 30 kadarın durumun ağır olduğuna dikkat çekiyor.

Covid-19 Pandemisinin başından itibaren yapılan tespitler çocukların koronavirüs (SARS-CoV-2) enfeksiyonu çok hafif ve zarar görmeden geçirdiği yönündeydi. Ancak yeni tip korona virüsünün insan sağlığına uzun dönem etkileri ile ilgi bilgiler giderek çoğalıyor. Çoğu çocuk ve ergen, koronavirüsten (SARS-CoV-2) kurtulmuş gibi görünse de, yeni bir çalışma enfeksiyonu çocuklarda tip 1 diyabet riskinin artmasına bağladı.

 

 

 

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), yaşlılar, kalp hastalığı ve diyabet gibi altta yatan sağlık sorunları olan kişiler ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar dahil olmak üzere yüksek riskli kişilerde ciddi hastalığa neden olabilir.

.

Imperial College Healthcare NHS Trust ve Imperial College London’daki bir araştırma ekibi, çocuklarda COVID-19 ile yeni başlayan tip 1 diyabet arasında bir bağlantı buldu. Araştırma, Diabetes Care dergisinde yayınlandı.

Koronavirüs: İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre Covid-19 çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabilir

İngiltere’de uzmanlar, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığının çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabileceği uyarısında bulundu.

Imperial College’ın uyarısı, ülkede karantina önlemlerinin uygulanmaya başladığı 23 Mart’la sınırlamaların kaldırılmaya başlandığı 4 Haziran tarihleri arasında Londra’daki dört hastaneye gelen ve ilk kez diyabet teşhisi konan çocuk hastalarla ilgili verilere dayanıyor.

 

‘İlk güçlü potansiyel bağlantı’
İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, “Bilim insanları koronavirüsün diyabete yol açtığını kanıtlayamasalar da ilk kez bu kadar güçlü bir potansiyel bağ kuruluyor” dedi.

Çocuklar da Covid-19’a yakalanabiliyor. Ancak çok az sayıda çocuk ağır belirtiler gösteriyor.

Tip-1 diyabette, pankreasta insülin üreten hücrelerin zedelenmesiyle kandaki glikoz seviyesi kontrol edilemiyor.

Hastalık insülin iğneleriyle tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

Imperial College uzmanları bu nedenle ebeveynlerin çocuklardaki yorgunluk, sıvı kaybı, sık idrara çıkma ve kilo kaybı belirtilere dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Diyabet teşhisi konan çocukların yüzde 72’sinde Diyabetik Ketoasidoz (DKA) görüldü. DKA, vücutta insülinin azaldığına işaret eden ciddi bir komplikasyon.

Hastaneye gelen çocuklardan sadece beşinin koronavirüs testinin sonuçları pozitif çıkarken virüsün tespit edilemediği vakaların sayısının daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar virüsün insan hücrelerine saldırmak için kullandığı dikensi proteinlerin pankreasta insülin üreten hücreleri hedef alabileceğini belirtiyor.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu