ModaTasarım ve Koleksiyon

Kraliyet Ailesinin İzinden“Dünyanın en eski mücevher ustası” unvanına layık görülen Garrard’ın bugüne kadar kraliyet mensupları adına tasarladıkları, gelecekte tasarlayacakları, bu ünlü marka adına göz alıcı koleksiyon parçaları ve dahası…

gar18

Lüks mücevher ve gümüş üreticisi olan İngiliz Garrard’ın peri masalı birbirinden güzel prenseslerin, yakışıklı mı yakışıklı beyaz atlı prenslerin yaşadığı ve “bir varmış bir yokmuş” diye başlayan masallar kadar eskiye dayanıyor ve sonrasında yalnızca masallarda kalmayıp gerçek hayata geçiş yapıyor ardında da hepimizi büyülemeye başlıyor.

gar19

gar20

gar21

Dünya çapında büyük bir üne sahip olan Garrard markası kurulduğunda sene 1735î gösterirken; markanın kurucusu ve ilk tasarımlarını yapan efsanevi adam George Wickes o zamanlar Londra’da yaşayan oldukça başarılı bir altın işlemecisiydi. 1843 yılında dönemin İngiltere Kraliçesi Victoria’nın Wickes’ın kurduğu Garrard markasını kraliyetin mücevhercisi olarak atamasıyla; Garrard tarihinin dönüm noktasını yaşadı. Tüm dünyada ünlenip; soylu bir mirasa, öncü tasarımlara imza attı. Kraliyet mensuplarının tasarımlarını çok sevmesi ile kraliyet ailesinin altı nesline hizmet etmeye devam eden markanın da dünya çapında büyük bir kitlesi oluştu

gar17

Prenses Diana

Oldukça az sayıda markaya kısmet olan böylesine parıltılı ve büyüleyici bir geçmişe rağmen son zamanlarda Garrard tabir-i caizse ne yaptığını, ne işlediğini ve kimin için olacağını bilmeyen kişilerin atın üzerine oturtulduğu ve yolunu bilmeyen bir atı anımsatıyordu.

gar16

Merak edenler için kısa bir açıklama yapalım: İngiltere’nin Garrard’a rakip olan bir diğer markası Asprey ile yaptığı işbirliğinin ardından yalnızca 3 yıl sonra iki efsanevi marka yollarını ayırdı. Bu iki markanın yollarını ayırmasının ardından hiçbir eğitimi ve tecrübesi olmamasına rağmen yalnızca Mick ve Bianca Jagger’ın kızı olduğu için Garrard’ın kreatif direktörlüğüne Jade Jagger getirildi. Bu olay medyaya Jade Jagger’ın birçok ünlü arkadaşı olduğu için; bu kadınların markanın tasarımlarını takarak kırmızı halı davetlerinde bu parçalar ile boy gösterecek olmaları ve ucuz reklam olarak yansıdı. Ve yalnızca bir kurgudan ibaret olduğu söylentileri her yerde dolaşmaya başladı. Bu Garrard’ın tarihinde yaşadığı en kötü olaylardan biri olarak yazıldı, çizildi…

gar15

Jade Jagger’ın markanın kreatif direktörlüğüne getirilmesinin hemen ardından 2007 yılında bir darbede İngiltere Kraliçesi Elizabeth tarafından geldi. Markanın “Sarayın mücevhercisi” unvanı geri alındı. Kraliyet ailesinin medya açıklaması oldukça kesin ve netti: “Yalnızca köklü ve büyük bir değişikliğe gittik. Zamanı gelmişti.”… Ancak kimse elbette buna inanmadı. Saraya yakın olanlardan gelen bilgilere göre markanın kreatif direktörlüğüne getirilmesinden yalnızca birkaç sene önce Jade Jagger’ın iç çamaşırlığı modelliği yapması ve markayı popüler kültürün bir parçası haline getirilmesi dünyanın en muhafazakar kraliçesi tarafından hiç hoş karşılanmamıştı.

gar14

Garrard’ın elinden “sarayın mücevhercisi” unvanının alınmasının ardından Jade Jagger bu görevden alındı ve yerine “İngiltere’nın yaramaz ve dahi çocuğu” olarak anılan Stephen Webster getirildi. Ancak başarılı mücevher tasarımcısı Webster bile markayı düştüğü yerden kaldıramadı, Garrard’ın nefes almasına yardımcı olamadı. Farklı rock’n roll stili ile mücevherlere başka bir yüz getiren Webster’ın doğası; Garrard’ın zamana meydan okuyan sade ve zarif havasıyla bir bütün olamadı. Kısaca ikilinin kimyaları birbirine uymadı. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde marka içerisinde yaşanan bu büyük karmaşada içerisinde Marchesa’nın kurucusu Georgina Chapman’ın Garrard’a misafir tasarımcı olarak katıldığını ve onun da beklenen hayat öpücüğünü veremediğini unutmamalıyız.

gar12

Tam olarak da tüm bu nedenler ile Garrard’ın CEO’su Eric Deardorff ve tasarım ekibinin başarılı üyelerinden Guy Roberts ile geçtiğimiz ay İstanbul’a geldi. Yaptığı açıklamalardan İstanbul’a hayran kaldığını ve yeni sezon tasarımlarında İstanbul’un ihtişamlı güzelliğini yansıtacak tasarımların olacağını dile getiren Eric Deardorff; İstanbul’u Garrard markasına benzeterek “İstanbul’da tıpkı Garrard gibi büyüleyici, ihtişamlı ve zamana meydan okuyor.” Dedi.

gar13

Eric Deardorrf

Markanın son 2 yıldır tasarımlarına yön veren ve CEO’luğunu yapan Eric Deardorff; oldukça kısa bir zaman içerisinde markayı kendine getirdi ve eski tasarımlarının sahip olduğu üne yeniden kavuşmasını sağladı. Garrard markasının kraliyet ailesi adına tasarladıkları nadide parçalar belki şu an için bir müzeyi dolduracak kadar çok değiller ancak Londra’nın en büyük butiklerinde Queen Marry Room adını taşıyan bir oda içerisinde meraklıları ile buluşmak için bekliyorlar.

gar10

**Parçanın kanatları zümrüt, yakut ve safir taşları ile süslenerek büyüleyici bir tasarıma dönüştürülmüş.

gar11

Garrard markası ile ilgili bir başka haber de tek taş alyans cephesinden geliyor. “Dünyanın en büyük ve en iyi pırlantalarını kesen kişi” olarak bilinen Gabi Tolkowsky tarafından Garrard markası adına yapılmış özel taş kesimi olan Eternal Cut isimli pırlantaların başrol oyuncu olduğu tek taş alyanslar, şu aralar markanın tasarım ekibinin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu büyüleyici tek taş alyansları görüp de henüz evlilik teklifi almayanlar hemen umutsuzluğa kapılmasınlar. Kim bilebilir ki belki de beyaz atlı prensleri Garrard’ın özel tasarımlarını görücüye çıkarmalarını bekliyordur.

gar9

Markanın genç ve başarılı tasarımcıları arasında yer alan Guy Roberts’in en sevdiği parça ise Garrard’ın ikonik tasarımı olan; barışı, sadeliği, saflığı, zarafeti ve korumayı sembolize eden melek kanatlarından ilham alınarak hazırlanmış koleksiyonu… Son dönemlerde bu parçanın kötü kopyaları piyasayı sarsa bile Garrard’ın kusuru olmayan el işçiliği ile bütünleşen tasarımlarının farkını ilk görüşte anlayabilmek mümkün…

gar8

Benim favorim ise ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine toplayan Entanglement koleksiyonundaki parçalar… 1914 senesinde dönemin İngiltere Kraliçesi Mary adına tasarlanan ve daha sonrasında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Prenses Diana’ye düğün hediyesi olarak armağan edilen, Cambridge Lover’s Knot’un tacından ilham alınarak yaratılan bu koleksiyon; yeni bir tasarım dehası ile kendi dünyasının kraliçesi olarak modern kadınları hanedanlığına davet ediyor.

gar7

Kısacası marka artık emin ellerde ve yarattığı masala devam ediyor. Garrard için “onlar artık muradına biz çıkalım kerevetine” diye başlayan cümleler çok çok uzakta…

Kraliyet Kadınlarının İzinde

gar2

Kraliçe Victoria

gar1

Prenses Diana

gar3

Kraliçe 2. Elizabeth

gar4

Cambridge Düşesi Catherine Middleton

Garard markası Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Phillip’in dört çocuğunun Kraliyet nişanları içerisinde yer almaktan büyük bir onur duyuyor. Bugün bile hala anlatılmaya devam eden, filmlere konu olan, büyük aşk masallarından biri 1840 senesinde Prens Albert’in Kraliçe Victoria’ya düğünlerinde armağan etmek üzere Garrard’a tek ve büyük pırlantalı bir broş yaptırması için sipariş verdiğinde anlatılmaya başlandı. Bu eşi benzeri olmayan, kusursuz el işçiliğinin safir ve pırlantalar ile donatıldığı broş; Prens Charles’a 1981 yılında safir ve pırlantalar ile süslenmiş bir nişan yüzüğüyle Leydi Diana Spencer’a evlilik teklif etme konusunda da ilham kaynağı olmuş. Modern zamanların en romantik ve en büyüleyici aşk masalında Prens William, 2011 yılında Catherine Middleton’a nişan yüzüğü olarak büyük babasının büyük annesine hediye ettiği bu dillere destan yüzüğü vermiş.

gar5

**Eski zamanlarda kraliyet ailesinin en sevdiği ayrıntılardan olan püsküller ve fiyonklar; Garrard markasının tasarım ekibinin son dönemlerde en gözde ilham kaynakları arasında yer alıyor.

gar6

Garrard’ın zamana meydan okuyan ve ihtişamlı tasarımlarının en önemli özelliklerinden biri de ata yadigârı olarak kuşaklar boyunca aktarılmaları; aynen kraliyet ailesinin geleneği gibi…

Source link

Başa dön tuşu