Güzellik

KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ


 

Hemen hepimiz cildimizin kusursuz olmasını isteriz. Çünkü bizi gösteren yüzümüz ve yüz hatlarımızdır. Mimiklerimiz oldukça önemlidir. Tüm bunların bütün olarak yüz güzelliğimizi ortaya çıkardığı düşünüldüğünde pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmayı kim istemez ki?

Çoğumuz günlük hayatta soluğu güzellik salonlarında ya da kuaförlerde alırız. Canımız sıkıldığında, değişiklik istediğimizde, özel günlerimizde ya da dışarıya çıkarken canlı bir görünüme sahip olmak istediğimizde cildimiz üzerinde çeşitli kişisel bakım ve kozmetik ürünlerle farklı uygulamalara gidebiliriz. Bunlar içerisinde cilt bakımları ya da maskeler bulunmaktadır. İşin kişisel bakım kısmı bir yana bir de kozmetik ürünleri ile yaptığımız ya da yaptırdığımız uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en sık başvurduğumuz ise; makyajdır.

Günlük hayatta bile kullandığımız kozmetik ürünlerle farklı makyajlar yapabiliriz. Bunlar güzelleşmek istememizin göstergesidir. Bir de bunun yanında farklı kusurlarımızı kapatma noktasında yine çeşitli kozmetik ürünler kullanırız. Nelerdir bunlar diye bakıldığında; piyasada en fazla satılan ve bayanlar tarafından en fazla kullanılanlar arasında fondoten, pudra ve kapatıcı gibi ürünleri görürüz.

Ancak doğru ürünün doğru bölgeye uygulanması ve cildin bir bütün olarak görülmesi gerekmektedir. Yüzünüzü bir bütün olarak ele aldığınızda makyaj yaklaşımlarının da bir bütün olarak uygulanması ve tasarlanması şarttır. Bu sebeple de farklı makyaj uygulamaları makyözler ve profesyoneller tarafından geliştirilmektedir. Senenin modası da bu uygulama ve ürünlere yansıyınca ortaya arz talep ilişkisinin nefis bir bağlantısı ortaya çıkmaktadır. Kısacası bayanlar talep eder; firmalar ve makyözler yapar. Bu da bizim ne kadar önemli olduğumuzu göstermektedir. Biraz feminen bir yaklaşım olsa da bahsettiklerimiz; kozmetik sektörünün ağırlıklı olarak bayanlara hizmet verdiği bir gerçektir.

Şimdi gelin bu sene de bayanlar tarafından oldukça fazla talep edilen ve bayanların tercih ettikleri makyaj ürünleri ve uygulamalarına bir göz atalım. Bu sene bayanların en fazla tercih ettikleri makyaj türlerinden biri de porselen makyajdır. Porselen makyaj ile yazın moda olan renkleri bir araya gelince harika ciltler ve mükemmel yüz hatları elde ederek güzelliğinize güzellik katmanız mümkün. Nasıl mı? Detaylı bir şekilde inceleyelim.

Öncelikle bu senenin moda olan renkleri açık ve canlı renkler ile en fazla tercih edileni pudra tonlarıdır. Açık ve canlı renkler olarak tercih edilenler arasında da açık mavi, pembe, yeşil ve sarı renkleri bulunmaktadır. Ancak giyim ve aksesuar eşyalarında daha çok tercih edilen bu renkler içerisinde açık pembe ve pudra tonları bu senenin makyaj modasında en fazla trendi olan renklerdir. Gerek gelinlerin gerekse özel günlerde hanımların en fazla tercih ettikleri tonlar da yine açık pembe ve pudra tonlarıdır.

Porselen makyaj ise; temel hedefi ciltteki kusurlarınızı kapatmaya yönelik olarak mevcut güzelliğinizi ortaya çıkarmak olan bir makyaj türüdür. Porselen makyaj şarkıcı İzel’in cildindeki problemleri kusursuz olarak kapatmasıyla ünlenmiş ve popülaritesini de hala kaybetmemiştir. Bu sebeple daha çok kamera ve ışıklar altında harika görüntü veren porselen makyaj sanatçı makyajı olarak da bilinmektedir.

Ancak günümüzde porselen makyajı açık havada gündüz vakti de yaptıranlar bulunmaktadır. Çünkü porselen makyaj tüm kusurlarınızı kapatarak doğal yüz hatlarınızı ve güzelliğinizi ortaya çıkarmaktadır. Kalıcılık açısından da tüm gün cildinizde dağılmadan ve bozulmadan kalmaktadır. Çünkü porselen makyajda uygulanan ürünler içerisinde makyajın altyapısına uygulanan fondöten ve pudra porselen özgüdür. Havaların ısınması sebebiyle dağılan göz farları ya da terlediğinizde akan fondötenler veya ağladığınızda göz yaşınızla birlikte akan pudralar gibi sıkıntı yaşamazsanız. Çünkü porselen makyajın ürünleri dağılma ve akma yapmamaktadır. Kalıcılığı il gün boyu rahatlıkla yaşadığınız anının tadını çıkarabilirsiniz. Porselen makyajın ürünleri çok yoğundur ve ince taneciklidir. Bu yüzden bu ürünlerin uygulanması da cilt üzerinde yoğun bir tabaka oluşturmaktadır.

Porselen makyaj uygulamaları içerisinde yer alan püf noktalarının tamamını elbette ki profesyoneller bilmektedir. Ancak biz öğrendiğimiz kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyoruz. Uygulama etapları içerisinde hepimizin makyaj yaptığı gibi öncelikle fondoten, pudra ve kapatıcılar gibi ürünlerle makyaj için altyapı hazırlanmaktadır. Ancak ürünler farklı olduğundan görüntüsü ve uygulanması sonrası da bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin porselen fondöten yoğun kıvamlı ve mattır. Bu yüzden de mat bir görüntü vermektedir.

Ayrıca diğer fondötenlere göre daha kapatıcıdır. Üzerine uygulayacağınız kapatıcı normal olarak kullanılan kapatıcılardan olabilir. Ancak porselen makyajın hedefi olan tüm kusurların kapatılması noktasında daha dikkatli kullanılmalıdır. Örneğin kapatıcıyı normal makyaj yaptığımızda genellikle göz altı morluklarımızı ya da sivilcelerimizi kapatmak için kullanırız. Porselen makyaj uygulamasında kapatıcıyı bunların yanı sıra aynı zamanda ağız çevrenize ve burun kenarlarınıza da uygulamanız gerekmektedir. Bunun nedeni bayanların özellikle 25 yaş sonrasında hormonları sebebiyle bu bölgelerinde kızarmaların meydana gelmesidir. Bu kızarıkların tamamıyla yok edilmesi gerekmektedir. Porselen bir görüntü için kapatıcınızı bu bölgelerinize nokta şeklinde dokundurarak parmak uçlarınızla dağıtmaya çalışın. Porselen makyaj uygulamasıhata kabul etmez.

Yanlış bir şey yaptığınız takdirde tüm makyajı silmek ve baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bundan sonra yapılması gereken işlem ise pudranızı uygulamaktır. Porselen makyajda kullanılan pudra ince tanecikli olup; taş pudra olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca bu pudra şeffaf renklidir. Bu sebeple kapatıcı ve fondöteninizi çok doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Bunun için de profesyonellerin bu makyajı uygulaması daha doğru olacaktır.

Porselen makyajın kendine özgü bir diğer ürünü de cilde makyaj sonrasında sıkılan spreydir. Bu sprey sayesinde makyaj cilde oturur ve dağılma ya da akma gibi sorunlar oluşmaz. Dilerseniz porselen makyajınızı burada bitirebilir ve sadece kusurlarınızı kapatmak yönünde kullanabilirsiniz. Mat bir görüntüsü olan fondöten ve şeffaf renkli pudranın ardından sprey aynı zamanda cildinize parlaklık ve porselen bir görüntü de verecektir. Ancak özellikle cildinde kalıcı izleri olanlara daha yoğun olarak uygulanmalıdır.

İsterseniz makyaj uygulamanıza spreyinizi sıkmadan devam da edebilirsiniz. Farklı renklerle yüzünüzü güzelleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç hususa dikkat çekmek istiyoruz. Bunlardan bir tanesi porselen makyajda bronzlaştırıcı tonlarla cilt rengi koyulaştırılmamakta ve canlı pembe ve kırmızı tonlarındaki allık kullanılmamaktadır. Aynı şekilde göz farınızı ıslatarak uygulamanız dağılmasını önlemektedir. Çünkü altında kullanmış olduğunuz fondöten ve pudra farklı olduğundan göz farınızı ıslak olarak uygulamanız daha etkili olacaktır.

Aynı şekilde porselen makyaj sadece yüz hatlarınızı belirginleştirmek amaçlı olduğundan hafif tonlamalara gitmek faydalıdır. Aksi takdirde porselen makyaj kendi amacından çıkmış olur. Bunların yanı sıra bu senenin modası olan pudra tonları ve uçucu renkleri göz kapaklarınıza uygulayabilir ve rujunu seçerken de yine pudra tonları ile çaık pembe tonlarını tercih edebilirsiniz.

Porselen makyajın piyasadaki fiyatı 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Daha çok büyük kuaförlerde ya da güzellik salonlarında uygulanan bu makyajın bu kadar pahalı olmasının sebepleri ise; ürünlerinin bir kaç firma tarafından üretilerek; satılması, profesyoneller tarafından uygulanması ve kalıcılığının gün boyu devam etmesidir. Ayrıca gün içerisinde makyaj tazeleme sıkıntısından sizi kurtarması da bunlar içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple özellikle düğün ve nişan törenlerinde gelin ve gelin adaylarının en fazla tercih ettiği makyaj türü olarak bu yıl da karşımıza çıkmaktadır.

PORSELEN MAKYAJ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Source link

Başa dön tuşu