ModaTasarım ve Koleksiyon

Marni for H&M


H&M markası Versace ile iş birliği yapıp bizlere mükemmel bir kış koleksiyonu hazırladıktan sonra şimdi de yeni sezonda Marni H&M ortaklığı karşımıza çıkıyor. Bakalım yeni sezon koleksiyonunda bizleri neler bekliyor?

H&M markasının başta moda dünyasının Kralı olarak anılan Karl Lagerfeld ile bir araya gelerek başlattığı tasarım iş birliği kısa zamanda yenilerine sebep olarak Lanvin’den Roberto Cavalli’ye kadar birçok markaya uzandı. Ve Target, Macy’s gibi başka mağazalara da öncülük ederek takip eden perakendeci sıfatından uzaklaşıp, takip ve taklit edilen marka olmasını sağladı. Versace ile iş birliğinin üzerinden oldukça kısa bir zaman geçmesinin ardından H&M, etnik kabile desenleri geometrik görsel efektler yaratan, alışılagelmişin dışında kesim tarzları ve olağanüstü kumaşlar ile bir İtalyan’la müşterilerinin karşısına çıkıyor. Bu ünlü ve olağanüstü İtalyan ise elbette Marni…

marni0

Consuelo Castiglioni

Marni markasının baş tasarımcısı Consuelo Castiglioni (H&M adına tasarımları yapan baş tasarımcı) ise 1994 senesinde kocası Gianni’nin üretip sattığı kürkleri tasarlayarak başlamış moda macerasına. Bugün ise dünyanın en başarılı tasarımcıları arasında yer alıyor ve eklektik vizyonu ile tasarımcıdan çok bir moda sanatçısı olarak anılıyor adı. Peki, Castiglioni, Marni’nin kendine ait bu sıra dışı tarzını H&M’e nasıl taşıdı dersiniz?

-Kendini kameralardan uzak tutan, kendine has bir kadın…

marni

Castiglioni, çok az röportaj veriyor ve genellikle de ilgi odağı olmaktan mümkün olduğunca uzak duruyor. Bir tasarımcı olmanın kendini koleksiyonları ile belli etmek ve açıklamaya ihtiyaç duyulmayan bir iş olduğunu düşünüyor. Marni markasının ise kendine ait bir kitlesi, belirli bir hassasiyete sahip kadın ve erkek müşterisi olduğu için markadan kendisine teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul etmiş Castiglioni. Marni ile kendisini özel müşterilerine kıyafetler tasarlayarak çok daha rahat ifade edeceğini düşünmüş.

-Marni H&M ortaklığı…

marni1

Castiglioni için bu oldukça heyecan verici bir çalışma ve son derece tatmin edici bir iş birliği… H&M markasının ekibi Marni’nin kendine has özelliği olan işçilik ve mükemmellik seviyesini aynı düzeyde tutmayı başarabilmiş Castiglioni’ye göre. Marni at H&M Koleksiyonu, daha çok Marni imzalı ürünlerin yoğunlaştırılmış, lüks bir özeti gibi olmuş. Yüksek düzeyde kalite, üstün ve yoğun işçilik, detaylara önem verilen bir koleksiyon çıkmış sonuç olarak ortaya. Tüm bu özellikler de Marni’nin mottoları ve H&M koleksiyonunda da yer alıyorlar. Tüm Marni özellikleri koleksiyona dâhil edilmiş ve daha bir belirginleştirilmiş. Castiglioni’ye göre Marni markasını sevenler Marni at H&M koleksiyonunda muhakkak tanıdık bir şeyler bulacaklar ve markayla yeni buluşanlar ise oldukça uygun bir fiyat düzeyinde Marni’yi tanıyacaklar.

-Castiglioni’nin ilham kaynakları…

marni2

Farklı tasarımcı kişiliği ile dikkat çeken Castiglioni’ye doğa, sanat, müzik, kitaplar ve farklı kültürler ilham veriyorlar. Ve tüm bunlarda zaten ona göre hayatın ta kendisi ve tasarımcısının hayatının merkezinde yer alıyorlar.

-Marni’nin üstün başarısı…

marni3

Marni markası moda dünyasında diğer markalardan çok daha farklı bir yerde yer alıyor. Marka diğer markalar gibi yoğun kampanya çalışmaları yapmıyor ve gerilla pazarlama stratejileri olmadan büyük başarı elde ediyor. Castiglioni bunu Marni’nin kendisine ait bir dünyası olmasına bağlıyor. Yani Marni, diğer markaların düzeninin oldukça dışında…

Tasarımcıya göre diğer markalarda insanlar reklam kampanyaları ile baştan çıkarılıyorlar bu yüzden kim yoğun reklam yapıyorsa onu tercih ediyorlar. Oysa Marni’nin müşterileri gibi tıpkı Marni gibi kendilerine özgüler ve bu reklamların etkisi altında kalmadan yalnızca markaya yakınlık duydukları için Marni’yi tercih ediyorlar.

marni4

Marni’yi özgün kılan en önemli faktörlerden biri de elbette Castiglioni’nin tasarımları… Çünkü koleksiyonları zamanın çok ötesinde nesnelerle dolu ve müşterilerin senelerce giyebilecekleri, yeni satın aldıkları parçalar ile son derece rahat birleştirip kendi tarzlarını oluşturabilecekleri duygusal ürünler bulunuyor.

marni5

Marni’nin H&M iş birliğinde de markanın kendine özgü bu karakteri taşınmış durumda. 2000 senesinden bu yana dalgalanma yaratan kampanyalarla bizlerin karşısına çıkmak yerine Marni kendi mağazalarını geliştirmeye odaklanmış durumda… Çünkü Castiglioni’nin koleksiyonlarının bulunacağı mekânın, kıyafetlerin tıpkı kendileri gibi yenilikçi, sıra dışı ve standartların dışında olmasını istiyor tasarımcı. Bu nedenle marka, dünyaca ünlü Sybarite Mimarlık ile iş birliği yaparak, müşterilerin Marni dünyasını deneyebilecekleri, markanın DNA’sını duygusal, sezgisel ve görsel bir biçimde yakalayan alanlar oluşturmuş. Her Marni mağazasının bulunduğu şehirle ilgili ayırt edici unsurları bulunuyor ancak buna rağmen yine de konseptleri benzer şekilde…

-Castiglioni’nin stil anlayışı…

marni9

Castiglioni tıpkı Marni’ye de yansıttığı gibi tuhaf ve kimse tarafından tahmin edilemezlik hissini oldukça seviyor. Sürprizlerden çok hoşlanıyor, biraz dengesiz bir detay, beklenmedik bir desen, heykelleri andıran formlar… Zorlamalardan hoşlanmayan Castiglioni sığ düşüncelerden de hoşlanmıyor. Marni adına hazırladığı koleksiyonlar ile de insanlara üç beş aynı parça sunup onlara bunları dayatmıyor, insanların arasında seçim yapacağı birçok olasılık sunuyor. Marni’nin nihai müşterisi ise seçimi yapan kişi oluyor.

Castiglioni’nin sanatsal yaklaşımı ve tasarımların buluşması…

Castiglioni’ye göre sanat, düşüncelerin, resimlerin, renklerin, detayların ve çözümlerin ucu bucağı olmayan bir kaynağı gibi… Her ikisi de zamanın ruhunu kolayca ifade edebildiği için, sanat moda ile doğrudan ilişkili… Castiglioni bir elbiseyi sanat eseri olarak görebiliyor. Ancak bir elbisenin işlevsel bir sanat eseri olduğunu, ince üç boyutlu bir el işçiliği ile hazırlandığı ifade ediyor.

marni6

Castiglioni kendisine sonuna kadar özgünlük veren Marni ile çalışırken kendini oldukça şanslı hissediyor. Çünkü ne yaratacağı konusunda kendisi özgür kılınıyor. Marni büyük ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aile işletmesi ve bu da tasarımcının tam bir güven ortamı içerisinde işinin yaratıcı kısmına odaklanmasına imkân veriyor. Castiglioni’nin eşi Gianni Castiglioni, Marni markasının Yönetim Kurulu Başkanı, kızı Carolina Özel Projelerden Sorumlu Sanal Mağaza Müdürü oğlu Giovanni ise markanın pazarlama bölümü adına çalışıyor. Tasarımcıya göre ailesi ile beraber çalışmak güzel bir duygu… Bu sayede tutku ve dikkat ile birleşen, herkesin kendi deneyimlerini ve düşüncelerini sunduğu açık bir dünya Marni…

-Castiglioni’ye göre Marni Kadını…

marni7

Castiglioni Marni kadınını bir başkası için değil, kendisi için giyinen kendine güvenen özgür bir kadın olarak tanımlıyor. Tasarımcı kadını Marni ile giydirirken görünümüne dayatmayı sevmiyor. Marni giymeyi tercih eden herkes ile ilgili sofistike bir yaklaşımı var markanın. Ancak bu tercih moda odaklı değil, yalnızca güçlü bir kişiliğe ve kişisel vizyona dayanıyor. Cesur Marni kadını, şekillerle, formlarla, desenlerle ve renklerle denemeler yapmaktan, oynamaktan ve bunları kendi tarzı ile buluşturmaktan hoşlanıyor.

-H&M Marni işbirliği

marni8

Castiglioni, H&M’i ekip olarak bu proje konusunda oldukça iddialı oldukları için tercih ettiklerini söylüyor. Tasarımcı ekibin bu heyecanıyla daha büyük bir kitleye özelliklede daha genç kişilere hitap etmenin duygusu ile projeye başladıklarını ifade edip herkesin bu koleksiyonu muhakkak görüp en azından kendi stili ile Marni’yi hangi nokta buluşturabileceğini görmesi gerektiğini de ekliyor.

Source link

Başa dön tuşu