GenelSağlık

Menarini, İstanbul üretim tesisi ‘Sıfır Atık’ belgesi aldı

Küresel ilaç firması Menarini’nin İstanbul’daki üretim tesisleri tüm şartları karşılayarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘Sıfır Atık’ belgesini aldı. Menarini Türkiye’den verilen bilgide, İtalya’nın en büyük ilaç şirketi Menarini’nin yılda yaklaşık 100 milyon kutu ilaç üretimini gerçekleştirdiği İstanbul’daki üretim tesisinin ilgili tüm düzenlemeler doğrultusunda çalışmalar yaptığı, teknolojik ekipmanlarında yenilemeler gerçekleştirdiği belirtilerek, “Kalite standartlarının en üst seviyede uygulandığı üretim tesisinde aynı zamanda atık oluşumunun önlenmesi ve azaltılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi” denildi.

Sıfır Atık belgesine hak kazanılmasına yönelik bir değerlendirme yapan Menarini İstanbul Fabrikası Direktörü Yılmaz Mesut, verimlilik ve atık oluşumunun azaltılmasına yönelik girişimlerinin devam edeceğini kaydederek, ayrıca çalışanlara yönelik bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları da yaptıklarını bildirdi. Topluma ve çevreye ilişkin sahip oldukları sorumlulukların farkında olduklarını vurgulayan Yılmaz Mesut, aldıkları “Sıfır Atık Belgesi”nin motivasyonlarını artırdığını anlattı.

Yılmaz Mesut, “Sıfır Atık Belgesi temel, gümüş, altın ve platin olarak işletmelere 4 farklı seviyede verilmekte olup, temel seviyeden en erken 12 ay sonra işletmeler diğer seviyelere geçiş yapabilmekte. Biz de Menarini’deki sürdürülebilirlik yaklaşımımız doğrultusunda adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz çünkü bu konuda en üst seviyeye ulaşmayı hedefliyoruz” görüşünü paylaştı.

Açıklamada, Menarini Türkiye’nin ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) ile yaptığı iş birliğinin sonucunda çevresel sürdürülebilirliğe önemli ölçüde katkı sağladığı, son 5 yılda 70 bin adet ağacın kesilmesini önleyerek, 17 milyon kw/h elektrik enerjisi, 109 milyon metreküp su ve 10 bin litreden fazla fosil yakıt tasarrufu yapılmasını sağladığı kaydedildi.

Sıfır Atık Belgesi, 2017’de hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına almayı, gelecek nesillere temiz bir Türkiye ile yaşanabilir dünya bırakma amacını taşıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen proje çerçevesinde Sıfır Atık Yönetmeliği kriterlerini sağlayan şirket ve kurumlara 5 yıl geçerliliği olan Sıfır Atık Belgesi veriliyor. Kuruluşlar bu belgenin alınmasından sonra takip eden 12 aylık süre içinde gümüş, altın ve platin sıfır atık belgesi için müracaat edebiliyor.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu