GenelSağlık

Nipah virüsü insanlık için çok tehlikeli bir salgına neden olabilirİngiliz Guardian gazetesi, %75’e yakın ölüm oranına sahip olan ve büyük bir pandemiye yol açabilecek potansiyeldeki Nipah adlı virüs hakkında bir bilimsel araştırma yayınladı. Hollanda merkezli Access to Medicine Foundation örgütü tarafından yürütülen çalışmaya göre, bilimsel adı Nipah henipavirus olan bu virüs %40 ila %75 arasında ölüm oranına sahip ve her an büyük bir pandemiye neden olma potansiyeline sahip. Bir sonraki salgın ilaca dirençli bir enfeksiyon olabileceği uyarısında bulunan Access to Medicine Foundation Yönetici Direktörü Jayasree K Iyer, “Nipah her an patlayabilir ve ciddi bir salgına neden olabilir” dedi.

Nipah nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, virüs belirtisiz seyredebilir, aynı zamanda ciddi solunum sorunları, beyin iltihabı, beyin ödemi ve %40 ila 75 arasında ölüm oranına yol açabilir. Nipah, insana yarasa ve domuzlardan ya da virüsün bulaştığı yemekten geçebiliyor. Hastalık ayrıca insandan insana geçiyor. Uzmanların sözlerine göre, virüsün doğal taşıyıcısı büyük yarasalar. The Guardian’ın haberindeki araştırmanın metninde, “Yeni salgın, ilaca dirençli enfeksiyondan kaynaklanacak” ifadesine yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü, tarafından Nipah virüsü insanlık için en tehlikeli virüsler listesine dahil edildi. Bu hastalığın tedavisi için bir ilaç veya aşı bulunmuyor. İlaç firmalarının henüz Nipah’a karşı ilaç geliştirme yönünde bir projesi de yok.

Nipah, ciddi solunum problemlerine ve beynin şişmesine neden olabiliyor ve salgının bulaşma şekline bağlı olarak %40 ila %75 ölüm bir oranına sahip. Uzmanlar genellikle meyve yarasalarında konaklayan Nipah virüsünün Bangladeş ve Hindistan’da yaşanan salgınlarda hurma suyu içmek nedeniyle oluştuğunu düşünüyor. Raporda, yeni koronavirüslerin küresel bir sağlık acil durumuna neden olma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda yıllardır yapılan uyarılara rağmen, ilaç endüstrisinin ve devletlerin Covid-19 pandemisine hazırlıksız yakalandığı belirtiliyor.Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu