ModaTasarım ve Koleksiyon

Paris Moda Haftası Sonbahar Kış Trendleri


Modanın başkenti Paris’te geçtiğimiz ay görücüye çıkan 2012 Sonbahar Couture koleksiyonlarını, podyumlardan bir kuğu misali geçen renk paletini ayrıntı ve akımlar üzerinden inceledik. Bilin bakalım yeni sezonda hangi trendler bizleri peşlerinden sürükleyecek?

1.Pastel ve Romantizm

Armani Prive

arm

Romantizm kelimesini duyduğunuzda aklınıza birbirinden farklı çiçeklerden gelen renklerin kokuları getirin ve hayal edin. İşte Armani’nin Couture koleksiyon markası “Armani Prive” bu sezon tam da bunu yaptı. Armani Prive’ın şovunu yaptığı Grand Palais’de havayı keskin bir lavanta kokusu kapladı. Armani Prive Koleksiyonu’nun tasarımını yapan Giorgio Armani’nin düşük omuzlu üstleri ve akıcı kumaş pantolonlardan oluşan takımları, tasarımını Philip Treacy’nin yaptığı siyah bereler ile üniforma havasına büründü. El işçiliği ile geleneksel tasarım ilkesini bir araya getiren gündüz couture tasarımcıların iş birliği ile karşımızdaydı.

Valentino

arm2

Valentino podyumlarından ise pamuk helva arabalarından yükselen, buram buram kokup davetkar bir hava yaratan yanık şeker kokusu geliyor. Valentino moda evinin kreatif direktörleri Maria Grazia Chiuri ve Pier Paolo Piccoli yeni sezon couture koleksiyonu için el ele verip ilham vermesi için 19. yüzyıla geri döndüler. Omuzlardan kayan volanlı elbiseler, organze ile iş birliği yapan ipeğin altındaki bedenler… Valentino podyumlarında her model narin ve asil bir güzel edasındaydı.

Giambattista Valli

arm3

Giambattista Valli podyumlarından ise sararmış çimlere yağıp onları dirilten bir yağmurun kokusu sinmişti. Valli kumaşlarında büyük açan çiçekler, hacimli bir yumaş şeklini almış volanlar ve tasarımcı Giambattista Valli’nin hayal ettiği Peri masalı yer alıyordu.

2.Beyazın Gerçekliği

arm4

Renklerin en temizi ve masumu beyaz yeni sezon couture koleksiyonları arasında Versace podyumlarında açılışı Chanel podyumlarında ise kapanışı yaptı. Chanel podyumlarında boy gösteren model Lindsey Wixson’ın göz dolduran Chanel kapanış kostümü kar beyazıydı. Model Wixson’ın Versace podyumunda giydiği couture trençkotu ise fildişi rengine yakındı.

arm5

Model Kasia Strauss’un Versace defilesinde boy gösterdiği PVC kaplı şeritlerden elbisesi bedeninin tamamını sararak neredeyse bir korseye dönüşmüştü. Yürürken havalanan uzun beyaz tüller ise elbisenin etekleri ıslakmışçasına bir görünüme sahipti. Versace markasının güçlü ve seksi kadın imajı elbette sıradan bir tülün romantizmine teslim edilemezdi. Bu yüzden dikkat çekici olmalıydı.

arm6

Ritz Paris’te sunulan Versace şovu L’Espadon’da verilen bir akşam yemeği ve disco partisi ile haftanın hakkında en çok konuşulan organizasyonlarından biri oldu.

Chanel’in couture şovu ise Grand Palais’de 70 senedir kapıları kapalı olan Salon d’Honneur’de gerçekleşti. Chanel’in tasarımcılığını yapan Kral Karl Lagerfel yeni sezonda markanın kadınları 1940’lı yılların siluetlerine döndürmeyi hayal etmişti. Lagerfeld’in 2012 2013 sonbahar kış koleksiyonu zamansız ve heyecan veren “yeni vintage akım” üzerine kurulmuştu. Tüvit üzerine binlerce saatte elde işlenen nakışlar hatta döpiyesler bile moda evinin yüksek couture geleneğini devam ettiriyordu.

3.Boncuk Yansıması

Yeni sezonda hayal gücü ile birleşen el emeği en büyük alkışı hak ediyor. Çünkü couture modasının yaşan kaynağı olan payet, boncuk ve taşların hepsi kıyafetlerin üzerine el ile işleniyor. Hollandalı asıllı tasarımcı Iris Van Herpen ise yeni sezon için elbiselerine bakır payetler ile ışık getirdi.

arm7

Elie Saab’ın “Konstantinopol’ün Uyanışı” adını verdiği yeni sezon koleksiyonunda ise Bizans ihtişamı, organze, ipek jakar ve dantel ayrıntılar üzerine tek tek işlenen binlerce boncuk ve kristaller ile yorumlanmıştı.

arm8

 İşlemeler ve formların Osmanlı desenleri ile buluştuğu, bir tasarı Rönesans dönemine dönük tasarımları ile Türk tasarımcı Dilek Hanif ise sanki gece mavisinden çıkıp gelmişti şova. Şovun ardından ise Hanif; “Bu sefer kaftanı Avrupalılara kaptırmadık.” dedi.

4.Tüller ve Perdeler

arm9

Moda şovlarının bitmesine doğru podyumda yürüyen modellerin yüzlerini tülle örtmek sanki couture haftasında olabilmek adına koyulmuş tek koşuldu. Alexis Mabille ise tülü tüm koleksiyonuna yaymıştı. Deniz kızlarını akıllara getiren formlarda ve bütün hacimleri ile hem etek uçlarındaydı hem de yüze yakındı Alexis Mabille’nin tülleri.

arm10

Rus moda ikonu ve couture giyim koleksiyoncusu Ulyana Sergeenko ise ilk kez tasarımcı olarak katıldı Paris Couture Moda Haftası’na… Uzun askeri yeşil paltolar ile ülkesi Rusya’ya gönderme yaptığı şovunun parlayan yıldızı da yine Rusya’dan geldi. Tasarımcı Ulyana Sergeenko’nun yakın arkadaşı olan Natalia Vodianova saçlarında kızılcıklar, yüzünde ise siyah tülden bir duvakla Sergeenko’nun şovunu kapadı.

arm11

Vee Raf Simons Dior’da… Raf Simons’un Christian Dior için hazırladığı couture koleksiyonun tanıtımının yapıldığı şov mekanı farklı sahnelere ayrılmıştı. Sarı bir odada mimoza, beyaz odada orkide, mavi bir odada ise hezaran çiçekleri vardı. Jil Sander markası için hazırladığı övgüyü sonuna kadar hak eden “Couture Trioloji” adlı koleksiyonunun ardından Simons ilk ismini tarihe yazdıran, gerçek couture koleksiyonunu Dior için tasarladı. Dior’un kapanış geçişinde ise modeller yüzleri Stephen Jones’un tasarımını yaptığı renkli tüller ile alkışlar arasında Dior podyumundaydı.

5.Podyumlarda Esen Etnik Rüzgar

arm12

2012 2013 Sonbahar Kış couture koleksiyonu adına bambaşka bir Givenchy çıktı karşımıza. Siyah, zarif, küçük elbiseleri ile hafızalarımıza kazınan, moda dünyasında nam salan Givenchy’nin adı yeni sezon koleksiyonunda çingeneler ile beraber anılmaya başladı. Givenchy’nin kreatif direktörü Riccardo Tisci’nin etnik bir rüzgar estirdiği Givenchy Haute Couture koleksiyonunda ilham kaynağı çingenelerdi. Siyah ve kırmızı boncuklar, püsküllü pelerinlere mozaik usuülü ile tek tek ve özenle işlenmişti. Koleksiyonun tanıtımının yapıldığı açık hava koleksiyonunda ise poz veren siyahi model yakından bakıldığında sanat eserinden farkı olmayan bu pelerin içerisinde üzeri jarsey altı ise kadifeden yapılmış bir tulum giymişti.

arm13

Jean Paul Gaultier’in podyumunda ise bir buçuk saatlik bir gecikme ile olsa da maskülen siluetlere bürünmüş, güçlü ve sert Gaultier kadınları geçti. Gaultier modeli Alana Zimmer 1920’li yılların Art Deco akımından günümüze kadar izler taşıyan transparan elbisesi ile Afrikalı yerli bir kabile eşinin karısını andırıyordu. Jean Paul Gaultier Koleksiyonunun genel görünümüne bakarsak kendi markası için tasarım yapan şanslı adam Gaultier’in Navajo kabilesinin savaşçı lideri Manuelito olduğunu ve oradaki yaşamını podyuma öylesine gerçekçi yansıttığını söylemek mümkün…

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu