ModaTrendler

PEMBE, BİR MODA TARİKATICoşkunun, mutluluğun, saflığın, masumiyetin, ümidin ve elbette aşkın simgesi pembe… Bazı zamanlar onu çocuksu bulsak bile aslına bakarsanız oldukça güçlü bir renk. Çünkü seven çok sever sevmeyen ise hiçbir zaman sevmez pembeyi. Kimilerine göre tam bir çocuk rengidir kimilerine göre oldukça kadınsıdır. Bazısı ise ciddi bir tavır sergilemek için kullanır pembeyi.

 

CHAN

CHANEL RESORT

Yeni sezonda ise aklınızdaki pembeye ait herşeyi silmeye hazır olun. Uzun zamandır iddialı kadın trendine kafayı takan bu yüzden de saflık ve çocuksuluk kelimeleri özdeşleşen pembeye burun kıvıran moda dünyası yeni sezonda yepyeni bir yüzle karşımıza çıkıyorlar. Bu yeni sezon pembe ise hem oldukça güçlü hem de oldukça iddialı…

CHAN1

BURBERRY PRORSUM

Sezonun renk trendleri özellikle kış mevsiminin soğuk havalarında siyah ve benzeri renklerini giymeyi sevenler için oldukça heyecanlı olacağa benziyor. Genellikle ilkbahar yaz aylarıyla arasında bağlantı kurulan canlı renklerden en şaşırtanı ise kış mevsimi ele geçiren pembe ve tonları… Pembe denildiğinde ise aklınıza başta cart pembe gelmesin hemen! Elbette Chanel ve Balmain gibi cart pembeleri koleksiyonunun baştacı edenler var. Celine, Rochas ve Carven ise daha çok uçuk pembeleri tercih eden markalar arasında yer alıyorlar.

CHAN2

MIU MIU

Aslına bakarsanız pembenin gelecek oluşu taa geçtiğimiz sezonlardan belliydi. Neden derseniz Raf Simons’un yeni sezon Jil Sander koleksiyonu adına hazırladığı kıyafetlerin neredeyse 2 yıllık bir geçmişi var. Ancak moda dünyasının ikonları bir zamanlar oldukça hanım hanımcık, masum ve çocuksu bulduğu bu renge yeni yeni alışmış görünüyor. Çünkü sezonda pembe rengin tonu açıldıkça kesimleri de büyüyor ve kıyafetlerin kesimleri keskin bir hal alıyor. Senelerdir minimalist stilin güzelliklerinden faydalanan kadınlar bile uçuk pembe tonlarındaki bu güzel parçalara hayır diyemiyorlar.

CHAN3

BALMAIN

CHAN4

JIL SANDER

Lüksle hızla değişen moda dünyasını, şık giyimle salaşı, feminenle masküleni bir arada kullanmaya oldukça alışık olan moda dünyası XXL paltolar ve bol kesimli pantolonlar şeklinde karşımıza çıkan pembenin de fanatikleri arasında sayılmaya adaylar… Moda dünyasında oldukça benimsenen bu rengin bu denli hızlı bir şekilde hayatımıza girmesinin bir başka nedeni de kesinlikle erkekler… Pembe erkek kazakları, çorapları ve hatta pantolonları… E erkekler bile pembeyi bu şekilde rahat giyebiliyorlarsa biz neden kullanamayalım ki? O yüzden de siyahların arasından pembeyi tercih ederek sivrilin yeni sezonda!

chan5

PIERRE BALMAIN

YENİ SEZONDA KIZLAR DA PEMBE ERKEKLER DE PEMBE!

chan6

Bilirsiniz birinin kız çocuğu olacağı duyulduğu gibi pembelerin şenliği yaşanır evde ya da erkek çocuğa mavi kıyafet götürmek adettendir. Bu adet ise 20.yüzyılın başlarına dayanıyor. Çünkü tarih 19. Yüzyıl boyunca kız ve erkek çocuk hiç farketmez beyaz giydirilen bir dönem… Beyaz giydirilmesinin sebebi de bebek- çocuk kıyafetlerinin sıklıkla yıkanmaları ve renklilerin bu işleme beyazlar kadar dayanamamasından kaynaklanıyor.

chan8

Mavi ve pembe ise yıkandığında solmayan kimyasal boyaların bulunmasıyla kız erkek ayrımına dahil oluyor. Kız çocukların pembeye uygun görülmesi ilk kez “Küçük Kadınlar” kitabında Amy’nin Daisy’ye pembe ikiz kardeşi Demi’ye ise mavi kurdele takmasıyla hayatımıza giriyor. Bu ayrım 1940’lı yıllara çok benimsenmiyor. Çünkü çoğu insan o zaman pembenin güçlü bir renk olduğunu bu yüzden erkeklere giydirilmesi gerektiğini düşünüyor. Mavi ise bu insanlara göre daha zarif bir renk olduğu için kızlara yakıştığını düşünüyor. Ayrıca pembe kan ve kavga gibi sembollerle özdeşleştiriliyor. 1950’ye gelene kadar tartışmalar devam etse de bu yıldan sonra pembe kızların sembolü olarak karşımıza çıkıyor.

DOĞANIN EN GÜZEL RENGİ

chan7

Japonya’nın simgesi olan Kiraz Ağacını bilir misiniz? Bu çiçekler Japonlar tarafından romantizmin doğaya yansıması olarak kabul ediliyor. Kiraz ağacının çiçek açtığı süreye ise “Sakura Zensen” deniyor ve bu sure Japonya’da günler süren festivaller eşliğinde kutlanıyor. Yeni başlangıçları da temsil eden bu çiçeğin doğa olayına tanık olmaya her yıl dünyanın dört bir yerinden yüz binlerce yabancı turist geliyor.

PEMBE PEMBE GÖNLÜM SENDE

chan9

 

En çok bilinen pembe otomotiv kimin desek hiç şüphesiz Elvis Presley dersiniz. 1955 yapımı 60 serisi Cadillac bugün bile Graceland Müzesi’nde görenleri kendine hayran bırakıyor. Daha önce de pembe Cadillac kullanan Presley; ilk pembe arabasını annesi için almış ancak o kullanamayınca da kendisi kullanmaya başlamıştır.

chan10

NICKI MINAJ

“Kendimi pembe rujsuz hiç hatırlamıyorum açıkçası artık böyle birşeyi hayal de edemiyorum. Birkaç gün sürmeden belki idare edebilirim ama dünya üzerinde pembe ruj diye birşey kalmasaydı o zaman kesinlikle hiçbir işe yaramaz biri olurdum.”

chan11

MILEY CYRUS

“Pembe sadece bir renk değildir. Pembe bir tavır ve duruştur.”

chan13

CHRISTIAN DIOR

Pembe ruj en az kırmızı kadar dikkat çekici ve göz doldurucur. Üstelik cildinize de taze bir duruş kazandırır.

NEDEN PEMBE?

chan12

Neden pembe diye düşündünüz mü hiç? Beyaz ve kırmızının birleşiminden ortaya çıkan pembe çoğu zaman kırmızının bir tonu olarak kabul ediliyor. İsmini İngilizce “pink (pembe) “ olarak ilk defa 17. Yüzyıl da aynı isimli çiçekten, pembe beyaz bir karanfil türü olan pink’ten alıyor. Pembenin aşk ile beraber anılması ise ilk defa 1884 tarihli “Çiçeklerin Dili” kitabına rastlıyor. Kitapta pembe karanfilin anlamının bir kadının aşkı olduğu yazıyor. Avrupa dillerinde ise pembe daha çok gül ile beraber rose ya da rosa kelimeleri ile anılıyor.

chan14

AUDREY HEPBURN

“Pembeye bütün kalbimle inanıyorum. Gülmenin en iyi kalori yakıp zayıflama yolu olduğuna inanıyorum. Öpüşmeye daha fazla öpüşmeye inanıyorum. Her şey en kötü göründüğünde güçlü olmaya inanıyorum. Mutlu kızların dünyanın en güzel kızları olduğuna inanıyorum. Yarının yepyeni bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Evet, ben mucizelere inanıyorum.”

BÜROKRASİ PEMBE SEVER!

chan15

CASA ROSADA (PEMBE EV)

Pembe bir bina görmeniz çok mümkün değil biliyoruz çünkü bu renk mimari de aslında çok fazla tercih edilmiyor. Pembe rengin altın çağını yaşadığı 18. Yüzyılda ise Avrupa’da pastel pembe malikaneler ve kiliseler inşa edilmiş. Günümüzde ise mimaride pembenin kullanışı daha çok binaya farklı bir hava vermek ve dikkat çekmek oluyor. Buenos Aires’teki Casa Rosada (Pembe Ev) Arjantin devlet başkanının resmi konutu ve başbakanlık ofisi olarak kullanılıyor. Türklerde ise pembe renk eski Türk mimarisinde oldukça fazla tercih edilen bir renk… Çok sayıda pembe köşk bulunuyor, özellikle bürokrasinin yapılarında öne çıkıyor pembe. Yalnızca Ankara’da 2 adet pembe köşk bulunuyor. Biri Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin bir parçası olan bir yapı diğeri ise 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün yaşadığı ve halen müze olarak varlığını sürdüren yapıdır.

MODA TARİKATI

chan16

“Sapeler” hiç duydunuz mu bilemiyorum ancak Sapeler havalı ve zarif insanlardan oluşan bir moda tarikatı… Bu tarikat Kongo’da yer alıyor. Ülkelerinde sefalet, açlık ve çatışmalar olmasına karşın giyim kuşamlarına oldukça önem veriyor bu grup. Ve kendilerini bir “stil tarikatı” olarak nitelendiriyorlar. Sapelerin renkli giyimlerini oluşturan elbette belli başlı kurallar bulunuyor. Sape üyeleri parlak renkler giymekten kaçınmıyor. Aksine onlara göre bir insan ne denli dikkat çeker yaşadığı ortamla ne kadar tezat oluşturursa onlar için o kadar iyi!

chan17

Sapelerin stilini oluşturan unsurlar:

-Pembe şapka, pembe ayakkabı ve pembe aksesuarlar.

-Bir kıyafette 3 farklı renk ya da ton uyumlu bir şekilde kullanılmalı.

-İlginçlik unsuru hiçbir zaman zarafeti geri planda bırakmamalı.

-Aksesuarlar anahtar parçadır. Kravat, papyon, şapka, gözlük, puro, cüzdan ve saatsiz Sape olmaz.

Source link

Başa dön tuşu