GenelSağlık

Pfizer soğuk zinciri test ediyor: ‘Pilot aşı dağıtımı’ başlatıldı


Amerikan ilaç firması Pfizer, Alman firması BioNTech ile geliştirmekte olduğu aşının soğuk zincir kırılmadan tedarik edilebilmesi için bir pilot program başlattı. ABD’nin dört eyaletinde, aşının -70 derecelik soğuk zincir bozulmadan dağıtımı için bir model çıkarılacak. Alman firması BioNTech ile birlikte geliştirmekte olduğu korona virüsü aşısının yüzde 90 üzerinde etkili olduğunu açıklayan Amerikan ilaç firması Pfizer, aşının soğuk zincir bozulmadan tedarik edilebilmesi için şimdiden bir deneme programı başlattı. Pfizer, -70 derecenin altında depolanması gereken aşının, farklı yerlere nasıl ulaştırılacağının simülasyonunu yapacak.

Buna göre, ABD’nin Rhode Island, Teksas, New Mexico ve Tennessee eyaletlerinde olası dağıtım sorunlarının tespit edilebilmesi için pilot bir program yürütülecek. Bu dört eyaletin, yüzölçümü, nüfusun çeşitliliği, altyapı ve kırsal bölgelere ulaşılması gibi açılardan çok farklı olmaları nedeniyle seçildiği belirtildi.

Şirketin açıklamasında, “Bu aşı tedariki pilot çalışmasından, etkili Covid-19 aşı programları yürütülmesi açısından diğer Amerikan eyaletlerine ve uluslararası hükümetlere model olacak sonuçlar elde etmeyi umuyoruz” denildi. Pfizer, aşının nihai onayı alıp dağıtımına başlanması halinde deneme yapılan eyaletlere öncelik verilmeyeceğini vurguladı.

Pfizer/BioNTech aşısının korona virüsüne karşı yüzde 90 oranında etkili olduğu geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Ancak Pfizer’in aşısının -70 derecede tutulması gerekliliği, aşının tedarik zinciri için ayrı bir hazırlık gerekliliğini doğurmuştu. Amerikan firması Moderna da dün, kendi aşı adayının yüzde 94.5 oranında etkili olduğunu duyurdu. Bu aşının aşırı soğuk depolama gerektirmediği belirtildi.Kaynak:GazeteDuvarSource link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu