GenelSağlık

Pfizer Türkiye ve Bilim Kahramanları Derneği’nden Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi

Çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlayan Bilim Kahramanları Derneği ile hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler için bilim kazanacak anlayışıyla çalışan biyofarma şirketi Pfizer Türkiye, Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi’ne imza attı. Merak duygusunun ve soru sormanın yoğun olarak yaşandığı dönemde gençlere bilim sevgisini aşılamak, bilim insanlarıyla birebir diyalog geliştirerek onların merak duygularını beslemek, soru sormaya teşvik etmek ve geleceğin bilim insanları olmaları noktasında çevreleriyle birlikte onlara ilham olmak amacıyla hayata geçen projede gençler bilim insanlarıyla online ortamda bir araya gelecek.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek buluşmalarda ilk etapta Türkiye çapında 10 ilden; 14-18 yaş aralığındaki 600 lise öğrencisi ve 40 öğretmenin, 40 bilim insanı ile buluşması hedefleniyor. Ayrıca 20 sivil toplum gönüllüsü de projeye katkı sunacak.

Bilim insanları ile gençleri bir araya getirecek sürdürülebilir bir köprü kurmak ve bilim insanlarıyla birebir diyalog geliştirerek gençlerin merak duygularını beslemek, aynı zamanda geleceğin bilim insanları olmaları noktasında çevreleriyle birlikte onlara ilham olmak amacıyla Bilim Kahramanları Derneği ve Pfizer Türkiye iş birliğinde “Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi” başladı.

14-18 yaş aralığındaki lise öğrencisi gençlerle bilim insanlarını bir araya getirecek online bilim etkinliklerinden oluşan proje, online ortamda bir dizi etkinlikten oluşuyor. Projenin duyurularından haberdar olmak için Pfizer Türkiye, aynı zamanda Bilim Kahramanları Derneği sosyal medya hesapları takip edilebilir.

İlk etapta hedef 600 lise öğrencisine ulaşmak

Lise öğrencileri ve bilim insanlarıyla birlikte gerçekleşecek buluşmalarda;

  • Lise öğrencilerine bilim insanlarının çalışmalarını tanıtmak, bilimsel tasarım süreçlerini deneyimleme fırsatı vermek,
  • Katılımcıların bilim insanlarının çalışma alanları hakkında bilgi edinmesi, ardından bilimsel sorularla karşılaşarak hipotez oluşturma, hipotezi test etme aşamaları için evdeki malzemelerle deney düzenleme ve konuyla ilgili kendi sorularını sorma beceri ve deneyimlerini edinmelerini sağlamak,
  • Bilim insanlarının kendi çalışmalarını üniversite ve öncesi yaş grubuna uygun şekilde aktaracak, etkileşimli bir etkinlik ortamı yaratmak hedefleniyor.
Proje kapsamında gerçekleştirilecek buluşmalarda ilk etapta 14-18 yaş aralığındaki 600 lise öğrencisi ve 40 öğretmenin, 40 bilim insanı ile buluşması hedefleniyor. Ayrıca 20 gönüllü de sürece katkı sunacak.

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi hakkındaki görüşlerini paylaştı: “Bilim Kahramanları Derneği olarak 10’uncu yaşımızı kutladığımız bu özel senede gençleri bilimle buluşturacak yeni bir projeye başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir bilim insanı olarak bilimin toplumsal sorunların çözümündeki rolüne vurgu yapmak isterim. Bilim, farklı dallarıyla insanın, yaşamın ve gezegenin daha iyi olma çabasına katkı sunar.

Bu anlamda Bilim Kahramanları Derneği olarak geleceği şekillendirme gücüne sahip gençlerin bilimle buluşmasına ve dünyayı olduğundan daha iyi hale getirmek için emek vermesine ilham olmanın çok değerli olduğuna inanıyoruz. Gençleri bilim insanları ile bir araya getirme gayesiyle hayata geçirilen Bilim Gençlerle Kazanacak projesinin bu ilhamın nesiller arasında yayılmasını sağlayacağını düşünüyoruz. Nitekim bilim ve araştırmaya duyulan merak, nesiller arasında kurulan köprünün temelini oluşturacaktır. Çok değerli paydaşımız Pfizer ile birlikte büyük bir heyecanla başlattığımız projenin bilime duyulan ilgiyi toplumun her kesimine yayacak itici güç olmasını diliyorum.”

Bilim Gençlerle Kazanacak

Proje ile ilgili Pfizer Türkiye Genel Müdürü M. Cem Açık şunları söyledi: “Fikirler yaşamları değiştirme gücüne sahiptir. Gerçekten özel olduklarında yaşamları kurtarabilirler. COVID-19 ile mücadelede de aşı ve tedavi gelişimi, hepimizin umudu ve tüm dünyada yürütülen ortak çalışmaların öncelikli hedefi oldu. Bu nedenle bilim insanlarımızı ve onların geliştirdiği değerli fikirleri korumanın önemini bu dönemde çok daha iyi görmüş olduk.

Pfizer Türkiye olarak biz, bilim kazanacak diyerek hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler amacıyla çalışıyoruz. Biliyoruz ki bilim dolayısıyla insan yaşamı, geleceğimizi temsil eden gençler olmadan kazanamaz. Bu nedenle Bilim Gençlerle Kazanacak projesini hayata geçirdiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Projenin her geçen yıl daha fazla gence ve bilim insanına dokunarak büyümesini, geleceğimize ilham olmasını temenni ediyoruz.”

Bilim Kahramanları Derneği Hakkında:

Bilimsel farkındalığı ve bilimsel düşünme becerisini toplumun her kesimine yaymak için yola çıkan Bilim Kahra-manları Derneği, özellikle çocuk ve gençleri erken genç yaşta bilimle buluşturma gayesiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar sayesinde Bilim Kahramanları Derneği, bilimle iç içe olan çocukların ve gençlerin becerilerini geliştirmenin yanı sıra “duyarlı dünya vatandaşları” olarak yetişmesini sağlamaktadır.

Dernek ayrıca, sürdürebilirlik üzerine çalışmalar yaparak günümüz sorunlarına da somut çözümler üretmektedir. 21. yüzyılın getirdiği yenilik ve zorluklara karşı yaratıcı ve hızlı çözümler üretebilen, sorgulayan ve değişimlere karşı adaptasyon yeteneği yüksek bireyler yetiştirmenin önemine her daim vurgu yapan Dernek, sivil toplum, özel sektörü ve kamu sektörü ile çeşitli iş birlikleri geliştirmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından Derneğe destek veren gönüllüler sayesinde her yaştan bireyi çalışmalarının kapsamına dahil etmektedir. https://www.bilimkahramanlari.org/

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu