Güzellik

PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER


Hayatın bazen karşımıza neler çıkaracağını bilemeyiz. Bununla birlikte ne zaman nerede başımıza ne gibi olayların geleceğini de… Bu olaylar bazen bahsi bile kötü olsa da yüzümüzdeki yaralar yanıklar ve izler gibi kalıcı olumsuzluklara sebep olabilir. Bu durumda da bir çoğumuz estetik ameliyat ile yüzümüzün daha güzel görünmesi için bir takım yollara başvururuz. Ancak aslına baktığınızda çoğu zaman estetik ameliyata gerek kalmamaktadır. Farklı kapatıcı yöntemlerle kalıcı olan bu iz yara ve yanıklar yok edilebilmektedir. Ancak bunlar geçici yöntemlerdir.

Estetik ameliyat ile bazen yüz hatlarımızda değişiklikler meydana geldiğinden ilerleyen zamanlarda bizlere sıkıntı verebilmektedir. Eğer çok fazla sizi rahatsız etmeyen durumlar söz konusu ise; bu durumda farklı kozmetik ürünleri ile de geçici olarak bu hasarlar kapatılabilinir. Bunlara yönelik olarak firmalar farklı kozmetik ürünleri üretmektedirler. Bunlara örnek olarak; fondoten, kapatıcı ve pudra en başta gelen ürünlerdir. Farklı markaların yer aldığı bu ürünler içerisinde en çok kullanılanılanı ve tercih edileni cildi besleyici ve özellikle de uzun süreli kalıcı olup; akmayanlarıdır. Bu sebeple de firmalar kalıcı kozmetik ürünlerine bugünlerine daha fazla önem vermekte ve bu yönde üretim yapmaktadırlar.

Bu durum kuaför ve güzellik salonlarına da yansımıştır. Şöyle ki; kalıcı makyajlar moda olmakta ve insanlar daha çok bunları tercih etmektedirler. Çünkü çoğu zaman hepimizin problemi olan akan fondoten ve kapatıcı gibi ürünler bizlere sıkıntı vermektedirler. Yazın gelmesiyle de ısınan havalarla makyajımız çoğu zaman gün içerisinde bozulabilmekte ve sürekli tazelenmesi gerekebilmektedir. Bu da sürekli olarak makyajın yenilenmesi ve vakit kaybı demektir. Bu durumu çoğu zaman yaşadığımız için firmalar buna bir çözüm getirmek amacıyla kalıcı fondoten, pudra ve kapatıcıları üretmeye ağırlık vermektedirler. Bu durum kuaförlere ise bu ürünlerin kullanıldığı kalıcı makyaj uygulamaları ile yansımıştır. Örneğin farklı kalıcı makyaj türleri uygulanmaktadır. Bunlara iğne ile enjekte edilen makyajlardan porselen makyaja kadar bir çok örnek sıralanabilir.

Bu makalemizde porselen makyaj konusuna ağırlık vermek istiyoruz. Şimdi elimize bir mercek alalım ve porselen makyajın detaylarına doğru bir yolculuğa başlayalım. Öncelikle porselen makyajın altyapısında her makyajda olduğu gibi fondoten ve kapatıcı bulunmaktadır. Ancak porselen makyajda kullanılan fondoten porselen makyaja özeldir. Bu fondöteni piyasada üreterek; satışa sunan bir kaç firma bulunmaktadır. Bunlarla birlikte özellikle yara ve izleriniz üzerinde çok etkili bir kapatıcıdır. Bu fondotenin özellik olarak diğer fondotenlerden farklı ise; daha mat ve yoğun olmasıdır. Yani sadece fondöteni sürerek dışarı çıktığınızda mat ve suni bir görüntü verebilirsiniz. Kapatıcı ise diğer makyaj uygulamalarında kullanılan kapatıcılardan olabilir. Ancak burada hem porselen makyaj için hem de diğer yapacağınız makyajlar için bir uygulama detayını vermek istiyoruz. Bayanlar olarak bir nebze hormonlarımızın farklı olması ve belirli yaşlarda cilt üzerindeki etkileri ile karşılaşmaktayız. Bunlardan bir tanesi de ağız ve burun kenarlarında kızarmalara sebep olmalarıdır. Bu bölgeleri kapatıcı ile kapatmanız oldukça önemlidir. Çünkü porselen makyajın asıl hedefi cilt hatlarınızı ve doğal güzelliğinizi ortaya çıkarmaktır. Bu yüzden de pürüzsüz ve kusursuz bir cilt temel hedeftir. Kapatıcı uygulamasını gözaltlarınıza da yaptıktan sonra pudra uygulamasını gerçekleştirmelisiniz. Burada kullanılan diğer makyaj uygulamalarında kullanılan pudradan farklıdır. Daha ince tanecikli ve daha açık renklerde ya da şeffaf pudradır. Taş pudra da denilen bu pudra porselen makyajın vazgeçilmezidir.

Cildinizin kusursuz ve pürüzsüzlüğü de sağlandıktan sonra tonlamalara geçebiliriz. Ancak dilerseniz uygulamaları burada sonlandırarak cildinizin sadece doğal hatlarını ve güzelliğini koruyabilirsiniz. Tek bir detay daha vardır ki; o da porselen makyaja özgü spreydir. Bu sprey cildinize mat ve suni bir görüntü veren ve çok yoğun olarak uygulanan bu işlemlerin ardından cildinize parlaklık kazandırarak porselen görünümü verecektir.

Daha da güzel olmak istiyorum. Canlı renklerle yüzümü güzelleştirmek istiyorum diyorsanız da bu durumda tonlamalar ve renklendirmeler ile makyajınıza devam edebilirsiniz. Ancak porselen makyajdaki kural spreyin en son sıkılmasıdır. Çünkü sıkılan sprey cildinize makyajın oturmasını ve kalıcı olmasını sağlar. Aynı zamanda da parlaklık verir.

Porselen makyajı özellikle özel günleri olanlar ya da düğün ve nişan törenleri olanlar tercih etmektedirler. Özellikle sanatçıların kullandığı bir makyaj türü olan porselen makyajın özelliği kameralara ışık altında harika bir görüntü vermesidir. Bu makyaj türü şarkıcı İzel ile daha da meşhur olmuştur. Bu yüzden de sanatçı makyajı olarak da nitelendirilmektedir.

Bunların yanı sıra yaz aylarının modası olan pudra ve açık pembe, mavi, yeşil ve sarı tonları ile de cildinizi renklendirebilirsiniz. Bir detay daha vermek istiyoruz ki; uygulanan göz farları ıslak olarak uygulanmalıdır. Göz kapaklarınızın üstünde daha kalıcı olacağından ıslak uygulama yapılmaktadır.

Yaz gelinlerinin de oldukça fazla tercihi olan pembe tonları porselen makyajla birleşince porselen bir bebek gibi olabilirsiniz. Daha çok ışık altında güzel görüntü vermesi sebebiyle akşam vakitlerinde tercih edilen bu makyaj gündüz vakitlerinde de oldukça fazla tercih edilmektedir. Çünkü kalıcılığı ve kameralara vermiş olduğu görüntü ile tercih sebebi olmuştur. Hemen her kuaför dükkânında yapılan porselen makyajın yine aynı yerde çıkarılması önerilmektedir. Çünkü çok yoğun uygulanmaktadır. Sizi biraz uğraştırabilir. Uygulamasının da profesyonel bir makyöz tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü porselen makyaj hata götürmemektedir. Yanlış yaptığınız takdirde çok yoğun uygulanan bu makyajı sil baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Porselen makyajın kuaför ve güzellik salonlarındaki fiyatı ortalama 500 TL’dir. Bu fiyat başlangıçta çok fazla gelebilmektedir. Ancak tüm günü sorunsuz ve mutlu bir şekilde tamamlamanız için biçilmez kaftandır. Çünkü düğün günü uğraştığınız şeyin makyajınızdan ziyade eşiniz ve misafirler olması daha doğrudur. Bu yüzden de verilen paraya değmektedir. Sürekli olarak makyaj tazelemek yerine bir kere yaptırıp tüm gün rahatlıkla kendinize yönelebilirsiniz.

Porselen makyajın tüm detayları bilinmemektedir. Özellikle güzellik ve kuaför salonlarında yapıldığından uygulama etaplarındaki asıl püf noktalarını bilen makyözlerdir. Bu yüzden bilindiği kadarıyla halk arasında da ürünler temin edilerek uygulanmaktadır. Basit olarak da yapılabilen porselen makyaj için yine de bir uzmanın elinin değmesi gerekmektedir. En azından bir uzmandan uygulama etapları daha detaylı olarak öğrenilmelidir.

Porselen makyaja özel olan ürünler bir kaç firma tarafından distribütörlük yoluyla satılmaktadır. Siz de bu ürünleri temin ederek kusursuz bir yüze sahip olabilir ve sürekli makyaj tazelemek zorunda kalmayabilirsiniz. Sprey ise distribütörlerden ziyaden daha çok kuaförlerde bulunmaktadır.

Ne de olsa bayanlara özgü olarak hepimizin geçmişten bugüne kadar en çok istediği şey güzel olmaktır. Porselen makyaj ile porselen bebek gibi güzel bir görüntüye ve kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. En özel günlerinizde en güzel siz olabilirsiniz. Ancak bir miktar kesenin ağzını açmak gerekmektedir. Ne de olsa her şeyin bir bedeli vardır. Güzellik dolu günleriniz olsun.

Source link

Başa dön tuşu