Güzellik

PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARIYıllar boyu Afrodit gibi denmesinin bir sebebi var sanırım. Bu da güzelliğin ve kusursuzluğun her bayanın isteği olması. Bir düşünsenize günlük hayatınızı. Mutlaka düzenli ve tertipli görünmek isteriz her şeyden önce. Çünkü karşı tarafa verdiğimiz imaj bizim için önemlidir. Aslında benliğimizin bir yansımasıdır karşı tarafa hissettirdiklerimiz ve verdiklerimiz. Bayanlarda bu durum özellikle güzel olma isteği ile olarak kendini göstermektedir. Bunlarla birlikte bayanların en önem verdikleri şeylerden bir tanesi de kusursuzluktur.

En fazla gün içerisinde görülen yüzümüzdür. Bu yüzden de bayan olarak yüzümüzün kusursuz ve cildimizin pürüzsüz olmasını isteriz. Bunun için de çeşitli kozmetik malzemeleri ile kusurlarımızı kapatırız. Aslında vücudumuzun tüm bölgesi için çeşitli kapatıcılar ve makyaj hileleri bulunmasına rağmen en fazla rağbet edilen yüz bölgesidir. Aynaya baktığımızda kaşlarımız, gözlerimiz ve kirpiklerimizin yanı sıra yanaklarımız ve dudaklarımız bizim için kusursuz olmalıdır. Aslında insanın kendisine bakması yine kendisine olan saygısını gösterir.

Şimdi gelin birlikte bu püf noktalarından bazılarına bakalım. Bayanlar olarak kullandığımız birçok kozmetik malzemesi bulunmaktadır. Bunlar arasında rujlar, pudralar, fondötenler, göz kalemleri ve rimeller gibi bir çok ürün bulunmaktadır. Her sene makyaj trendleri ve renk seçenekleri de farklılaşmaktadır. Öyle ki günlük yapacağınız makyaj ile özel günlerinizde yapacağınız makyajlar arasında bile birçok farklılık bulunmaktadır. Renkler ve tonlar ne olursa olsun önemli olan altta bulunan cildimizin en güzel şekilde görünmesi ve yüz hatlarımızın ortaya yine en güzel şekilde çıkarılmasıdır. Bunun için de doğal güzelliği ön plana çıkartacak bir makyaj stili geliştirilmiştir: porselen makyaj.

Porselen makyaj bir kaç sene öncesinden bugüne popülerliğini yitirmemiş bir makyaj stilidir. Ancak bu makyajın kullanıldığı zamanlar ve püf noktaları bulunmaktadır. Peki nedir bunlar? Öncelikle her makyaj stilinin bir amacı vardır. Porselen makyajın amacı ise; doğal hatlarınızı belirginleştirerek mevcut güzelliğinizi ortaya çıkarmaktır. Bir çok kozmetik ürünleri üreten firma bugün talepler doğrultusunda kendilerine yeni manevra alanları aralamaktadırlar.

Bunlardan birisi de bayanların sık sık makyaj tazelemek zorunda kalması ve bu durumun bir süre sonra rahatsızlık verici olması ve olumsuz çevre koşullarında çabucak bozulan kozmetik ürünlerinin günü berbat edebilmesi. Bu taleplere kulak veren firmalar ise artık kalıcı kozmetik ürünleri üretmeye çaba sarf etmektedirler. İşte bu sebeple ve bahsettiğimiz amaç üzerine gelişen kozmetik ürünleri makyözlerin doğal güzelliği ortaya çıkarma isteğiyle birleşince kullanıcıların sorunlarına ve isteklerine bir cevap verilmiştir. İşte bu da porselen makyajdır.

Porselen makyaj ürünleri genellikle piyasada çok satılan ürünler olmayıp; belirli bir kaç markanın tekelindedir denebilir. Bu yüzden de pahalıdır. Ancak bu ürünleri uyguladığınızda kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. Çünkü diğer makyajlardan farklı olarak porselen makyajda kullanılan fondöten, pudra ve spreydir.

Bu fondöten nasıldır? Porselen makyajda kullanılan fondöten, cildinizden bir ya da iki ton koyu olup mat görüntü verir. Yani cildinize sadece bu fondöteni uyguladığınızda boynunuz ve cildiniz iki farklı renkte ve mat görüneceğinden çirkin duracaktır. Dolayısıyla sadece porselen fondötenle dışarıya çıkmanız mümkün değildir. Porselen makyajın sırrı pudranın açık renkli olması ve fondötenle birleşince cilt renginizi yakalamasıdır. Taş pudra da denilen porselen pudra, fondöten gibi mat görüntü verecektir. Burada aklınıza şu soru gelebilir: Porselen bebeklerin cildi parlıyor bu makyaj mat olacaksa porselen adı neden verilmiştir. Bu makyajın en sonunda cildinize sıkılan sprey hem parlak bir görüntü vermekte hem de bu spreyi uygulamasanız da ışık altında cildiniz parlak görüntü vermektedir. Ancak kalıcılığı yakalamak istiyorsanız spreyi mutlaka uygulamalısınız.

Porselen makyaj ürünleri ile üzerine istediğiniz ton ve renklerde uygulama yapabileceğiniz pürüzsüz bir makyaj elde edebilirsiniz. Fakat burada spreyi ton uygulamalarından sonra cildinize sıkmalısınız. Eğer renk kullanmayacaksanız fondöten ve pudranın ardından ufak tonlamalarla yüz hatlarınızı da belirterek sprey uygulayabilir ve doğal halinizi ön plana çıkarırsınız. Buradaki espri spreyin cilde parlaklık ve makyaja kalıcılık vermesidir. Çok yoğun uygulanan fondöten ve pudra ile cildiniz yoğun bir makyaj altında kalabilir ve porselen makyajın çıkarılması da zor olabilir. Yine de tüm gün güzel görünmeye değer.

Porselen makyajın uygulamaları konusunda bir kaç öneride bulunmak istiyoruz. Porselen makyaj uygulamasında göz farı kullanacaksınız mutlaka göz farınızı ıslak uygulayın ki pudranın üzerine göz kapaklarınıza otursun ve zaman ilerledikçe dağılma yapmasın. Bununla birlikte porselen makyaj uygulamalarında kırmızı ya da pembe tonlarında allık kullanılmamaktadır. Aynı şekilde bronzlaştırıcı uygulamalar da bulunmamaktadır. Çünkü bu porselen makyajın temel amacından çıkmasına sebep olur.

Bu senenin de modası olan renkler arasında olan pudra tonları ve hafif uçuk pembe tonlarını elmacık kemiklerinizin alt kısımlarına uygulayarak yanaklarınızdaki hatları belirginleştirebilirsiniz. Aynı şekilde göz kapatıcısını yoğun olarak uygulayabilir ve gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Öte yandan kadınların özellikle ergenlik döneminde ve sonrasında görülen dudak çevresi ve burun kenarları kızarıkları kapatılmalıdır. Bu yüzden bu kısımlara da kapatıcı uygulayabilirsiniz.

Şimdi gelin bu senenin moda renklerini ve makyaj trendlerini detaylı olarak inceleyelim. Makyaj trendlerinin ve uygulanan renklerin bu sene doğallıktan yana olduğu kesin. Kıyafetlerde, çanta ve ayakkabılarda hatta aksesuarlarda vurgulanan ve moda olan renkler; uçuk pembe ve pudra tonları. Haliyle bu da kozmetik ürünlerine yansıyor. Özellikle vurgulanan bu renklerin dışında açık yeşil ve sarı tonları da yine bu senenin modası olarak göze çarpıyor. Mavi rengin kombine edildiği kahve ve türevleri olan tonlardan ziyade mavi ve pudra tonları ile uçuk pembenin bir arada kullanıldığını çok yerde görebilirsiniz. Renklerdeki bu açılma ve canlılık baharla birlikte yapılan makyajlara da görüldüğü gibi yansımakta. Bunlardan ziyade makyaj trendleri içerisinde ise; doğal güzelliği ön plana çıkarmaya çalışılan makyaj uygulamaları oldukça trend. Bunlardan bir tanesi de porselen makyaj. Ancak porselen makyaj ışık altında daha fazla etkili bir görünüm verdiğinden daha çok akşamları tercih edilen bir makyaj uygulaması olmakla birlikte bu sene gelinler ve nişanlıların da törenlerde kullandığı makyaj türüdür.

Bu sene gelinler özellikle porselen makyaj ve pembe tonlarını kullanmakta. Çünkü yazın rengarenk güzelliği yüzlerine de yansıyan gelinlerin pembe tonlarını daha fazla tercih ettikleri görülüyor. Ancak allık uygulaması burada bir miktar yapılıyor. Çünkü gelinlerin en özel günlerinde en güzel olmaları isteniyor. Bu da onların en doğal hakkı. Öyle ki; porselen makyajı açık havada gündüz vakti düğün ve nişan yapanlar bile kullanıyor. Bunun sebebi ise sıcağa karşı dayanıklı bir makyaj olması ve kalıcı olarak cilde oturmasıdır. Yani akma ve dağılma yapmayan bir makyaj olduğundan tercih edilmektedir.

Ne olursa olsun porselen makyajı yerine ve zamanına göre ufak uygulama farklılıklarıyla kullanmak oldukça mümkün. Yakından yoğun ve biraz suni gibi görünse de esas itibariyle doğal hatları ön plana çıkaran bir makyaj olan porselen makyajda fondöten, pürüzsüzlük ve kusursuzluk yakalanmak istendiğinden yoğun kullanılmakta ve pudra taş pudra olduğundan fondötenle birleşince bir miktar mat bir görüntü vermektedir. Ancak bunu sprey ile gidermeniz mümkündür.

Makyaj ve porselen makyaj ürünlerini görmek ve satın almak için Modapedia.com alışveriş mağazasının MAKYAJ kategorisini ziyaret edebilirsiniz. 

Source link

Başa dön tuşu